x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowa Kia Soul, wdzięczny SUV klasy kompaktowej

07.04.2014, 11:06 przez Bogusław Korzeniowski

Pokazany po raz pierwszy podczas ostatniego salonu samochodowego we Frankfurcie nowy SUV klasy kompaktowej Kia Soul wchodzi właśnie do sprzedaży w Polsce. Auto dostępne będzie w 3 wersjach wyposażenia (M, L, XL) oraz z dwoma silnikami do wyboru: benzynowym 1.6 GDI (132KM) lub wysokoprężnym 1.6 CRDi (128KM).

Design

Choć jest to nowy model Kia Soul, nie otrzymał on ‘w spadku’ żadnego z paneli karoseryjnych poprzednika. Zmieniony jest także wystrój wnętrza. Kia Soul 2014 z całym wdziękiem prezentuje nieco wyniosłą sylwetkę, zdecydowane krawędzie nadkoli, „panoramiczny” pas okien otaczających kabinę pasażerską  i wysoko zabudowane światła tylne oraz budzącą zaufanie wysokość zawieszenia – a więc klasyczne elementy designu, stanowiące o jej nieomylnej rozpoznawalności.

„Soul zaskarbił sobie swoistą lojalność klientów Kia, stąd też nowy model zachowuje wierność wobec oryginalnego, ikonicznego designu tego auta. Obok designu naszym celem była lepsza dynamika jazdy, jakość wystroju kabiny oraz dodatkowe wyposażenie, zwiększające atrakcyjność, wartość i prestiż Soula dla klienta” – powiedział Artur Martins, wiceprezes ds. marketingu i planowania produktu Kia Motors Europe.

„Zachować wyjątkowość Soula, zmieniając go na lepsze było poważnym wyzwaniem dla naszego studia designu w Kalifornii oraz konstruktorów w Korei, stąd wiele elementów Track’stera 2012 można ujrzeć dzisiaj w nowym Soulu. Utrzymując  ikoniczny design z elementami współczesnej stylizacji, Kia Soul 2014 ma szansę wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie publiczności.” – dodał Martins. 

Zewnętrzne podobieństwa pomiędzy nowym Soulem a Track’sterem nie pozostawiają wątpliwości. Wielki trapezoidalny wlot powietrza z przodu w otoczeniu nisko zabudowanych lamp przeciwmgielnych to ewidentne zapożyczenie z koncepcji 2012. Podobnie jak w Track’sterze, powyżej widnieje markowy grill Kia, nieco tylko zmodyfikowany zgodnie z zasadami symboliki modelowej.

Podwozie i zespół napędowy Soula 2014

Podstawową zmianą konstrukcyjną w nowym Soulu jest zastosowanie platformy opartej na płycie podłogowej  najnowszej Kii cee’d.

Nowa skorupa nadwozia, wykonana w 66% ze stali o dużej wytrzymałości lub nadwytrzymałej, otrzymała wzmocnienia połączeń przegrody czołowej, pomiędzy słupkami C oraz mocowań słupków B. W porównaniu z modelem schodzącym sztywność skrętna karoserii wzrosła o 29%, a dzięki zastosowaniu stali nadwytrzymałej słupki przednie A są węższe o 20%, polepszając tym samym widoczność do przodu.

Przednie zawieszenie na kolumnach MacPherson montowane jest teraz do ramy pomocniczej z czterema tulejami (w Soulu I generacji tulei nie było), co pozwala lepiej izolować kabinę od drgań mechanicznych i minimalizować wpływ wstrząsów drogowych. Przesunięta w przód przekładnia kierownicza daje lepsze wyczucie położenia kół i ogranicza drgania odczuwalne na kierownicy. Z tyłu zastosowano dłuższe, ustawione pionowo amortyzatory, co pozwala zwiększyć skok zawieszenia i tłumienie wstrząsów pod kątem wyższego komfortu jazdy.

Większa sztywność karoserii w parze z modyfikacją zawieszenia to sposób na wyższą dynamikę i dalsze wyrafinowanie komfortu jazdy.

Nabywca nowej Kia Soul będzie miał do wyboru silniki: benzynowy 1.6 GDI o mocy 132KM oraz wysokoprężny 1.6 CRDi o mocy 128KM w najnowszych wersjach rozwojowych, skojarzone z sześciostopniowymi manualnymi lub automatycznymi skrzyniami przekładniowymi.

Kia Soul 2014 ma nieznacznie większe wymiary od swego poprzednika. Długość całkowita wzrosła o 20 mm (do 4140 mm), podobnie jak rozstaw osi, który zwiększył się do 2570 mm. Nowy Soul jest ponadto szerszy o 15 mm (1800 mm) i niższy o 17 mm (1593mm), co pozwala poszerzyć walory praktyczne samochodu. Otwór klapy tylnej powiększył się o 60 mm, łatwiejszy jest więc dostęp do bagażnika, którego pojemność wzrosła o 4%.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Kia Cee’d – przyczajony tygrys ukryty smok
brak komentarzy
Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Kia Sorento
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.