x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Nowy Opel Astra: Przystępny cenowo i zaawansowany technicznie

16.06.2015, 12:10 przez Bogusław Korzeniowski

Czołowe technologie i rozwiązania w przystępnych cenach — taki ambitny cel wyznaczyła sobie firma Opel, przystępując do prac nad nową Astrą. Dzięki temu nowy Opel Astra reprezentuje ogromny postęp w porównaniu z poprzednią generacją: jest lekki i zwrotny, a za sprawą zaawansowanych silników stanowi wzorzec dla swojego segmentu pod względem efektywności mierzonej zużyciem paliwa. Użytkownicy modelu mają także do dyspozycji innowacyjne technologie i usługi, które w popularnych samochodach kompaktowych były wcześniej dostępne tylko w najwyższych wersjach wyposażenia.

Nowa podstawowa jednostka napędowa Astry — trzycylindrowy silnik 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo o mocy 77 kW/105 KM — sprawia, że nowa gwiazda Opla jest najbardziej ekologicznym i ekonomicznym modelem benzynowym w klasie kompaktowej. W wersji z technologią Start/Stop i zautomatyzowaną skrzynią biegów Easytronic 3.0 zużywa zaledwie 4,2 litra paliwa na 100 kilometrów przy emisji CO2 na poziomie 96 gramów na kilometr. Jeżeli chodzi o jednostki wysokoprężne, to „supercichy” diesel nowej generacji 1.6 CDTI występuje w wersjach o mocy od 70 kW/95 KM do 100 kW/136 KM. Każda z nich w połączeniu z 6‑biegową przekładnią manualną zużywa niespełna 4 litry paliwa na 100 kilometrów w cyklu mieszanym. W przypadku najbardziej oszczędnej konfiguracji zużycie paliwa wynosi tylko 3,4 l/100 km (przy emisji CO2 wynoszącej 90 g/km).

Nowy Opel Astra jest pierwszym samochodem kompaktowym opcjonalnie wyposażonym w oświetlenie zewnętrzne oparte na matrycach LED. Technologia ta była dotychczas stosowana tylko w luksusowych modelach. Nowa Astra jest również pierwszym nowym modelem na rynku wyposażonym w system Opel OnStar. Osobisty asystent łączności i usług to system, który przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku czuwa nad osobami podróżującymi Astrą. System będzie montowany standardowo w wyższych wersjach wyposażenia Dynamic i INNOVATION, a przez pierwszy rok korzystanie z niego będzie bezpłatne. Użytkownicy nowej Astry będą mieli do dyspozycji także system multimedialny IntelliLink nowej generacji. Nowy system IntelliLink R 4.0 z 7‑calowym ekranem dotykowym oraz możliwością integracji z licznymi funkcjami smartfona przez interfejsy Apple CarPlay i Android Auto będzie dostępny standardowo od wersji Enjoy. Kolejnym ciekawym elementem wyposażenia są ergonomiczne fotele nowej generacji, przetestowane i certyfikowane przez niezależną niemiecką organizację AGR (Kampania na rzecz zdrowych pleców).

Kiedy inżynierowie i projektanci firmy Opel przystępowali do prac nad modelem, który ma kontynuować 80‑letnią tradycję Kadettów i Astr w segmencie kompaktowym, zależało im przede wszystkim na tym, aby nowa Astra stała się liderem tego segmentu pod względem ogólnej efektywności. Każdy element architektury pojazdu został zaprojektowany pod kątem kompaktowej konstrukcji. Lekkie materiały i odpowiednie procesy produkcyjne sprawiają, że nowa Astra jest lżejsza o co najmniej 120, a nawet 200 kilogramów w porównaniu z analogiczną wersją modelu poprzedniej generacji. W połączeniu z zespołami napędowymi nowej generacji przekłada się to na niższe zużycie paliwa i ograniczenie emisji CO2. Nowej Astrze nie brakuje jednak dynamicznego temperamentu: samochód jest zwrotniejszy, bardziej precyzyjny w prowadzeniu, lepiej pokonuje zakręty i ogólnie daje poczucie lepszego panowania nad pojazdem. Jest również bardziej żwawy i elastyczny.

Tylko najlepsze rozwiązania: najnowsze zespoły napędowe

Do napędu nowej Astry będą wykorzystywane tylko silniki najnowszej generacji, o mocy od 70 kW/95 KM do 147 kW/200 KM i pojemności od 1,0 do 1,6 litra. Wszystkie te silniki mają trzy wspólne cechy: charakteryzują się znakomitą sprawnością, doskonałą elastycznością i wyjątkową kulturą pracy.

Silnikiem podstawowym nowej Astry, który pojawi się na rynku wraz z nowym modelem jesienią tego roku, będzie trzycylindrowa jednostka 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo, znana już z ADAMa i Corsy. Jak dotąd silnik ten dał się poznać jako wyjątkowo żwawy i cichy. W nowej Astrze wyznacza on nowe standardy zużycia paliwa dla jednostek benzynowych: tylko 4,2 l/100 km w cyklu mieszanym i emisja CO2 na poziomie zaledwie 96 g/km to najlepsze parametry wśród modeli kompaktowych z silnikami benzynowymi (podane wartości dotyczą wersji z systemem Start/Stop i zautomatyzowaną pięciobiegową przekładnią Easytronic 3.0). Nawet w połączeniu z konwencjonalną 5-biegową skrzynią manualną emisja CO2 w przypadku mocnego i dynamicznego silnika o mocy 77 kW/105 KM wynosi tylko 99 g/km (zużycie paliwa: 4,3 l/100 km). Cenę podstawowej wersji modelu ustalono na bardzo rozsądnym poziomie 17 960 euro.

W nowej Astrze debiutuje także zupełnie nowy, czterocylindrowy silnik benzynowy należący do tej samej rodziny, co jego mniejsza, trzycylindrowa odmiana o pojemności 1 litra. Silnik 1.4 ECOTEC Direct Injection Turbo rozwija moc 92 kW/125 KM lub 110 kW/150 KM. Samochód z taką jednostką, systemem Start/Stop oraz 6‑biegową przekładnią manualną zużywa w cyklu mieszanym tylko 4,9 litra benzyny na 100 kilometrów (emisja CO2: 114 g/km), co stanowi poprawę o imponujące 11 procent w porównaniu z silnikiem o mocy 103 kW/140 KM montowanym w poprzedniej Astrze. Wyraźnie poprawiły się też osiągi: samochód z silnikiem o mocy 110 kW/150 KM potrzebuje o 4,3 sekundy mniej na zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h na piątym biegu, co daje wynik lepszy o niewiarygodne 32 procent.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Lekki, elegancki, innowacyjny: nowy Opel Astra — moc i przyjemność z jazdy
brak komentarzy
Premiery
Astra V już jesienią - zobacz prototyp! [VIDEO]
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.