x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Polska gospodarzem Światowego Zlotu Citroenów 2CV

23.07.2015, 12:05 przez Paulina

31 lipca 2015 roku Polska będzie gospodarzem jednej z największych cyklicznych imprez zlotowych na świecie. Do Torunia z kilku kontynentów zjedzie około 5-7 tysięcy legendarnych Citroenów 2CV.

Model 2CV to auto bynajmniej niestandardowe, wywołujące niekiedy wręcz skrajne emocje, takie obok którego trudno przejść obojętnie. Jedni je podziwiają, u innych wywołuje szyderczy uśmiech. Przed laty tego Citroena pospolicie nazywano "brzydkim kaczątkiem".

Dziś nie brakuje jednak tych, dla których to właśnie "kaczka" jest najpiękniejsza spośród wszystkich pojazdów, jakie kiedykolwiek miały okazję poruszać się po drogach. Co więcej, miłośników tego legendarnego auta wraz z upływem czasu stale przybywa, obecnie jest ono z całą pewnością kultowe. To właśnie nietuzinkowy, charakterystyczny wygląd i prostota konstrukcji są dla wielu niepodważalnymi atutami tej "cytrynki". 2CV-kę w wielu zakątkach świata dodatkowo wypromowała seria filmów o przygodach francuskiego żandarma ze słynnym komikiem Louisem de Funes w roli głównej.

Jaką popularnością cieszy się 2CV można przekonać się podczas cyklicznych spotkań fanów tego modelu. Na największych, Światowych Zlotach Przyjaciół 2CV pojawia się nawet 6-7 tysięcy "kaczek". Przyjeżdża nimi w sumie kilkanaście tysięcy oficjalnych uczestników.

Najważniejsza dla pasjonatów modelu edycja imprezy obyła się pod koniec lipca 2011 r we francuskim Salbris (180 km na południe od Paryża), gdzie pasjonaci "kaczek" spotkali się po raz 19. We Francji pojawili się miłośnicy "cytrynek" z aż 38 krajów świata, w tym m.in. z USA, Japonii i Kenii. W 2013 roku fani 2CV zjechali do Hiszpanii, a w 2015 roku zjadą do Polski. Decyzja o tym, że Toruń i województwo kujawsko-pomorskie ugoszczą zlotowiczów w 2015 roku, zapadła w sobotę 30 lipca 2011 roku właśnie w Salbris.

Automobilklub Toruński wspierany przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, trzykrotnie ubiegał się o prawo organizacji tej imprezy. Dwukrotnie w głosowaniu przegrał minimalną różnicą zaledwie dwóch głosów, raz z Francją, raz z Hiszpanią. Tym razem najpoważniejszymi konkurentami byli Słoweńcy. Marzenie działaczy Automobilklubu Toruńskiego po kilku latach starań stało się rzeczywistością,

Niewątpliwie 21st International Meeting of 2CV Friends będzie jedną z największych imprez motoryzacyjnych w historii Torunia i Automobilklubu Toruńskiego. Co więcej , jest to bezprecedensowe wydarzenie w skali krajowej. Jeszcze nigdy w Polsce nie odbył się zlot samochodowy, w którym wzięłaby udział tak wielka ilość oficjalnych uczestników.

Podobne artykuły

Do kawy
Citroen 2CV – pojazd, który ukształtował wizerunek marki
brak komentarzy
Do kawy
Citroen 2CV - klasyk z Francji
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.