x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Pierwszy rodzinny samochód - Renault 16 - ma już 50 lat

27.05.2015, 12:11 przez Bogusław Korzeniowski

Historia „rodzinnych samochodów” Renault rozpoczyna się 50 lat temu we Francji, w okresie 30-letniego powojennego boomu gospodarczego. Na początku 1965 roku na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie producent pojazdów wprowadza zupełnie nowy, innowacyjny produkt: model Renault 16. Hatchback ten prezentował sylwetkę nowego typu: dwubryłowa karoseria z tylną klapą ułatwiającą dostęp do bagażnika. Renault 16 to połączenie wymiaru praktycznego z elegancką 6 okienną linią – to prawdziwy samochód rodzinny, który powstał w myśl zasady będącej podstawą sukcesu samochodu miejskiego Renault 4: stanowić francuski „voiture à vivre”.

Renault chce wprowadzać innowacje

Projekt jest ambitny: stworzyć następcę modelu Frégate, ale – według Pierre’a Dreyfusa, prezesa firmy Renault w latach 1955–1975 – odróżniając się od konkurencji: Musimy zabrać się za to inaczej, samochód musi stanowić odtąd coś więcej niż cztery siedzenia i bagażnik, musi być pojemny. Tak z kresek nakreślonych ołówkiem Gastona Jucheta rodzi się Renault 16. Pomimo zadeklarowanego nonkonformizmu Pierre Dreyfus zatwierdza projekt Renault 16 i zapewnia, że będzie to: samochód dla rodzin, które pociąga nowoczesność.

Podejście stanowiące skrzyżowanie światów

Będąc w zamyśle skrzyżowaniem kategorii hatchback i pojazdów użytkowych, Renault 16 oferowało bezprecedensową uniwersalność użytkowania. Bagażnik dysponował czterema ustawieniami, jego pojemność mogła wynosić od 346 dm3 do 1200 dm3 za sprawą tylnej kanapy, którą można było przesunąć, złożyć lub wyjąć. Każdy z foteli można było dostosować w zależności od potrzeby: montaż fotelika dziecięcego, pozycja spoczynkowa, a nawet sypialnia – dzięki dwóm w pełni rozkładanym fotelom przednim. Renault 16 od początku projektowano jako samochód zasadniczo odmienny i odróżniający się od konkurencji.

Awangardowe rozwiązania technologiczne

Model Renault 16 wyróżniał się wówczas parametrami technicznymi, które cechowała nowoczesność i awangarda. Wyjątkową ergonomię jazdy zapewniało podwozie z rzadko spotykanym wówczas w tym segmencie napędem na przednią oś oraz z silnikiem montowanym w pozycji centralnej z przodu pojazdu. Silniki oraz skrzynie biegów i głowice wykonywane były z ciśnieniowych odlewów aluminiowych. Od 1968 roku wersja TS (Tourisme Sportif) wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań w wyposażeniu standardowym, w tym ogrzewaną tylną szybę, dodatkowe reflektory halogenowe oraz dwubiegowe wycieraczki z czterema dyszami spryskiwaczy, a także lusterko wsteczne z możliwością regulacji dzień/noc. W 1969 roku w ofercie znajdują się nie tylko światła cofania, ale też elektryczne szyby przednie, elektrycznie otwierany dach i skórzana tapicerka. Bogate wyposażenie Renault 16 nadawało mu wartości. Samochód ten sprawiał, że jego właściciele doświadczali nowego stylu życia motoryzacyjnego.

Samochód roku 1966

Podczas prezentacji na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie w 1965 roku model zaskoczył ekscentrycznym stylem i szybko przekonał do siebie zwiedzających, stanowiąc odpowiedź na ich oczekiwania wobec samochodów. To wyzwanie przemysłowe zostało uhonorowane nagrodą Samochód Roku 1966 – było to tym większe osiągnięcie, że pojazd ten pokonał w konkursie model Rolls-Royce Silver Shadow!

Wersja ostateczna: Renault 16 TX

Od roku 1973 aż do przejścia na emeryturę w roku 1980 Renault 16 w wersji TX produkowano z silnikiem o pojemności 1647 cm3 o mocy 93 KM oraz z 5-biegową skrzynią biegów, dzięki czemu pojazd zdolny był do rozwijania maksymalnej prędkości na torze – do 175 km/h. Wersja ta wyposażona była w centralny zamek i chowane pasy bezpieczeństwa – dwa innowacyjne w tym czasie rozwiązania, mające wpływ na poprawę jakości życia właścicieli Renault 16.

W trakcie swojej kariery model Renault 16 został wyprodukowany w liczbie 1 851 502 egzemplarzy – głównie w fabryce w Sandouville (Normandia), wybudowanej na potrzeby tego właśnie modelu.

Podobne artykuły

Do kawy
Renault 4 - pół wieku sukcesu
brak komentarzy
Do kawy
Renault 4CV - francuski garbus
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.