Ceny ropy spadają drugi dzień z powodu obaw przed oczekiwaną recesją

Model baryłek ropy naftowej przed rosnącym wykresem giełdowym na tej ilustracji, 24 lipca 2022 r. REUTERS / Dado Rovich / Ilustracja

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

26 września (Reuters) – Ceny ropy spadły na drugi dzień w poniedziałek, w obawie przed spadkiem popytu na paliwo z powodu oczekiwanej globalnej recesji spowodowanej wysokimi stopami procentowymi na całym świecie i silnym dolarem ograniczającym zdolność konsumentów do waluty dolarowe na zakup ropy.

Listopadowe kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 1,35 USD, czyli 1,57 procent, do 84,80 USD za baryłkę o 0640 GMT. Kontrakt spadł do najniższego poziomu 84,51 USD, najniższego od 14 stycznia.

Kontrakty terminowe na ropę US West Texas Intermediate z dostawą w listopadzie spadły o 1,15 USD, czyli 1,46%, do 77,59 USD za baryłkę. Ropa naftowa West Texas Intermediate spadła do 77,21 USD, najniższego poziomu od 6 stycznia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Oba kontrakty spadły w piątek o około 5%.

Indeks dolara, który mierzy dolara względem koszyka głównych walut, wzrósł w poniedziałek do najwyższego poziomu od 20 lat.

Silny dolar ma tendencję do zmniejszania popytu na ropę denominowaną w dolarach, ponieważ kupujący, którzy używają innych walut, muszą wydawać więcej na zakup ropy naftowej.

Banki centralne w wielu krajach konsumujących ropę, w tym w Stanach Zjednoczonych, które są największym światowym użytkownikiem ropy naftowej, podniosły stopy procentowe w celu zwalczania rosnącej inflacji, co wywołało obawy, że zaostrzenie doprowadzi do spowolnienia gospodarczego.

„Tło globalnego zacieśnienia monetarnego przez główne banki centralne w celu schłodzenia wysokiej inflacji oraz masowy rajd dolara w kierunku najwyższych poziomów od ponad dwóch dekad wzbudziło obawy o spowolnienie gospodarcze i działa jako główny przeszkoda dla ropy naftowej” powiedział Suganda Sachdeva, wiceprezes ds. badań towarowych w Religare Broking Company, „Cena”.

READ  Jack Dorsey po tym, jak Mark Zuckerberg wysłał mu prośbę o kontynuację w Threads

Sachdewa oczekuje, że ceny WTI osiągną dolny poziom na poziomie 75 USD za baryłkę, podczas gdy 80 USD za baryłkę Brent będzie działać jak poduszka.

Zawirowania na rynku ropy naftowej wywołane wojną rosyjsko-ukraińską, wraz z sankcjami UE zakazującymi wprowadzenia na rynek rosyjskiej ropy w grudniu, doprowadziły do ​​pewnego wsparcia cen.

Russell Hardy, dyrektor generalny firmy zajmującej się handlem energią, powiedział, że dotyczy to dostaw paliw, ponieważ oczekuje się, że rosyjskie produkty naftowe będą płynąć do Azji i na Bliski Wschód, podczas gdy dostawy z Europy trafiają do Europy.

Ponadto Hardy powiedział na konferencji naftowej w Singapurze, że oczekuje się, że ponad milion baryłek ropy z USA dziennie będzie trafiać do Europy, aby wypełnić lukę w rosyjskich dostawach. Czytaj więcej

Szef kolumbijskiej państwowej firmy energetycznej Ecopetrol powiedział na tej samej konferencji, że sprzedaje więcej ropy do Europy, aby zastąpić dostawy rosyjskie, jednocześnie dostrzegając zwiększoną konkurencję o udział w rynku w Azji. Czytaj więcej

Zwrócono uwagę na to, co może zrobić Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy kierowani przez Rosję, tzw. społeczność OPEC+, gdy spotkają się 5 października, po wyrażeniu zgody na skromne ograniczenie produkcji na ostatnim spotkaniu.

Ponieważ jednak OPEC+ produkuje znacznie mniej niż docelowa produkcja, wszelkie zapowiedziane cięcia mogą nie mieć znaczącego wpływu na podaż.

Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że OPEC+ przekroczył swój cel o 3,58 mln baryłek dziennie w sierpniu, co jest większym deficytem niż w lipcu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Mohi Narayan w New Delhi i Sonali Paul w Melbourne; Montaż przez Ana Nicholas da Costę i Christiana Schmolingera

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Dow futures: wzrost rynku z kluczowego poziomu, szybkie sygnały kupna dla 5 akcji; Co teraz robisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *