Minivan, który zrewolucjonizował segment

30.05.2012, 20:14 przez Bogusław Korzeniowski

Wraz z Zafirą I nie dość, że na rynku pojawiła się niemiecka alternatywa do oferowanych przez Francuzów minivanów, to dodatkowo cechą, która go wyróżniała, było nowatorskie, siedmiomiejscowe wnętrze.

Samochody minivan są mniejsze niż klasyczne vany jak Renault Espace czy Fiat Ullyse, ale jednocześnie zapewniają podobny do nich komfort podróżowania i uniwersalność zabudowy wnętrza. Nic więc dziwnego, że po prezentacji Renault Scenic (jesienią 1996), wiele firm podchwyciło pomysł stworzenia „małego Vana”. Jedną z tych firm był w roku 1999 Opel. Oprócz skopiowania pomysłu, w Zafirze zaoferowano jednak coś więcej: system Flex 7, dzięki któremu bez montażu dodatkowych foteli pojazd mógł stać się wersją siedmioosobową.

Karoseria Opel Zafira – plusy i minusy

Nadwozie tego modernistycznego minivana było produkowane przez sześć lat. Nie dziwi zatem tylko jedna i stosunkowo niewielka modernizacja modelu (2002).

Pomimo innowacyjnego podejścia, konstruktorzy nie ustrzegli się kilku błędów. Z jednej strony mamy tu unikalny system Flex7, czyli dwa dodatkowe foteliki ukryte w podłodze bagażnika oraz sprytny system odchylania kanapy, tak aby bez wysiłku złożyć ją za siedzeniami kierowcy i pasażera. Z drugiej strony jednak, w drugim rzędzie nie zastosowano niezależnych foteli, ale wspólną ławkę jak w osobówkach. I jeszcze jeden problem - po wydobyciu tylnych, dodatkowych fotelików z podłogi, pojawia się problem – co zrobić z roletą bagażnika? Najlepiej zostawić ją w garażu. Ostatnim kamyczkiem do ogródka są skargi użytkowników na jakość wykładziny podłogowej, która dość szybko się kosmaci – jak w znacznie tańszych modelach samochodów. Po cierpkich słowach krytyki pora na kilka słów pozytywnych. Cieszy daleko idący indywidualizm stylistyczny, bardzo dobra jakość tapicerek i precyzja pasowania poszczególnych elementów. Patrząc na samochód z czysto użytkowego punktu widzenia należy podkreślić świetne zaopatrzenie w części do napraw karoseryjnych – w związku z tym, jeśli ktoś szuka auta na taxi – powinien brać Zafirę pod uwagę. To, co najłatwiej uszkodzić w miejskich korkach – czyli maska, zderzak przedni i oświetlenie jest naprawdę tanie. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.