x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Lancia na wystawie Milano AutoClassica

21.03.2015, 10:35 przez Bogusław Korzeniowski

„Milano AutoClassica" jest idealną okazją, by podziwiać dwa samochody Lancia - nową serie specjalną Ypsilon „30th Anniversary" i zabytkowy samochód, który stanowił inspirację dla tej serii - Lancię Ardea (1940) - świadczące o ekskluzywności marki również w kategorii samochodów kompaktowych.

Ardea (1940).

Ardea miała swój debiut jesienią 1939, w sytuacji bardzo trudnej dla Włoch, zaledwie kilka miesięcy od wybuchu II Wojny Światowej i dwa lata po śmierci założyciela marki, Vincenzo Lancii. Firmą kierowała wówczas wdowa po Vincenzo, Adele, która podjęła decyzję o produkcji samochodu małolitrażowego, który miałby odzwierciedlać w zmniejszonej skali 9/10 sylwetkę Aprilii, gorąco przyjętej przez publiczność i krytyków w 1937 roku.

Samochód został wyprodukowany w czterech seriach, od początku 1940 aż do 1953 r. Inspiracją dla nazwy modelu była nazwa starożytnego miasta Lacjum, położonego kilka kilometrów od Aprilii i od Rzymu. Do napędu Ardei użyto czterocylindrowego silnika V4 o pojemności 0,9 litra - był to najmniejszy silnik wyprodukowany kiedykolwiek przez firmę Lancia - dostarczającego moc na poziomie 30 KM i osiągającego maksymalną prędkość około 100 km/h.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, samochód posiadał cechy elegancji wspólne dla wszystkich najważniejszych modeli Lancia: przytulne wnętrze w szarej lub beżowej kolorystyce, na zamówienie również ze skórzaną tapicerką; kompletny zestaw wskaźników zawierający szybkościomierz z całkowitym i częściowym licznikiem kilometrów, wskaźniki poziomu paliwa i ciśnienia oleju oraz zegar z ustawianiem ręcznym na osiem dni; luksusowe, a jednocześnie dyskretne akcesoria - w pełni zgodne ze stylem Lancii - takie, jak popielniczka ukryta w gałce otwierania schowka oraz satynowa zasłona szyby tylnej, ograniczająca przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza samochodu. 

Samochód prezentowany na stoisku to rzadki egzemplarz pochodzący z pierwszej serii, z charakterystycznie wystającą pokrywą silnika i profilem wzmacniającym, który ciągnie się przez cały dach aż do tablicy rejestracyjnej i przedziela szybę tylną oraz z bagażnikiem dostępnym od środka.

Ypsilon „30th Anniversary".

Z okazji trzydziestych urodzin modelu, marka Lancia prezentuje serię specjalną Ypsilon "30th Anniversary", w towarzystwie której świętuje jedną z najdłuższych i najbardziej fascynujących historii w świecie motoryzacji: cztery generacje i 2,7 milionów egzemplarzy sprzedanych w całej Europie.

Nowa seria specjalna Ypsilon „30th Anniversary" „zawiera w sobie" wszystkie zwycięskie cechy modelu, który w całym tym okresie był czymś więcej, niż tylko samochodem: autentyczną ikoną stylu, obiektem pożądania i zawsze był awangardowym samochodem.

Nowa seria specjalna wyróżnia się limitowanym znaczkiem na słupkach, specjalnie zaprojektowanym przez Centrum Stylistyczne, oraz wyszukaną kolorystyką - niebieskim Oltremare -  nawiązującą do tradycji Lancii i oferuje 15", aluminiowe obręcze kół w kolorze czarnym, diamentowanym. Na zamówienie można uzyskać zestawienie z czarną tylną klapą, taką samą, jak w pierwszym modelu, wprowadzonym na rynek w 1985 roku.

Bogate wyposażenie w standardzie oraz elegancka tapicerka z czarnej lub beżowej tkaniny Castiglio, podkreślającej ekskluzywność samochodu, który z pewnością podbije serca zwolenników wysokiej jakości i nowoczesności firmowanej przez Lancię.

Zdjęcia Milano AutoClassica 2014 

Podobne artykuły

Aktualności
Alfa Romeo na wystawie Milano AutoClassica
brak komentarzy
Aktualności
Fiat na wystawie Milano AutoClassica
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.