x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Olej - prawdy i mity

30.05.2012, 12:52 przez Bogusław Korzeniowski

„Ludzie są strasznie zabiegani. Nie mają czasu, aby myśleć o potrzebach auta, a często gubią się w bogatej ofercie produktów” - powiedział szef firmy Mobil. Warto jednak pomyśleć o potrzebach naszego samochodu, aby zaoszczędzić sobie problemów i wydatków.

Jednym z tematów traktowanych po macoszemu są oleje silnikowe

Ważne - prawidłowa eksploatacja

Najważniejsze, aby w określonym przez producenta czasie dopilnować wymiany oleju. Nawet najlepszy produkt, używany za długo, może stać się bowiem gorszy od najtańszego, doprowadzając do zatarcia silnika. Ważne też, aby pamiętać o podstawowej zasadzie: olej ma najlepszą smarność w optymalnej temperaturze pracy silnika (oczywiście olej poddawany okresowym wymianom).

W wielu nowych samochodach mamy nawet kontrolkę, świecącą się na niebiesko, informującą o fakcie zbyt niskiej temperatury i możliwości uszkodzenia silnika. Pamiętajmy, że silnik ma przeważnie prędkość obrotową wału korbowego ok. 7 000 obr/min i zbyt gęsty olej nie zapewni smarowania łożysk ślizgowych walu (panewki). Gdy mamy tubrosprężarkę (a jest ona smarowana olejem z silnika), to musimy liczyć się z obrotami jej wałka wynoszącymi nawet ponad 100 000 obr/min, czyli brak poprawnego smarowania może być dla turbiny zabójczy. Stąd też zanim silnik osiągnie temperaturę pracy, musimy jechać bez „wysilania” jednostki.

Kolejnym ważnym aspektem (zwłaszcza dla kupujących samochody używane, niekorzystających z autoryzowanych serwisów) jest dobór oleju. Według przyjętych norm SAE lepkość oleju oznaczają liczby od 0 do 60, przy czym 6-stopniowa skala „W” (WINTER - zima) od 0W do 25W określa, przy jakiej temperaturze lepkość zmienia się na tyle, że olej gęstnieje do takiego stanu, kiedy uruchomienie silnika staje się niemożliwe. W praktyce przedstawia się to się to następująco: - dla klasy lepkości 0W, temperatura ta wynosi - 30°C do - 35°C, - 5W - 25 do - 30°C, - 10W - 20 do - 25°C, - 15W - 15°C do - 20°C, - 20W - 10°C do - 15°C, - 25W - od -10°C do 0°C. Drugi człon skali (skala 5 stopniowa, 20, 30, 40, 50 i 60) określa „wytrzymałość oleju”, czyli zachowania wszystkich właściwości w zakresie wysokich temperatur, czyli 100°C i 150°C.

Podobne artykuły

Porady
Syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny?
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.