x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Opel Astra GTC - piękno to dopiero początek

21.10.2012, 22:22 przez Bogusław Korzeniowski

Nie mniej charakterystyczna jest tylna część pojazdu. Jej muskularna konstrukcja nadaje samochodowi imponujących proporcji i osadza go mocno na drodze, podkreślając niską, przywierającą do drogi sylwetkę. Linia od słupka C schodzi do końca i owija wokół tylnego spoilera, który jest pomysłowo zintegrowany z ciągłą linią dachu. Dodatkowo diody LED podkreślają motyw świateł tylnych „w kształcie skrzydła”.

Opel Astra GTC Wnętrze – bez kompromisów

Podchodząc do Astry GTC byłem zauroczony jej stylistką, ale obawiałem się eksploatacji tego modelu jako wersji rodzinnej. Jest to bowiem fantastyczny model dla osób jeżdżących samotnie, ewentualnie z drugą osobą, ale miałem świadomość, że zarys coupe wymusza do ograniczenia ilości miejsca na tylnej kanapie. Tymczasem okazało się, ze Astra GTC nie idzie na kompromis w sprawie funkcjonalności, pomimo konstrukcji w stylu coupé. Potrafi nie tylko pomieścić pięć osób, ale jej elastyczny bagażnik zapewnia także od 370 do 1 235l przestrzeni ładunkowej (!). Dodatkowo - w stosunku do poprzedniej generacji GTC – powiększono o połowę miejsce na drobiazgi, które kierowca może mieć w zasięgu ręki. Było to możliwe dzięki elektrycznemu hamulcowi postojowemu, który zwalnia przestrzeń w środkowej konsoli.

Projekt wnętrza Astry GTC nie ma także charakteru typowo sportowej wersji. Jego wyróżniający się sportowy charakter jest atrakcyjny głównie dzięki nowym materiałom, kolorom i wystrojowi. Mają temu służyć najwyższej jakości tapicerki ze skóry oraz – oferowana w standardzie - sportowa kierownica z poprawionym uchwytem . Poza tym jest to klasyczna Astra w której sterowanie audio, klimatyzacją, nawigacją czy sterowanie przyciskami na kierownicy wielofunkcyjnej są identyczne jak w innych modelach.

Na uwagę zasługuje także komfort jadących z tyłu. Przy ustawieniu fotela przedniego dla kierowcy mającego 176 cm, także z tyłu osoba o takim wzroście siedziała wygodnie, bez ocierania kolanami o fotel z przodu, czy zahaczania głową o sufit (w obu przypadkach była wolna przestrzeń ok. 5-8 cm). Niestety, nie ma co wierzyć w komfort jazdy dla trzech osób z tyłu. W przypadku dwóch dorosłych jest dobrze, a nawet bardzo dobrze, wykorzystana ilość miejsca (zwłaszcza, gdy rozłożymy szeroki wygodny podłokietnik). Jednakże jadąca trzecia osoba ma mniejszy komfort ze względu na twardsze i wyższe siedzisko i niewygodne oparcie. Za to przednie siedzenia Astry GTC oferują superkomfort. Fotele poprawione pod względem ergonomii o ośmiu możliwościach regulacji, czterech zakresach regulacji na poziomie lędźwiowym i górnej części nóg, certyfikowane są przez niezależnych ekspertów w dziedzinie zdrowia z organizacji AGR (Aktion Gesunder Rücken - Action for Healthy Backs). Słowem wsiadać i jechać. Zatem wsiadamy...

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Opel Mokka – tydzień intensywnej eksploatacji
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Opel Insignia Bi-Turbo 4x4 - Krok w segment premium
3 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.