Opel Corsa D - typowe usterki, poradnik kupującego

13.09.2012, 18:53 przez konrad

Najmniejsze auto w gamie pojazdów Opla doczekało się swojej czwartej generacji. Jest to najlepszy dowód na popularność Corsy. Nowa Corsa D jest od poprzednich generacji większa i trzeba przyznać, że charakteryzuje ją bardzo ciekawa, wręcz sportowa stylistyka. Teraz nawet posiadacz małego miejskiego auta może dumnie poczuć się jak za kierownicą coupe (tylko troszkę mniejszego).

 Jednakże po bliższym przyjrzeniu się konstrukcji samochodu wielu wielbicieli starych motoryzacyjnych zasad podrapie się z zakłopotaniem po głowie. Wedle nich bowiem niemiecka motoryzacja jest jedną z lepszych, a nie warto kupować aut na F (Fiata i francuskich). Jak zatem postąpić w przypadku Corsy D, która choć produkowana przez Opla, wykorzystuje wiele elementów wspólnych z Fiatem Grande Punto, między innymi płytę podłogową i niektóre silniki?

Kiedy już uda się rozgryźć powyższy problem i Opel Corsa D z drugiej reki stanie się obiektem westchnień i poszukiwań w ogłoszeniach motoryzacyjnych, trzeba bliżej przyjrzeć się temu niewielkiemu ale interesująco wyglądającego pojazdowi. Pojawił się on w sprzedaży w 2006 roku (auto jest produkowane do dzisiaj). Samochód produkowany jest tylko w wersji hatchback, trzy albo pięciodrzwiowej.

W 2011 roku Corsa D przeszła facelifting. Co się zmieniło? Tradycja, to w co producent nie musiał wiele inwestować: kształt przednich reflektorów, układ świateł (zamiana kierunkowskazów ze światłami do jazdy dziennej) i atrapa chłodnicy. Corsy D oferowane są z przednim napędem, dwiema skrzyniami  manualnymi (pięciobiegową i sześciobiegową), automatyczną czterobiegową  i zautomatyzowaną Easytronic. Tej ostatniej najlepiej unikać, albowiem problemy sprawiają jej sterowniki.

Co znajdziemy pod maską Corsy D? Benzyniaki Ecotec Twinport (z dodatkowymi przepustnicami w kanałach dolotowych)  1.0 (65KM), 1.2 (70KM i 85KM) i 1.4 (100KM)  oraz diesle 1.3CDTI (75 i 95KM, silnik powstały we współpracy z Fiatem, w najmocniejszej wersji sprzężony z systemem start/stop) i 1.7CDTI (130KM produkowane przez Isuzu).

Teraz, kiedy już znamy historię i najważniejsze dane najnowszego wcielenia Opla Corsy, przyjrzymy się problemom, jakie to autko sprawia swoim użytkownikom. To pozwoli przyszłym właścicielom Corsy D na sporządzenie listy obowiązkowych punktów do sprawdzenia w czasie kupowania auta.

W silnikach wysokoprężnych dochodzi do częstego zapychania się filtra cząstek stałych. Większa jednostka Isuzu jest mniej awaryjna od Fiatowskiego brata. Ten bowiem choruje na wycieki płynu chłodniczego (przy termostacie) a w skrajnych przypadkach może dojść w nim do pęknięcia głowicy. Obydwa silniki cierpią także na typowe przypadłości nowoczesnych silników wysokoprężnych, w tym zacierającą się turbosprężarkę. W benzyniakach za to dochodzi do wycieków oleju, awarii czujnika oleju i problemów z listwą zapłonową. W skrzynce z bezpiecznikami pod maską występują zwarcia.

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Komentarze

M.

No normalnie tragedia kto by pomyślał... ;-) Poza tym co szanowny autor napisał to są też zalety: Tanie, dostępne części i zamienniki, niedrogi serwis (stosunkowo do innych ASO). Oszczędne silniki z opcją fabrycznej instalacji LPG co daje spalanie realne średnio 7l gazu na 100km w mieście. Należy wspomnieć, że Opel przerobił pod gaz silnik 1,2 (83 KM) utwardzając gniazda zaworowe. Wzmocnione zostało zawieszenie tylne (zbiornik z gazem). W swojej Corsie problemów z ogrzewaniem i klimą nie zauważyłem szyby odparowuje. Klimatyzacja działa ogrzewanie też choć może nie super jak to bywało wcześniej w Zaporożcach. Pasowanie elementów i kabina moim zdaniem OK nic nie trzeszczy. Generalnie tapicerki Oplowskie zawsze były OK. Jak chcesz nowe pięciodrzwiowe auto klasy B z fabrycznym LPG za 45 tyś to masz a czy lepsza i ładniejsza od Fabii czy i20 niech każdy sobie na to odpowie ja odpowiedziałem i mam Corsę.

7 maja 2014 11:06:53 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.