x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Alfa Romeo Sportwagon - legenda powróciła

30.05.2012, 09:54 przez Bogusław Korzeniowski

Podobno Henry Ford, gdy mijała go Alfa Romeo zdejmował z głowy kapelusz, a Enzo Ferrari (znający samochody tej marki, gdyż startował nimi jako kierowca firmowy) w dniu, kiedy pokonał Alfę płakał jak dziecko.

Wprawdzie przy obecnej technice nie ma już dominacji którejkolwiek z marek, ale trzeba przyznać, że obok Alfy Romeo 159 nie można przejść obojętnie. Niby jest to zwykły samochód segmentu D, konkurujący z Passatem, Mondeo, Laguną czy Avensisem, ale nawet największy malkontent musi przyznać, że Włosi stworzyli prawdziwe dzieło sztuki. Sylwetka zaprojektowana przez Giugiaro przy współpracy z „Alfa Romeo Style Center” wyróżnia się doskonałymi proporcjami, przy jednoczesnym uwzględnieniu sportowego DNA Alfy. Charakterystyczny przód z oryginalnymi światłami składającymi się z trzech okrągłych elementów, muskularne błotniki i – przebiegające od błotnika przedniego poprzez drzwi do błotnika tylnego – wytłoczenie sprawiające wrażenie masywnych barków sportowca, nijak nie można porównać do prostych linii konkurentów.

Dla miłośników sportowego uroku przygotowano dodatkowo coś ekstra: model oznaczony Sport Plus z wyposażeniem z najwyższej półki. Zabudowa kokpitu nie daje wątpliwości dla kogo powstała Alfa Romeo 159. Kierowca zajmując miejsce, czuje się jak rajdowiec w centrum dowodzenia. Przed nim są pozbawione ekstrawagancji dwa analogowe zegary, pomiędzy którymi jest podświetlany na czerwono display komputera pokładowego, a konsola środkowa została nachylona w kierunku prowadzącego, tak aby zminimalizować refleksy światła i ułatwić dostęp do przełączników.

Ponadto ilość włączników zredukowano do minimum, co odbiega od stosowanego obecnie trendu „budowy małego komputera”. Model Sport Plus można odróżnić od „cywilnej wersji” dodatkowo: sportowym kołem kierownicy, sportowymi fotelami, standardowe wyposażenie w nawigację z kolorowym wyświetlaczem czy wykończenie deski rozdzielczej w skórze. W AR159 wyeliminowano feler, jakim w poprzednich modelach była dbałość o wykończenie. Obecnie poszczególne elementy są spasowane jak w samochodach konkurencji i to z wyższej półki.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Alfa Romeo Giulietta - typowe usterki
1 komentarz
Poradnik kupującego
Alfa Romeo 156 - typowe usterki
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.