x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Citroen SM - jeden z najbardziej prestiżowych modeli w historii motoryzacji

25.09.2012, 18:03 przez konrad

Aerodynamiczny, szybki i zrywny jak samochód wyścigowy, lecz także wygodny, przyjemny w prowadzeniu, sterowny, oferujący wyjątkowy układ kierowniczy, zawieszenie i układ hamulcowy jak w wersji prestiżowej. 

Citroën SM, zaprezentowany w czasie salonu genewskiego w 1970 roku, jest jednym z najbardziej prestiżowych modeli w historii motoryzacji.

Prezentacja

Rok 1970 był dla marki Citroen bardzo pomyślny i sprzedano blisko 700 000 samochodów. Stąd też firma wydaje znaczne kwoty na prace badawcze i trwają prace nad ambitnym projektem, jakim jest program silników obrotowych Wankla (w efekcie wyjeżdżają samochody BiRotor). Największym wydarzeniem tamtych lat jest jednak SM.

Pierwsze prace nad projektem sięgają 1966 roku. Jego twórcą jest Jacques Né, dla którego głównym celem jest skonstruowanie wersji szybszej niż DS. Tak rodzi się pierwszy oferowany przez Citroëna samochód przeznaczony na dalekie trasy (GT). Należy jednak pamiętać, że koncepcja SM jest  odmienna od standardowego modelu GT, dla którego komfort był sprawą drugorzędną. Przeciwnie, hydropneumatyczne zawieszenie wywodzące się z DS oraz regulacja prześwitu zapewniają mu komfort wysokiej klasy. Wśród specyficznych cech SM należy wymienić przede wszystkim zespół optyczny. Sześć świateł jodowych z dynamiczną, automatyczną korektą wiązki to połączenie komfortu reflektorów kierunkowych i nowoczesnej estetyki.

Styl

Stylistyczne poszukiwania przy opracowywaniu modelu SM skoncentrowały się głównie na parametrach aerodynamicznych. Najlepszym tego przykładem jest niezliczona liczba godzin oraz zakres testów w tunelu aerodynamicznym. Rezultat tych prac jest imponujący. Współczynnik Cx razy S ( iloczyn współczynnika oporu powietrza i powierzchni czołowa pojazdu) poprawił się - w stosunku do modelu DS, który już należał do wzorcowych - o 25% i osiągnął poziom 0,46.

Opływowy kształt sylwetki SM jest pozbawiony wszelkich kątowych załamań i ostrych krawędzi, zachowując jednocześnie zwartą i sprężystą formę. Pas przedni z przednimi blokami świateł i tablicą rozdzielczą jest utrzymany w nowatorskim stylu, który w połączeniu z charakterystycznym, szerokim zderzakiem składa się na estetyczne wrażenie zasługujące na miano rewolucyjnego.

Zdaniem stylistycznych purystów, prawdziwy charakter SM może zostać w pełni doceniony z profilu, gdzie aerodynamiczne zalety są widoczne już na pierwszy rzut oka. Smukłe linie zachwycają płynnością. Kąt nachylenia szyby przedniej, wyprofilowane boczne okienko za tylnymi drzwiami czy też kształt tylnego dolnego pasa stanowią elementy dynamiczne, które nadają profilowi SM unikalny wygląd.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
To Porsche jest powodem do wstydu
1 komentarz
Technika
Hydropneumatyczne zawieszenie, czyli sztuczki Citroenów
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

JoannaWK

http://www.youtube.com/watch?v=YgIWDsCJyPs&feature=player_embedded tu jest piękny filmik o jeżdżących w Polsce autach zabytkowych w tym SM

24 sierpnia 2013 21:51:15 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
mm

co tak mało zdjęć?? czytając ciężko wczuć się w klimat tego samochodu

23 grudnia 2012 20:04:15 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Gheist

Citroen kojarzony jest z niezawodnością, ale we Francji i Hiszpanii, gdzie sprzedaż samochodu waha się między 1 i 2 miejscem (pierwsze 1,2,3 to Citroen, Peugeot, Renault). W Polsce gdzie sprzedaje się procent tego, co w tamtych krajach kojarzony jest inaczej. I TO TYLKO PRZEZ TYCH CO NIE MIELI TYCH POJAZDÓW. Ot fachowcy!

23 grudnia 2012 05:41:44 | ocena: 1 | oceń: |Odpowiedz
:)

Nie wszystkich błędów da się uniknąć ale Xantia stoi wyżej w rankingu adac niż audi czy bmw... są modele dopracowane i nie w każdej firmie. Citroën tworzył auta z duszą.

23 grudnia 2012 00:03:13 | ocena: 1 | oceń: |Odpowiedz
Autor

Pewne niedociągnięcia techniczne podważają niezawodność, z jaką kojarzony jest Citroën. - To jakiś żart? Citroen to jest kojarzony ale dokładnie odwrotnie.

22 grudnia 2012 21:11:15 | ocena: -1 | oceń: |Odpowiedz
prosiak

Tak, buraczkowi od Nokii, VW, Adidasa, czapeczki i sandałkóow rzeczywiście kojarzy się inaczej. Nie szkodzi że żaden krewny i znajomy buraczka nigdy w Citroenie nie siedział.

23 grudnia 2012 13:43:04 | ocena: 1 | oceń: | Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.