Cięcie produkcji ropy przez OPEC + pokazuje pogłębiającą się przepaść między Bidenem a saudyjską rodziną królewską

WASZYNGTON / LONDYN (Reuters) – Podjęta w tym tygodniu przez OPEC+ decyzja o ograniczeniu wydobycia ropy pomimo ostrego sprzeciwu USA jeszcze bardziej napięła i tak już napięte stosunki między Białym Domem prezydenta Joe Bidena a saudyjską rodziną królewską, niegdyś jednym z najsilniejszych sojuszników Waszyngtonu na świecie. Wschód. Według wywiadów z kilkunastoma urzędnikami rządowymi i ekspertami w Waszyngtonie i Zatoce Perskiej.

Źródła te podały, że Biały Dom mocno lobbował, aby zapobiec cięciu produkcji przez OPEC. Biden ma nadzieję, że ceny benzyny w USA nie będą ponownie rosły przed wyborami w połowie kadencji, w których jego Partia Demokratyczna walczy o utrzymanie kontroli nad Kongresem USA. Waszyngton chce także ograniczyć rosyjskie dochody z energii podczas wojny na Ukrainie.

Administracja USA od tygodni wywiera presję na OPEC+. W ostatnich dniach wysocy urzędnicy z zespołów ds. energii, polityki zagranicznej i ekonomii w USA wzywali swoich zagranicznych odpowiedników do głosowania przeciwko cięciom produkcji, według dwóch źródeł zaznajomionych z dyskusją.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Amos Hochstein, główny wysłannik Bidena ds. energii, wraz z oficerem bezpieczeństwa narodowego Brettem McGurkiem i specjalnym wysłannikiem administracji do Jemenu Tim Lenderking, udali się w zeszłym miesiącu do Arabii Saudyjskiej, aby omówić kwestie energetyczne, w tym decyzję OPEC+.

Nie udało im się zapobiec cięciom produkcyjnym, tak jak zrobił to Biden po lipcowej wizycie.

Źródło zaznajomione z dyskusjami powiedziało, że urzędnicy amerykańscy „próbowali sformułować sprawę jako „my przeciwko Rosji”” i powiedział saudyjskim urzędnikom, że muszą dokonać wyboru.

Ten argument był nieskuteczny, podało źródło, dodając, że Saudyjczycy powiedzieli, że jeśli Stany Zjednoczone chcą więcej ropy na rynkach, powinny zacząć produkować więcej własnej ropy.

Według danych US Energy Information Administration Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem ropy, a także jej największym konsumentem.

READ  S&P 500 przełamuje krytyczne wsparcie jako krach finansowy SVB na akcjach banków; Pojawia się raport o pracy

Biuro medialne rządu saudyjskiego CIC nie odpowiedziało na przesłane e-mailem prośby o komentarz do Reutera.

„Jesteśmy zaniepokojeni przede wszystkim interesami Królestwa Arabii Saudyjskiej, a następnie interesami krajów, które nam zaufały i są członkami OPEC i sojuszu OPEC +” – powiedział w środę saudyjskiej telewizji saudyjski minister energetyki książę Abdulaziz.

Powiedział, że OPEC waży swoje interesy „z interesami świata, ponieważ naszym interesem jest wspieranie rozwoju światowej gospodarki i jak najlepsze dostarczanie energii”.

Postępowanie Waszyngtonu w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem i wycofanie poparcia dla ofensywnych operacji wojskowych koalicji pod przywództwem Arabii Saudyjskiej w Jemenie rozgniewało saudyjskich urzędników, podobnie jak działania przeciwko Rosji po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Minister energetyki, książę Abdulaziz bin Salman, powiedział Bloomberg TV po cięciu przez OPEC, że presja USA na ograniczenie cen rosyjskiej ropy zwiększa niepewność, powołując się na „brak szczegółów i niejasności” co do sposobu jej wdrożenia.

