x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test nowej Toyoty Yaris – pełnoprawny samochód…

02.01.2015, 13:01 przez Bogusław Korzeniowski

Przyznam, że Toyota Yaris nigdy nie była samochodem który wyzwalał we mnie jakieś pozytywne, czy negatywne emocje. Avensis jest modelem przed którym należy chylić głowę mówiąc o jego wyciszeniu wnętrza i spasowaniu elementów, Corolla jest fantastycznym połączeniem prestiżu i komfortu jaki oczekujemy od sedana, z gabarytami samochodu kompakt, Auris zaś jest kwintesencja modelu kompaktowego, czyli wersji pozwalającej na dużą uniwersalność w mieście, ale mającej gabaryty warunkujące wyjazd z rodziną na wakacje.

A Yaris?

Przyznam, że kilkakrotnie testowałem Yarisa I i II generacji, ale bardziej było to podyktowane dziennikarskim obowiązkiem poznania całej oferty sprzedażowej na rynku polskim i ewentualnym porównaniem z konkurentami, niż „pragnieniem jazdy Yarisem”. Po prostu samochód był mały, wykonany z materiałów znacznie gorszej jakości niż inne Toyoty i z silnikami mającymi tylko aspiracje nadawać dynamikę modelowi (wyjątkiem był diesel).

Zmieniło się to po wprowadzeniu trzeciej generacji modelu, gdyż pojazd od roku 2012 jest modelem wyraźnie większym i dojrzalszym (pierwsza generacja 1999-2005, druga generacja 2005-2011, obecnie oferta obejmuje trzecią generację) . Obecnie nie jest to już najmniejszy model segmentu B, ale wersja, która – tak jak w przypadku pojazdów konkurencji – spełni swe zadania w ruchu miejskim, a nawet podczas dalszych rodzinnych wyjazdów. W stosunku do Yaris II, model jest dłuższy (generacja druga miała długość  3750 mm, a aktualny model ma 3885 mm) i ma większy rozstaw osi (rozstaw wzrósł z 2460 mm do 2510 mm). Zważywszy zaś, że bagażnik w poprzednim modelu miał pojemność 270 litrów, a obecnie wzrósł tylko do 286 litrów można mieć pewność, że skupiono się na lepszym zagospodarowaniu przestrzeni pasażerskiej.

Niestety mimo tych zmian nadal było wiele innych pojazdów, które były dla mnie bardziej godne uwagi. Zmianę mego nastawienia do małej Toyoty dokonał dopiero test w grudniu 2014.

Test Yaris’a po modernizacjach

Najważniejsze zmiany nowego Yarisa obejmą wygląd nadwozia, znaczne modyfikacje wnętrza, oraz poprawioną dynamikę. Dzięki nim Yaris nareszcie stał się bardzo konkurencyjny w segmencie pojazdów miejskich.

Nadwozie Yarisa po zmianach jest utrzymane w duchu języka stylistycznego, zaprezentowanego wraz z nowym AYGO. Najbardziej charakterystycznym elementem tej stylizacji jest charakterystyczny kształt X w przedniej partii. Z tyłu zupełnie nowego wyglądu nabrały zaś reflektory (od teraz wykorzystujące technologię LED), oraz zmienił się kształt dyfuzora i miejsca montażu tablicy rejestracyjnej. Wszystkie te zabiegi stylistyczne miały na celu zaakcentowanie pojazdu który jest „mocno osadzono na drodze”. Jednakże nie tylko wygląd zewnętrzny, przyczynił się do zmiany postrzegania modelu. 

Wybierając się na święta do rodziny miałem do wyboru dwa samochody VW Scirocco i Toyotę Yaris. Wybór wydawał się wiec prosty, tym bardziej, że podróżować miały 4 osoby i pudła pakunków pod choinkę. Jednakże fakt, iż Scirocco znałem już bardzo dobrze, a Toyota Yaris była modelem mniej znanym, a ostatnio pytany o ten pojazd nie miałem zbyt wiele do powiedzenia, wahałem się…

Dopiero gdy postawiłem obydwa modele obok siebie sytuacja się wyjaśniła.  Scirocco mimo iż większy nie oferował bowiem dużo większego wnętrza. Niska, sportowa bryła i umieszczenie foteli przednich nisko nad podłogą sprawiają bowiem, że nogi siedzących są wyprostowane, co ogranicza miejsce z tyłu. Ponadto po zamontowaniu fotelika z tyłu (co już jest kłopotliwe ze względu na jednodrzwiowe nadwozie i niską karoserię), ilość miejsca z tyłu jest naprawdę znikoma. Toyota zaś nie dość że ma czterodrzwiowe nadwozie, wyższą bryłę karoserii i podobny bagażnik, wcale nie jest… mikrusem. Dopiero teraz poczułem, że Yaris trzeciej generacji wyraźnie urósł. Tym co mnie najbardziej przekonało do samochodu było zaś… wnętrze.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Yaris dla pracownika, Lexus GS 450h dla prezesa
brak komentarzy
Aktualności
420 KM w Yarisie Hybrid-R concept
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.