x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Mitsubishi Outlander II – Poradnik kupującego

23.09.2015, 16:01 przez Paulina

Mitsubishi Outlander drugiej generacji to poważny konkurent dla Hondy CR-V czy Toyoty RAV4. Fakt, że jest to dobra inwestycja potwierdza duże zainteresowanie tym modelem w naszym kraju oraz mała utrata na wartości tych aut. Czy zatem to produkt doskonały? Cóż, każdy ma swoje wady, więc podpowiadamy na co zwracać uwagę kupujący używanego Mitsubishi Outlandera!

Pierwsza generacja Mitsubishi Outlandera zadebiutowała w 2003 roku, będąc tak naprawdę eksportowa wersją oferowanego od 2001 roku w Japonii Mitsubishi Airtrek. Niestety nie zyskał on wyjątkowej popularności ze względu na zdecydowanie azjatycką stylistykę i brak silników diesla w swojej ofercie. Jako że koncern z pod znaku trzech diamentów uczy się na błędach, druga generacja japońskiego SUV-a zaprezentowana po raz pierwszy podczas Frankfurt Motor Show w 2005 roku wyglądało znacznie bardziej globalnie i atrakcyjnie oraz posiadało silniki diesla. Druga generacja Outlandera trafiła ostatecznie do produkcji rok później, a pierwsze egzemplarze w Polsce sprzedano na początku 2007 roku. W 2010 roku auto przeszło facelifting. Przód pojazdu po liftingu wyróżnia charakterystyczną dla marki atrapą chłodnicy typu Jet Fighte, która stylistycznie nawiązuje do myśliwca F-2 produkowanego przez Mitsubishi Heavy Industries.

Mitsubishi Outlander II – Dane techniczne

Mitsubishi Outlander II to duży samochód (rozmiary zależne są od rocznika: dł. 4640-4765 mm, szer. 1800 mm, wys. 1655-1720 mm), w którym świetnie zagospodarowano wnętrze, zapewniając podróżnym, jak najwięcej komfortu i przestrzeni. Także bagażnik powinien zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta – 772/1691 l. W lepiej wyposażonych egzemplarzach (Intense+ oraz Instyle) za tylną kanapą znajdziemy jeszcze trzeci, dwumiejscowy rząd siedzeń. Łatwo się je składa i rozkłada, choć powinny być traktowane raczej awaryjnie, gdyż miejsc na nich niewiele. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest system Auto-Folding, który ułatwia składanie kanapy drugiego rzędu. Wystarczy, że pociągniesz uchwyt z prawej strony bagażnika, a złoży się automatycznie prawa część kanapy. Potem to samo robisz z lewą częścią.
Choć wygląd Outlandera nie pozostawia wątpliwości co do jego terenowych korzeni, to napęd 4x4 wcale nie jest obowiązkowy w tym modelu. Był on standardem jedynie dla egzemplarzy z silnikiem wysokoprężnym, natomiast benzyniaki łatwo spotkać z tańszym 2WD. W przypadku napędu 4WD możemy za pomocą pokrętła wybierać tryb pracy:  2WD, 4WD i Lock. Wbrew nazwie ten ostatni tryb to nie jest blokada z prawdziwego zdarzenia, a jedynie stały podział napędu pomiędzy obie osie za pomocą elektroniki, w odróżnieniu od 4WD gdzie napęd na tył jest elektronicznie dołączany w razie uślizgu. W ofercie Mitsubishi Outlandera można było spotkać aż 5 przekładni: 5- i 6-biegowa manualna, 6-stopniowy automat, CVT i 6-biegowa dwusprzęgłowa skrzynia zautomatyzowana.

Mitsubishi Outlander II – Silniki

Mitsubishi Outlander dostępne było z trzema silnikami benzynowymi:
- 2.0 MIVEC, R4, 147 KM,
- 2.4 MIVEC, R4, 170 KM,
- 3.0 MIVEC, V6, 220 KM.
Ten ostatni to konstrukcja wypuszczona jedynie na rynek amerykański. Rzadko można ją spotkać wśród używek i ze względu na duży apetyt na paliwo raczej jej nie polecamy. Pozostałe dwie jednostki są naprawdę dobrym wyborem. Jak przystało na japońską technologię są trwałe i prawie bezawaryjne. Oczywiście o ile poprzedni właściciel odpowiednio dbał o auto wymieniając płyny i filrty eksploatacyjne. Warto pamiętać, że zamontowane w Outlanderze motory lubią wysokie obroty.

Ponad to kliencie mieli do wyboru również trzy warianty silników wysokoprężnych:
- 2.0 DI-D, 140 KM,
- 2.2 DI-D, 156 KM,
- 2.2 MIVEC DI-D, 177 KM.
Tutaj jest już zdecydowanie bardziej ciekawie. Otóż silnik 2.0 pochodzi z koncernu Volkswagena i raczej nie powala bezawaryjnością. Choć ponoć w japońskim SUV-ie jest mniej kapryśny niż w niemieckich konstrukcjach, to i tak warto uważać na podwyższony apetyt na olej silnikowy, pękającą głowicę, zacierającą się turbosprężarkę czy irytujący rezonans układu dolotowego powietrza. Zdecydowanie mniej ryzykownym wyborem będzie silnik 2,2 DI-D (156 KM) produkcji PSA lub 2,2 DI-D MIVEC (177 KM) japońskiej konstrukcji. Przy ich zakupie należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, filtr cząstek stałych (DPF) nie toleruje zbyt dobrze miejskiej eksploatacji. Po drugie, w przypadku zakupu auta z importu, klienta czeka zapłata 18,6-procentowej akcyzy.

Mitsubishi Outlander II – Awarie i problemy

Jedyną poważną usterką, która może nas spotkać, to przedwczesne zużycie się sprzęgła w silnika diesla 2.0. Poza tym pojedyncze głosy narzekają, że lakier łatwo się rysuje, szwankuje system regulacji ksenonami czy pokrycie foteli szybko się wyciera. To jednak tak naprawdę jedynie drobiazgi, a Mitsubishi Outlander naprawdę charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością.

Ceny używanego Mitsubishi Outlander wahają się od 30 do 60 tys. zł.

Podobne artykuły

Porównanie OC AC
Ubezpieczenie OC AC Mitsubishi Outlander
brak komentarzy
Aktualności
Mitsubishi Outlander – Superprodukt 2013
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.