Iran zaprzecza zarzutom, że dostarczał drony do Rosji

Dron przelatuje nad Kijowem podczas ataku 17 października 2022 r., podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Siergiej Sobinski | Afp | Obrazy Getty

Organizacja Narodów Zjednoczonych – przedstawiciel Iranu przy ONZ stanowczo zaprzeczył zachodnim zarzutom, jakoby Teheran dostarczał Moskwie flotę dronów do użytku na Ukrainie.

Ambasador Amir Saeed Iravani, stały przedstawiciel Islamskiej Republiki Iranu przy ONZ, powiedział dziennikarzom, że „Islamska Republika Iranu zajęła jasne i konsekwentne stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie, które było ogłaszane od początku konfliktu. ” .

„Iran konsekwentnie wzywa do pokoju i natychmiastowego zakończenia konfliktu na Ukrainie” – powiedział Iravani.

Dodał, że zarzuty są „bezpodstawne i bezpodstawne” i powiedział, że Zachód prowadzi kampanię dezinformacyjną przeciwko jego krajowi. Irvani, który nie odpowiedział na pytania dziennikarzy, powiedział, że bezpodstawne zarzuty były „rozczarowujące”.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, 30 września 2022 r.

Spencera Platta | Getty Images Aktualności | Obrazy Getty

Komentarze Irvaniego pojawiły się tuż po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja podniosły implikacje irańskich transferów broni do Rosji.

Trzy kraje – również członkowie oryginalnej umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. – twierdzą, że dostarczając Rosji drony, Iran naruszył rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rezolucja, znana jako 2231, zakazuje transferu „wszystkich przedmiotów, materiałów, sprzętu, towarów i technologii” z Iranu do innego kraju, chyba że zostanie wcześniej zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w indywidualnych przypadkach.

Irvani powiedział, że takie transfery są „poza zakresem” rezolucji z 2015 r., a zatem Teheran nie naruszył swoich zobowiązań.

Tymczasem Kijów zaprosił ekspertów ONZ do zbadania, co według raportu Reutersa to irańskie drony zestrzelone na Ukrainie.

W ostatnich dniach Moskwa przeprowadziła kilka niszczycielskich ataków rakietowych i dronów na cele, które Ukraina określiła jako cele cywilne, a także na istotną infrastrukturę, taką jak obiekty energetyczne. Kreml wielokrotnie zaprzeczał, że używa na Ukrainie dronów irańskich i że atakuje obszary mieszkalne i inne obszary cywilne.

READ  Brytyjscy turyści przeżyli lawinę w górach Tian Shan w Kirgistanie | Kirgistan

Dmitrij Polyansky, pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, powiedział dziennikarzom, że drony znalezione na Ukrainie nie są produkowane w Iranie, lecz w Rosji.

Dmitry Polyansky, pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, przemawia do dziennikarzy w siedzibie ONZ w Nowym Jorku 19 października 2022 r.

Amanda Macias | CNBC

Powiedział, że zdjęcia dronów zestrzelonych na Ukrainie mają wyraźnie rosyjskie napisy. Dodał jednak, że nie jest ekspertem od dronów i nie może podać więcej szczegółów.

W następstwie ataków dronów sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że 30-osobowy sojusz wyśle ​​na Ukrainę sprzęt do zakłócania dronów.

Tymczasem Kijów zaproponował również zerwanie stosunków dyplomatycznych z Teheranem w świetle ostatnich transferów broni i ataków z użyciem dronów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.