x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Peugeot 5008 – minivan z genami hatchbacka

23.08.2014, 20:04 przez Bogusław Korzeniowski

Przyznam, że od pierwszej chwili gdy miałem okazję jeździć Peugeot 5008 (a obecnie jest to chyba mój czwarty test) samochód wywarł na mnie fantastyczne wrażenie. Zarówno wygląd tego modelu, jak i wnętrze, będące zaprzeczeniem, że minivan musi być stworzony wg jednego wzorca, zyskały mą sympatię. Jednakże zawsze pojazdem jechałem jedynie na wycieczki i używałem go podczas codziennych zajęć. Obecnie mam okazję przetestować go w warunkach do jakich został stworzony: Podczas wakacyjnych wojaży.

1.  Pierwszy minivan Peugeot

Niedawno szef firmy Peugeot wspominając o modelu powiedział: „Pracując nad swoim pierwszym kompaktowym vanem, PEUGEOT musiał postawić na innowacje, a jednocześnie spełnić fundamentalne wymagania stawiane samochodom z tego segmentu. To ambitne podejście zapewniło sukces modelowi 5008! Dzięki wysoko umieszczonemu siedzeniu kierowcy i doskonałemu zachowaniu na drodze jazda jest równie przyjemna dla kierowcy co pasażerów”.

To jest najprostsze, ale też najdosadniejsze stwierdzenie o tym modelu. Pomimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych (4,53 m długości, 1,84 m szerokości) Peugeot 5008 oferuje wygodne wnętrze i pojemny, łatwo dostępny bagażnik.

Po schowaniu w podłodze siedzeń trzeciego rzędu pojemność bagażnika (przy rozłożonych fotelach trzeciego rzędu, prawie nieistniejąca) mierzona do tylnej półki wzrasta do 678 dm3, a po złożeniu siedzeń drugiego rzędu pojemność rośnie do imponującej wielkości 1754 dm3.

W tej konfiguracji podłoga jest całkowicie płaska od progu bagażnika do przednich siedzeń. Dodatkowo można złożyć oparcie fotela pasażera, co pozwala uzyskać długość załadunku sięgającą 2,76 m. Tak więc pojazd jest naprawdę pakowanym modelem, który możemy wykorzystać nie tylko  podczas wojaży, ale także.... np podczas przeprowadzki.

Mimo tych walorów eksploatacyjnych minivana, pojazd nie jest wersją o charakterystycznym dla takich modeli zarysie. Jak powiedział Gilles Vidal, Dyrektor ds. Stylu PEUGEOT, starano się aby model otrzymał geny hatchbacka. W efekcie Peugeot 5008 wydaje się być stale w ruchu dzięki czysto zarysowanej, linii, a dbałość o zniwelowanie szczelin i odpowiednie wyprofilowanie przedniej partii i słupków A zaowocowało doskonałością aerodynamiczną Cx wynoszącą jedynie 0,29.

Dodatkowo wyprofilowanie linii dolnej części nadwozia, biegnącej ku tylnym nadkolom, stanowi zapowiedź dynamiki oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Tę samą funkcję mają relingi dachowe wyznaczające granicę dachu. Najważniejsze zaś, że projektanci umieli oddać te zalety, zachowując lekkość linii nadwozia jak w modelach hatchback. Uzyskano również imponującą, ciągłą powierzchnię przeszkloną z każdej strony samochodu, dzięki dużej szybie w tylnym słupku, niemal połączonej z tylną szybą.

W tym roku model 5008 przeszedł lifting dzięki czemu mamy nowy przód zgodny z kanonami stylistycznymi marki: reflektory oddają solidny charakter modelu, światła kierunkowskazów i nowe lampy świateł do jazdy dziennej wykonane są w technologii LED, między lampami umieszczono osłonę chłodnicy, podkreśloną chromowaną listwą, a jej wielkość -w połączeniu z masywnym zderzakiem zachodzącym na boki samochodu- stanowi zapowiedź znacznej szerokości wnętrza.

2.  Wnętrze bez zmian. Przede wszystkim komfort

Lifting, jaki przeszedł model, w żaden sposób nie dotyczył wnętrza. Stąd też nadal nosi on znamiona połączenia komfortu hatchbacka i uniwersalności vana. Kokpit całkowicie podporządkowano bowiem wygodzie kierowcy. Wysoka pozycja za kierownicą poza komfortem i przyjemnością z jazdy przekłada się również na dobrą widoczność drogi, w czym pomagają także odpowiednie nachylenie koła kierownicy oraz szeroka szyba czołowa. Kierowca może się tu poczuć równie komfortowo jak w limuzynie. Dodatkowo nad zestawem zegarów został wbudowany wyświetlacz Head-Up Display, który bez odrywania oczu od drogi, pozwala kontrolować prędkość, czy nastawy tempomatu. Ponadto skompilowano go z system Distance Alert (w samochodzie testowym nie było tej opcji) i na wyświetlaczu wyświetlana jest informacja o dystansie od samochodu poprzedzającego (kierowca może samodzielnie dostosować czas i odległość, po której przekroczeniu ma się pojawiać alarm odległości do pojazdu poprzedzającego). W przypadku płytki  Head-Up Display, dzięki specjalnemu zestawowi regulacyjnemu na konsoli środkowej kierowca może schować płytkę, oraz regulować jasność wyświetlanych wiadomości i ich ustawienie. Na środku deski rozdzielczej, przed szybą, znajduje się też składany wyświetlacz wbudowany w deskę rozdzielczą, informujący o stacjach radiowych, o nawigacji czy wskazujący obraz z kamery cofania. Ogromne znaczenie ma również ergonomiczne rozplanowanie i łatwy dostęp do wszystkich przełączników i przycisków, a także czytelne zegary i wskaźniki.

Środkowa konsola, nachylona, a jednocześnie „obudowująca” miejsce kierowcy skupia przełączniki sterujące radio i klimatyzacji, a umieszczone na jej krańcu dźwignia zmiany biegów i elektryczny hamulec postojowy są umieszczone w zasięgu ręki, co ułatwia ich użycie.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Nowy PEUGEOT 508: Siła charakteru
brak komentarzy
Aktualności
Peugeot 308 R - debiut w 2015 roku
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.