x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

„Polska Naród Wspaniały, tylko ludzie kurwy” nadal aktualne

18.05.2014, 13:17 przez Bogusław Korzeniowski

Podczas spotkania z Leszkiem Sukiennikiem -będącym Country Managerem Fiat/Abarth w Fiat Auto Poland SA- przekazał mi kilka interesujących danych odnośnie postrzegania samochodów w zależności od ich kraju produkcji.

Okazuje się, ze Polacy najbardziej ufają produktom z Niemiec (88% ufa wyrobom made in germany, 9% jest niezdecydowanych, a 3% ma stosunek negatywny). W przypadku modeli z Włoch postrzeganie jest następujące (43%, 32%, 25%), z Francji (52%, 25%, 23%), Hiszpanii (32%, 37%, 31%), Japonii (74%, 17%, 9%), Korei (38%, 32%, 30%). Jednakże nie zaufanie do wyrobów z Niemiec i Japonii jest zaskakujące. 

Szokiem jest komu Polacy nie ufają.

O ile brak zaufania produktom z Chin nie dziwi (zaufanie ma tylko 11%, niesprecyzowaną opinię prezentuje 21% Polaków, a aż 68% uważa iż pojazd made in china to wersje które należy omijać z daleka), to drugie miejsce mnie zaskoczyło.

Drugi z krajów producenckich który nie potrafi produkować samochodów to wg naszych rodaków… POLSKA. 

Zaufanie do produktów opuszczających nasze fabryki ma tylko 24% Polaków, niesprecyzowaną opinię prezentuje 26% osób, a 50% uważa produkowane u nas samochody za  nieporozumienie jakościowe!!! 

Patrząc na te dane naprawdę trudno się dziwić, że inwestycje motoryzacyjne są u nas na dość miernym poziomie. Wprawdzie co chwilę słychać u nas głosy oburzenia, że „jesteśmy tanią siłą roboczą”, że „zabierają nam (!?!) produkcję Pandy”, „wycofują się z produkcji w Polsce, niszcząc naszą gospodarkę” itp., ale jest to tylko hipokryzja. Jeżeli połowa ludzi jest przekonana, że nie umiemy produkować samochodów, to dlaczego żądamy aby ktoś źle inwestował swoje pieniądze. Przecież dobra jakość to także przekonanie pracowników o wysokiej jakości ich pracy. Jeżeli zaś wywiad przedprodukcyjny producenta mającego rozpocząć inwestycję zauważy takie dane, to oznacza, że produkcja nie jest gwarantowana przez zaangażowanie pracowników, ale poprzez kontrolę stojącą nad pracownikiem z batem. To zaś nie przystoi w Europie XXI wieku i lepiej szukać bardziej cywilizowanych miejsc.

To przeświadczenie rodaków o fatalnej jakości potwierdzają także wyniki sprzedaży. 

W Polsce sprzedawanych jest mniej niż 1% produkowanych u nas Fiatów 500 (ewenement na skalę światową). Nie wymagam, aby ludzie rzucili się do salonów i rozpoczęli zapisy na produkowanego w Tychach Fiata 500, gdyż nie jest to typowy model rodzinny, ale dysproporcja między sprzedażą tego modelu, a innymi maluchami jest zastanawiająca. I nie chodzi chyba tylko o cenę…

Tymczasem okazuje się, iż model produkowany w Tychach, tak niedoceniany w Polsce, jest doskonale przyjęty na rynku europejskim. 

W segmencie maluchów (segment A) jest niekwestionowanym liderem i mimo kilku lat na rynku zwiększa się ilość nabywanych modeli. W roku 2013, mimo iż sprzedaż modeli segmentu maluchów w Europie zmalała o blisko 1,5 %, sprzedaż Fiata 500 była większa o 11% (w roku 2012 klientów znalazło 146 tys, w 2013 – 162 tys). Drugą pozycję (największy wzrost 87%) zanotowała wchodząca na rynek Panda (2012 – 79 tys, 2013 – 148 tys). Trzeci był VW up! (wzrost o 15%;2012 – 114 tys, 2013 – 131 tys) i… to był ostatni model notujący wzrost sprzedaży. Będące w kolejności Renault Twingo, Smart Fortwo, Toyota Aygo, Hyundai i10, Citroen C1, Peugeot 107 i Kia Picanto notowały z roku do roku spadek sprzedaży. Warto też zauważyć, że dwa pierwsze modele to ponad 27% wszystkich samochodów segmentu A w Europie.

Interesujące jest także zestawienie pokazujące najchętniej kupowane w Europie pojazdy. Zarówno w roku 2012, jak i 2013 niezmiennie są to VW Golf, Ford Fiesta, VW Polo, Renault Clio i Ford Focus. Następnie, dane ze sprzedaży w roku 2013, wskazują:  Peugeot 208 (miejsce 6, skok z 13-go w roku 2012), BMW serii 3 (7 z 10), Audi A3 (8 z 22), Skoda Octavia (9 z 12) i Fiat 500 (10 z 18). Tym samym Fiat 500 wyprzedził takie modele jak VW Passat, Opel Astra, czy Skoda Fabia.

To są jednak dane z Europy, gdzie produkowany w Polsce samochód jest postrzegany jako dobry i solidny. U nas jest uważany za wersję beznadziejną i znacznie ustępującą konstrukcjom rodem z Niemiec, czy Korei. 

Tak więc po raz kolejny potwierdzają się słowa Józefa Piłsudskiego „Polska – naród wspaniały, tylko ludzie to kurwy”…

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Hyde Park
Największy szrot nowoczesnej Europy
brak komentarzy
Do kawy
Polska - „Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy”
12 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.