x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Produkcja w Grupie BMW bije rekordy w 2015 r.

21.12.2015, 18:49 przez Paulina

Zbliża się koniec roku i coraz wyraźniej widać, że sieć produkcji Grupy BMW osiągnie nowe rekordy w roku obrotowym 2015. Dzięki dużemu popytowi i wprowadzeniu licznych nowych modeli, takich jak nowe BMW serii 7, międzynarodowa sieć fabryk wykazała doskonałą produktywność. Oliver Zipse, członek zarządu BMW AG, Production, nie kryje zadowolenia z osiągnięć: - Dwumilionowy samochód wyprodukowany przez Grupę BMW opuścił linię produkcyjną w listopadzie. W 2015r. po raz piąty z rzędu, nasze fabryki w Niemczech wyprodukowały ponad milion pojazdów w ciągu jednego roku.

Sercem systemu produkcyjnego w Grupie BMW są silne i wysoce elastyczne procesy produkcyjne. Kolejnym krokiem do dalszego zwiększania tych osiągnięć jest ograniczenie produkcji pojazdów w każdym zakładzie tylko do tych z napędem na tylne lub na przednie koła. Oliver Zipse: - Dzięki temu produkcja osiągnie zupełnie nowy poziom. Koncentrując się na jednej architekturze, fabryki będą w stanie zwiększyć wydajność, zmniejszając jednocześnie stopień skomplikowania. Planujemy wprowadzić ten proces wraz z nowymi modelami w ciągu kolejnych trzech lat.”

Digitalizacja zwiększa innowacyjność

Czerpiąc ze swojego olbrzymiego potencjału innowacyjnego, niemieckie zakłady produkcyjne Grupy BMW odgrywają czołową rolę w sieci, ustanawiając trendy dla swoich globalnych partnerów. Liczne przykłady w sieci produkcyjnej pokazują, jak innowacyjny jest system produkcji w Grupie BMW. Należy do nich digitalizacja, moduły procesowe i inteligentne konstrukcje złożone z wielu materiałów, które stanowią główne czynniki mające zapewnić rentowność sieci w przyszłości. Najważniejsza jest tutaj digitalizacja, publicznie dyskutowana pod hasłem “internetu przemysłowego”. Odgrywa ona główną rolę w zwiększaniu zdolności przystosowawczych zakładów produkcyjnych i stwarza warunki sprzyjające znacznemu podniesieniu efektywności i jakości. Technologie wspierane komputerowo mogą jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność skomplikowanych sekwencji w produkcji poprzez zastosowanie elastycznych systemów robotów, inteligentnych narzędzi pomagających robotnikom, symulacji, zautomatyzowanego zapisywania danych, analizy, itd.

Aby zapewnić, że niemieckie fabryki sprostają wymaganiom, jakie postawi przed nimi przyszłość, w nadchodzących latach Grupa BMW zamierza zainwestować ponad miliard euro w istniejące zakłady:

Do połowy 2017r., główny zakład w Monachium zostanie wyposażony w innowacyjną linię lakierniczą, która spełnia najwyższe standardy w zakresie rentowności i oszczędnego użycia zasobów. Nowa instalacja to część kompleksowego programu inwestycyjnego, w ramach którego ponad pół miliarda euro ma zostać zainwestowanych do 2018r. Celem programu jest przygotowanie fabryki na przyszłe wyzwania. Pakiet inwestycyjny obejmuje także rozbudowę obszarów surowej karoserii, montażu i logistyki.

W ciągu ostatnich trzech lat Grupa BMW zainwestowała ponad pół miliarda euro w nowe, efektywne technologie produkcji, na potrzeby nowej serii BMW 7, w samych tylko Niemczech, w największym zakładzie w Dingolfing. Dzięki nowym technologiom takim jak CFRP i elektryfikacja, fabryka jest gotowa stawić czoła przyszłości. Inwestycje w tym i przyszłym roku, liczące setki milionów euro, mają przygotować zakład do produkcji przyszłych modeli pojazdów i nowych technologii.

W fabryce w Landshut, Grupa BMW zainwestowała setki milionów w 2015r., aby udoskonalić produkcję komponentów do modeli BMW i rozwinąć ich konstrukcje. Do końca 2016r. zostanie ukończona budowa nowego centrum konstrukcji lekkich, w które zainwestowano 20 milionów euro.

Poza tym spółka inwestuje w sumie100 milionów euro w fabrykę motocykli w Berlinie, gdzie istniejące obiekty są rozbudowywane, a dodatkowo są budowane nowe. Na samo nowe centrum logistyczne przeznaczono 50 milionów euro; ma ono zacząć działać pod koniec 2017r.

Kontynuowana internacjonalizacja sieci produkcyjnej

Kolejnym priorytetem jest inwestowanie w tworzenie nowych elementów globalnej sieci produkcyjnej i zwiększanie wydajności już istniejących. Jest to część dążenia Grupy BMW do osiągania dalszych sukcesów. Globalnie powiązana i elastyczna sieć produkcyjna jest podstawą dalszego wzrostu i kluczem do zrównoważonego kreowania wartości.

Do 2019r. Grupa BMW zainwestuje w sumie 2,2 miliarda dolarów amerykańskich w regionie NAFTA. Obecnie nowoczesny zakład produkcji surowych karoserii budowany jest w Spartanburgu, WA (USA); nowy obiekt jest częścią kosztującego miliard programu inwestycyjnego, który został ogłoszony w 2014r. W tym roku roczna produkcja osiągnie nowy rekordowy poziom ponad 400.000 jednostek, czyniąc zakład w Spartanburgu największym pod względem wielkości produkcji w sieci Grupy BMW. Około jeden na pięć BMW produkowany jest w Spartanburgu.

Kolejny miliard dolarów inwestowany jest w nowy zakład w Meksyku. Rozpoczęcie prac przewiduje się na rok 2016, a rozpoczęcie produkcji seryjnej na rok 2019.

200 milionów dolarów amerykańskich inwestuje sie w spółkę joint venture SGL Automotive Carbon Fibers w Moses Lake, WA (USA), która prowadzi zakład produkcji włókna węglowego.

Dzięki zakładom w USA, Meksyku i Brazylii, Grupa BMW będzie mieć w przyszłości do dyspozycji znaczne zaplecze produkcyjne w Północnej i Południowej Ameryce.

W styczniu 2016r., spółka joint venture BMW Brilliance Automotive Ltd. (BBA) otworzy nowy zakład produkcji silników w Chinach. Będzie on posiadać własną odlewnię i produkować układy przeniesienia napędu do pojazdów BMW wytwarzanych w położonych niedaleko fabrykach pojazdów BBA Dadong i Tiexi. W konsekwencji, wydajność zakładu produkującego silniki będzie określana na podstawie wielkości produkcji tych dwóch fabryk samochodów.

Podobne artykuły

Aktualności
Odbijamy! 114 motocykli BMW R 1200 GS żegluje do Tajlandii
brak komentarzy
Aktualności
Audi AG, BMW Group i Daimler AG z sukcesem sfinalizowały kupno HERE
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.