x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Kolejny przełom w motoryzacji - seryjny model na ogniwa paliwowe

14.10.2014, 10:18 przez Bogusław Korzeniowski

W połowie lat dziewięćdziesiątych firma GM pokazała model Van napędzany ogniwami paliwowymi. Miało on dwa miejsca z przodu, dwa z tyłu, a cały bagażnik i konsolę między fotelami tylnego rzędu zajmowało laboratorium w którym wodór łączył się z tlenem i "produkowano" prąd. Obecnie Toyota zaprezentowała model nie odbiegający od wersji klasycznych.

Po 20 latach prac badawczych wizja samochodu przyszłości według Toyoty staje się rzeczywistością. Podczas Salonu Motoryzacyjnego w Paryżu zadebiutowała wersja produkcyjna czteroosobowej limuzyny zasilanej wodorowymi ogniwami paliwowymi. „Fuel Cell Sedan” będzie miał taki zasięg na jednym tankowaniu, jak tradycyjne samochody benzynowe. Całkowite napełnienie zbiorników wodorem zajmuje jedynie 3 minuty, a pojazd emituje wyłącznie parę wodną.

Pierwszy seryjny samochód napędzany energią wodorowych ogniw paliwowych jest rozwinięciem modelu koncepcyjnego Toyota FCV, który został zaprezentowany podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio w 2013 roku. Wersja produkcyjna, chociaż pozostaje wierna konceptowi, otrzymała nowy projekt grilla, reflektorów przednich i tylnych oraz tradycyjne lusterka w miejsce kamer. Model produkcyjny zadebiutuje na rynku w Europie w 2015 roku.

Wyjątkowy projekt

Samochód został zaprojektowany w taki sposób, aby pomimo najbardziej zaawansowanego we współczesnej motoryzacji zespołu napędowego, był w pełni funkcjonalny i spełniał wszystkie potrzeby dzisiejszych użytkowników. Dlatego też otrzymał 4-drzwiowe nadwozie, które mieści czterech pasażerów. Pojazd jest napędzany energią z ogniw paliwowych, zasilanych wodorem. Osiągi i zasięg innowacyjnej Toyoty odpowiadają pojazdom segmentu D z tradycyjnymi silnikami benzynowymi, a napełnianie zbiorników wodorem zajmuje jedynie 3 minuty.

O wyjątkowości projektu decyduje także zgromadzenie wszystkich elementów napędu (ogniw paliwowych, akumulatorów i zbiorników wodoru) pod podłogą pojazdu, dzięki czemu istotnie obniżony został także jego środek ciężkości. W dwóch zbiornikach magazynowany jest wodór sprężony do ciśnienia 700 barów. W przedniej części pojazdu znajduje się silnik elektryczny, jednostka sterująca oraz dodatkowa przetwornica, która podnosząc napięcie z ogniw paliwowych, pozwoliła na zmniejszenie rozmiarów silnika elektrycznego i ograniczenie liczby ogniw, poprawiając osiągi samochodu przy zrównoważonych kosztach produkcji.

Debiut rynkowy

Samochód trafi do sprzedaży w Japonii w kwietniu 2015 roku, a latem zadebiutuje także w Europie i Stanach Zjednoczonych. Cena modelu w Japonii będzie wynosiła ok. 7 milionów jenów (ok 52 000 Euro). Początkowo sieć sprzedaży zostanie ograniczona wyłącznie do regionów o rozwiniętej infrastrukturze do tankowania wodoru. Ceny pojazdu w Europie i Stanach Zjednoczonych, dokładna specyfikacja, wyposażenie oraz plany sprzedaży zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Rola samochodów zasilanych ogniwami paliwowymi w strategii rozwoju Toyoty

Strategia rozwoju nowych technologii Toyoty opiera się na trzech głównych założeniach:  wykorzystaniu zróżnicowanych źródeł energii, produkcji dynamicznych samochodów niskoemisyjnych oraz wprowadzaniu realnej zmiany w życie poprzez popularyzację tych pojazdów na rynku.

Wodór jest w tej koncepcji szczególnie obiecującym paliwem alternatywnym. Można go wytwarzać na kilka różnych sposobów, w tym za pośrednictwem elektrowni słonecznych i wiatrowych, łatwo go przechowywać i transportować. Po sprężeniu ma znacznie wyższą gęstość energetyczną niż współczesne akumulatory. Samochody zasilane wodorem i wykorzystujące ogniwa paliwowe są kolejnym krokiem w rozwoju nowych technologii w motoryzacji. Nie tylko nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji, ale oferują wygodę eksploatacji identyczną jak w przypadku tradycyjnych pojazdów benzynowych. Toyota wierzy, że po rewolucji hybrydowej, która ma zaledwie 17 lat historii, ogniwa paliwowe będą kolejnym przełomowym osiągnięciem nowoczesnej motoryzacji.

Toyota / Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Aktualności
Hyundai ix35 Fuel Cell pokonał dystans 700 km
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

hyuu

rzadko się słyszy o tak pozytywnych wydarzeniach dla rynku motoryzacyjnego, przeważnie w kolko mamy te same wiadomosci , albo jakaś nowa benzyna albo diesel czasami zdarzy się wzmianka o jakimś aucie elektrycznym , az do dzisiaj .Kiedys już czytałem wzmianki na temat aut wodorowych ale nie spodziewałem się , że wejdą one na rynek , no coż pozostało jeszcze troche czasu zanim zobaczymy Mirai na ulicach w Warszawie ale przynajmniej istnieje nadzieja rozwoju ze wybrniemy w koncu z tego bagna wysokich cen pali i zanieczyszczonego srodowiska.

24 lipca 2015 13:09:17 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.