Źródło poinformowane przez saudyjskich urzędników powiedziało, że królestwo uważa to za „nierynkowy mechanizm kontroli cen, który kartel konsumentów może wykorzystać przeciwko producentom”.

Sprzedaż 180 mln baryłek ropy pod kierownictwem Bidena w marcu z US Strategic Petroleum Reserve wywarła presję na obniżkę cen ropy. W marcu OPEC+ poinformował, że przestanie wykorzystywać dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), zachodniego obserwatora ropy naftowej, ze względu na obawy saudyjskie, że Stany Zjednoczone będą miały zbyt duży wpływ.

W czwartek Biden nazwał saudyjską decyzję „rozczarowaniem”, dodając, że Waszyngton może podjąć inne działania na rynku ropy.

„Widzisz, jasne jest, że OPEC Plus jest sojusznikiem Rosji” – powiedziała w środę sekretarz prasowy Białego Domu Karen-Jean-Pierre. Nie wyjaśniał, jak ograniczenie produkcji wpłynie na stosunki amerykańsko-saudyjskie. W Kongresie USA demokraci w Biden wezwali do wycofania sił amerykańskich z Arabii Saudyjskiej i rozmawiali o odzyskaniu broni.

READ  UBS zbliża się do transakcji kupna innego szwajcarskiego banku Credit Suisse

„Myślałem, że cały sens sprzedawania broni krajom Zatoki pomimo ich łamania praw człowieka, nielogicznej wojny Jemenu, działania przeciwko amerykańskim interesom w Libii i Sudanie itp., polega na tym, że gdy nadejdzie międzynarodowy kryzys, Zatoka może wybrać Amerykę zamiast Rosji. Chiny” – powiedział na Twitterze senator Chris Murphy, demokrata.

„Arabia Saudyjska nie upolitycznia decyzji dotyczących ropy ani ropy” – powiedział w piątek dla Fox News saudyjski minister stanu ds. zagranicznych Adel al-Jubeir w odpowiedzi na pytanie dotyczące amerykańskiej krytyki.

„Z należytym szacunkiem, powodem, dla którego ceny są tak wysokie w USA, jest brak rafinacji, który istnieje od ponad 20 lat” – dodał.

Książę koronny i Biden

Kilka tygodni po tym, jak Biden objął urząd prezydenta, Waszyngton opublikował raport łączący morderstwo dziennikarza Jamala Khashoggi w 2018 roku z księciem Mohammedem bin Salmanem.

Książę Salman, 86-letni syn króla Salmana, odmówił rozkazu zabójstwa, ale przyznał, że było to „pod moją opieką”.

Książę został premierem w zeszłym miesiącu, a jego prawnicy argumentowali w amerykańskim sądzie, że to czyni go odpornym na oskarżenie w sprawie morderstwa Khashoggi.

Wyprawa Bidena do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej w lipcu na szczyt w Zatoce miała na celu naprawienie więzów, ale spotkał się również z ostrą krytyką bin Salmana z powodu zabójstwa Khashoggi.

Ben Cahill, starszy pracownik Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, powiedział, że Saudyjczycy mają nadzieję, że cięcia produkcji dadzą OPEC+ kontrolę nad cenami ropy i zapewnią dochody z ropy naftowej wystarczające do ochrony ich kraju przed recesją.

„Ryzyko makroekonomiczne stale się pogarsza, więc muszą zareagować” – powiedział Cahill. Wiedzą, że cięcia irytują Waszyngton, ale zarządzają rynkiem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Steve’a Hollanda, Timothy’ego Gardnera i Garretta Renshawa w Waszyngtonie; Dmitri Zhdanikova w Londynie, Aziza Al-Yaqoubiego w Rijadzie, Ghaidy Ghantousa w Dubaju i Ahmeda Tolby w Kairze. Redakcja: Heather Timmons, David Gregorio i Jane Merriman

READ  Kontrakty terminowe na akcje są nieco niższe na początku tygodnia, ponieważ inwestorzy oczekują większej liczby danych ekonomicznych

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *