Europejskie sankcje wymierzone w wewnętrzny krąg Putina

BRUKSELA – Na liście znaleźli się wysocy rangą urzędnicy Kremla, rosyjskie naczelne dowództwo wojskowe, najwyżsi dyrektorzy banków, prominentny prezenter wiadomości, szef globalnej sieci telewizyjnej i rosyjski biznesmen z powiązaniami z grupą najemników.

Od lat, będąc częścią kręgów władzy, które otaczają rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, wielu z nich cieszy się wystawnym stylem życia – wille nad włoskim jeziorem Como, spacery, aby zobaczyć dzieci mieszkające w europejskich stolicach, zakupy na najfajniejszych ulicach kontynentu.

W środę Unia Europejska nałożyła na nich szereg sankcji.

Urzędnicy UE powiedzieli, że prawie 600-stronicowa lista sankcji – w tym zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów – była tylko pierwszym krokiem, by ukarać osoby zaangażowane w poniedziałkowe uznanie tak zwanych republik donieckiej i ługańskiej, które blok postrzega jako naruszenie integralność terytorialna. Obiecali ostrzejsze sankcje, jeśli Rosja eskaluje walki na Ukrainie do inwazji na pełną skalę.

Uniemożliwiły także Rosji pozyskiwanie pieniędzy na europejskich rynkach kapitałowych za pomocą obligacji krótko- i długoterminowych.

W Waszyngtonie prezydent Biden również eskalował sankcje dzień po zablokowaniu dwóch głównych rosyjskich instytucji finansowych przed zachodnim finansowaniem i ograniczeniu dostępu Rosji do rynków długu. Powiedział, że nowy środek jest wymierzony w spółkę zależną rosyjskiego giganta energetycznego Gazpromu, który zbudował gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. wtorek, Niemcy Certyfikat się zatrzymał z rurociągu.

Brytyjski premier Boris Johnson nałożył zakaz podróży na trzech bogatych Rosjan – Giennadija Timczenkę, Borysa i Igora Rothenbergów – i powiedział, że wszelkie brytyjskie aktywa, które mają w tym kraju, zostaną zamrożone.

Ogólnie rzecz biorąc, chociaż sankcje dotknęły niektóre z najważniejszych osób wokół Putina i dostęp państwa do rynków długu, nie przyniosły one silniejszych środków, które mogą zaszkodzić nie tylko zwykłym Rosjanom, ale także Europejczykom, których mogą dotyczyć wyższe ceny energii, m.in. A w ostatnich latach zrobił to pan Putin Wzmocnienie zdolności Rosji do wytrzymania sankcjizmniejszając wykorzystanie dolara, gromadząc rezerwy walutowe i przekierowując handel z zachodniego importu.

READ  Kate Middleton dzieli się pierwszym zdjęciem po opuszczeniu operacji

Jednak eksperci stwierdzili, że europejskie środki były imponujące, ponieważ zostały dostarczone nietypowo szybko i sprawnie, były dobrze skoordynowane z krokami w Waszyngtonie i były symbolem gotowości bloku do dokręcenia śrub wobec Putina i jego otoczenia.

Zachód jasno dał do zrozumienia, że ​​można nałożyć więcej sankcji.

„To dopiero początek”, powiedział John Bedford, partner w firmie prawniczej Dechert LLP. „Spodziewam się, że wiele z tych osób nie będzie miało znaczących interesów finansowych w UE, więc sankcje nie będą miały bezpośredniego wpływu. To nie jest nazwa nielicznych wielkich, albo dlatego, że trzymają je na później, albo dlatego, że nie chcą w tym momencie umieść je na liście”.

Unijna lista dotarła do koncentrycznych kręgów wokół Putina, a nawet dotknęła jego wewnętrznego sanktuarium, nakładając sankcje na jego ministra obrony Siergieja K. Shoigu i szefa sztabu prezydenta Antona Vaino.

Wśród zaatakowanych osób było ponad 300 rosyjskich prawodawców, którzy głosowali za poparciem decyzji Putina o uznaniu tak zwanych republik, oraz osoby określane przez Europejczyków jako „adwokaci” tego ruchu.

Wśród nich są znane głosy broniące pozycji Rosji i propagujące niepodległość enklaw, jak Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ; Margarita Simonyan, która kieruje finansowaną przez Kreml globalną siecią nadawczą RT; oraz Władimir Sołowiow, wybitny prezenter telewizyjny.

W pakiecie sankcji pojawili się czołowi rosyjscy przywódcy wojskowi i kadra kierownicza państwowego Banku VTB, którego nie było na liście sankcyjnej.

Jewgienij Prigożyn – rosyjski biznesmen blisko związany z Putinem, związany z grupą najemników Wagner – został uwzględniony wraz z dwoma członkami jego rodziny.

Niektórzy eksperci zauważyli, że niektórzy z listy UE, tacy jak pan Prigozhin, byli już objęci wcześniejszymi sankcjami i kwestionowali, czy wiele osób lub podmiotów znajdujących się na liście zostanie poważnie dotkniętych dodatkowymi sankcjami. Ale zachodni urzędnicy mieli nadzieję, że te środki zaszkodzą stylowi życia wysokich rangą rosyjskich urzędników i utrudnią Putinowi, czyniąc otoczenie nieszczęśliwym.

Sankcje oznaczają, że osoby fizyczne nie będą mogły podróżować do UE, a ich aktywa zostaną zamrożone – chociaż zamrożenie aktywów może być nieszczere, biorąc pod uwagę gotowość europejskich systemów bankowych do ukrywania bogactwa w złożonych strukturach własności.

READ  Społeczność kibucu twierdzi, że amerykańsko-izraelski zakładnik zginął w ataku Hamasu

Ograniczenia w pozyskiwaniu środków na europejskich rynkach kapitałowych mogą być najbardziej bolesną częścią europejskich sankcji.

„Myślę, że zakaz zadłużenia i kapitału jest zdecydowanie najsilniejszą częścią pakietu UE” – powiedziała Julia Friedlander, dyrektor Inicjatywy Państwowej Gospodarki w Radzie Atlantyckiej.

„To samo zrobiły we wtorek Stany Zjednoczone, ale jest to odważniejsze posunięcie UE, ponieważ Rosja od 2014 r. odchodzi od utrzymywania dolara amerykańskiego i zwiększania długu denominowanego w dolarach amerykańskich” na rzecz euro – dodał. .

UE zdecydowała się zaatakować konkretne osoby, które mogą być bezpośrednio powiązane z wąską decyzją o uznaniu Ługańska i Doniecka – posunięcie mające na celu ułatwienie konsensusu, biorąc pod uwagę, że sankcje UE wymagają jednomyślnej zgody. Chociaż sankcje to tylko pierwszy krok, bardziej prawdopodobne jest, że będą niedogodnością lub zmianą stylu życia niż prawdziwym bólem finansowym.

Na przykład pan Sołowjow, prezenter telewizyjny, którego sankcje określają jako „adwokata”, publicznie chwalił się, że ma dom w pobliżu jeziora Como. Trzypiętrowa posiadłość znajduje się na powierzchni 900 metrów kwadratowych w pobliżu jeziora i posiada duży basen i ogród, jej wartość w 2016 roku wyniosła ponad 5,6 mln euro, około 6,3 mln dolarów.

Takie przypadki ekstrawagancji mogą przyciągnąć uwagę, podkreślając ogromną różnicę w stylu życia między zwykłymi Rosjanami a elitami, ale prawdziwy ból najbliższych sojuszników Putina zostanie zniwelowany przez większe i bardziej bolesne sankcje wynegocjowane w przypadku inwazji Rosji na całą Ukrainę.

READ  Ukraina zadaje psychologiczne ciosy w grze dronów nad Krymem | Ukraina

Rozmowy na temat tych środków pozostają trudne, ponieważ zaostrzenie sankcji wobec Rosji zaszkodzi również krajom europejskim, które nie mogą sobie pozwolić na szkody, gdy walczą o wyjście z pandemii.

Dyplomaci biorący udział w negocjacjach stwierdzili, że z wyjątkiem Węgier, których prezydent Viktor Orban podziwia Putina i które tylko niechętnie zgodziły się na pierwszy pakiet sankcji, inne państwa członkowskie są często poddawane surowszym sankcjom. Jednak wielu wezwało do wprowadzenia wyjątków w celu ochrony interesów handlowych.

Przywódcy Unii Europejskiej mają spotkać się w Brukseli w czwartek na nadzwyczajnym spotkaniu, aby uporać się z tymi różnicami, a dyplomaci powiedzieli, że nikt nie był chętny do okazywania wahania w obliczu inwazji, więc należy pilnie znaleźć kompromis.

Niewiele krajów europejskich przygotowuje się do wpłynięcia na swoje sektory bankowe. Dyplomaci powiedzieli, że Włochy wzywają do zaostrzenia sankcji, aby cofnąć represje wobec rosyjskich banków, podobnie jak Austria, której Raiffeisen International Bank ma setki oddziałów w Rosji.

Było też więcej obaw niszowych. Włochy chciałyby, aby towary luksusowe zostały wyłączone z nowego pakietu sankcji, aby zachować eksport mody preferowany przez rosyjską elitę. Belgia, ojczyzna Antwerpii, największego centrum diamentów w Europie, domaga się wykluczenia tego klejnotu.

Tego typu odpusty, preferowane wśród rosyjskich elit i ważne dla krajów europejskich, które je emitują, zostały podkreślone we wtorek w rzadkim zjadliwym tweecie Josepa Borrella Fontellesa, szefa polityki zagranicznej bloku, który szczyci się działaniami UE.

„Nigdy więcej zakupów w Mediolanie” – napisał – „świętując w St Tropez Diamonds w Antwerpii”.

Tweet został później usunięty.

Przyczyń się do raportowania Stephen Erlanger z Monachium Oleg Matsniew Od , Zamek Szczepana z Londynu, Patricia Cohen A Gaia Pianigiani Z Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *