x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Porównanie: Skoda Superb - Toyota Avensis

29.05.2012, 18:46 przez Bogusław Korzeniowski

Gdyby dziesięć lat temu ktoś powiedział mi, iż będę porównywał japoński produkt z wyrobem z Czech uznałbym to za żart. Tymczasem w jednym czasie miałem okazję jeździć Toyotą Avensis i Skodą SuperB i trzeba przyznać, że wybór jednego z tych modeli nie jest sprawą tak banalnie prostą.

Sugerując się tylko nazwą chyba, każdy wybierze Toyotę. To przekonanie zostanie nieco zakłócone po przejrzeniu danych technicznych. Skoda ma rozstaw osi 276 cm, a Toyota tylko 270 cm. Niby jest to tylko 6 cm, ale w przypadku samochodów jest to przepaść, która zapewnia komfort jazd pasażerom siedzącym z przodu i wystarczającą odległość dla siedzących z tyłu, aby nie dotykać kolanami siedzeń z przodu. Także całkowita długość karoserii wynosząca 484 cm w przypadku Skody i 470 cm w przypadku Toyoty, przy szerokości 181 cm sugerują, iż Skoda pretenduje do klasy wyższej niż Toyota. Jeszcze większe zastanowienie nad wyborem modelu nastąpi po bliższym poznaniu karoserii. Avensis jest klasycznym czterodrzwiowym sedanem, w którym mimo bagażnika o pojemności 509 litrów, otwór uniemożliwia swobodne włożenie większych gabarytowo przedmiotów. SuperB jest pod tym względem ewenementem, nie tylko w porównaniu z Toyotą, ale na skalę światową. Jest to bowiem pierwszy pojazd, który jednocześnie może być sedanem z unoszoną klapą bagażnika i jednocześnie liftbackiem z unoszoną szybą.

Tym samym bagażnik o pojemności 565 litrów nie dość, że jest większy, to jeszcze dużo bardziej poręczny. Istnieje możliwość włożenia przedmiotów, które do bagażnika Toyoty nie wciśniemy, a dodatkowo po złożeniu siedzeń tylnego rzędu, przestrzeń wzrośnie do 1670 litrów. Za Toyotą przemawia za to fakt, iż z tyłu ma całkowicie płaską podłogę, a Skoda tunel między fotelami, co ogranicza wielkość przestrzeni pasażerskiej i komfort siedzącego w środku. Tak więc zarówno Japończyk, jak i Czech maja plusy oraz minusy.

A cena? Do porównań przyjęliśmy kosztujące 103 900 zł Avensisa 2,0 diesel (124 KM) w wersji Sol i SuperB 2,0 TDI (105 KM) w wersji Ambition oferowane za 101 000 zł (ceny aktualne z kwietnia 2012, chociaż zdjęcia modeli pochodzą z lipca 2009) . Pod względem parametrów eksploatacyjnych zdecydowanie wygrywa Toyota. Mocniejszy silnik sprawia, iż przyspieszenie wynosi 9,7 sek, podczas gdy w Skodzie 10,5 sek, a dodatkowo zużycie paliwa wynosi średnio 5,1 l/100 km, czyli mniej niż Skoda, której producent deklaruje 5,7 l/100 km (w mieście pojazdy spalają odpowiednio 6,6 l/100 km i 7,3 l/100 km). Pod względem wyposażenia bezpieczeństwa obydwa modele mają systemy ABS, ESP, BAS, oraz poduszki przednie i boczne oraz kolanową dla kierowcy i kurtyny powietrzne. Wewnątrz obydwa modele mają centralny zamek oraz elektryczne lusterka i elektryczne szyby z przodu i z tyłu, klimatyzację dwustrefową czy system audio. Przewaga Skody zarysowuje się jednak przy porównaniu parametrów audio (8 głośników, podczas gdy Toyota ma 6) czy reflektorów (Skoda- biksenony doświetlające zakręty, Toyota – halogenowe). W przypadku fabrycznie zabudowanej nawigacji, dopłaty i jakość urządzenia także są różne. Japońska Toyota oferuje za 2 100 zł, podczas gdy w czeskim modelu zastosowano system AMUNDSEN+ za 2 200 zł.

Przewaga Toyoty wyraźnie zarysowuje się natomiast w przypadku gwarancji. Dla modeli Skoda gwarancja podstawowa wynosi 2 lata, na lakier 3 lata, a gwarancja na perforację nadwozia 12 lat. W przypadku Toyoty gwarancja mechaniczna wynosi zaś 3 lata/100 000 km, gwarancja na perforację 12 lat, a gwarancja na lakier – 3 lata. Tak więc wybór Toyoty Avensis lub Skody SuperB nie jest tak prosty jak wydawałoby się przy przeglądaniu folderów. Skoda jest większa, ma bardziej uniwersalne nadwozie i wyposażenie identyczne jak VW. Toyota jest zaś modelem mającym lepszą ochronę gwarancyjną. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że Skoda nie jest już jedynie czeskim producentem „marnych toczydełek”. Technologia Volkswagena i wykorzystanie wielu podzespołów identycznych jak w modelach VW sprawiają, że zastanawiając się nad zakupem Toyoty lub Skody, powinniśmy raczej myśleć Toyota czy tańszy VW?

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Do kawy
80 lat od premiery SKODY Superb
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Toyota Avensis – poprawiony ideał
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.