Kupujący nie kupują, a właściciele domów nie budują w obliczu dzikich oprocentowań kredytów hipotecznych

„Niezdrowe i niezrównoważone”: nabywcy domów nie kupują, a właściciele domów nie budują w obliczu niekontrolowanych oprocentowań kredytów hipotecznych.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA ponownie wzrosły w tym tygodniu, gdy popyt na kredyty mieszkaniowe spadł, zgodnie z dwoma szeroko rozpowszechnionymi raportami.

Kupujący i sprzedający są coraz bardziej na krawędzi, ponieważ średnia 30-letnia stopa oprocentowania kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu – obecnie ponad dwukrotnie większa niż na początku roku – zbliża się do 7%.

Budujący domy również tracą zaufanie do rynku mieszkaniowego z powodu rosnących cen, które jeden z liderów branży określa jako „niezdrowe i niezrównoważone”.

„Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych w pobliżu 7% znacznie zmniejszyło popyt, szczególnie wśród potencjalnych nabywców domów pierwszej generacji i pierwszej generacji” – powiedział Jerry Konter, prezes National Association of Home Builders. Powiedział w tym tygodniu.

„Posiadacze polityki muszą zająć się pogłębiającym się kryzysem przystępności mieszkań”.

nie przegap

30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu

Średnia 30-letnia stopa oprocentowania kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wynosi w tym tygodniu 6,94%, w porównaniu z 6,92% tydzień temu, gigant hipoteczny Freddie Mac. Wspomniałem w czwartek. Rok temu w tym czasie średnia 30-letnia wynosiła 3,09%.

Chociaż ostatnia podwyżka stóp była bardziej umiarkowana niż w poprzednich tygodniach, koszty kredytu wciąż są najwyższe od 20 lat i pogarszają się.

„30-letnie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu wciąż nie osiągają 7% i negatywnie wpływają na rynek mieszkaniowy w postaci mniejszego popytu” – mówi Sam Khater, główny ekonomista Freddie Mac.

„Dodatkowo zaufanie deweloperów spadło o połowę w porównaniu z zaledwie sześcioma miesiącami, a budownictwo, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, nadal spowalnia”.

15-letnie kredyty hipoteczne ze stałym zwrotem

Freddie Mac twierdzi, że 15-letnia stopa kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu wynosi średnio 6,23%, w porównaniu z 6,09% w zeszłym tygodniu. Rok temu w tym czasie wskaźnik 15 lat wynosił średnio 2,33%.

READ  Ropa spada w obliczu obaw o recesję gospodarczą. Zmniejsza się limit obaw o podaż

Od tego czasu kupujący stracili znaczną siłę nabywczą – a wielu z nich musiało dostosować swoje budżety lub wstrzymać wyszukiwanie.

Wobec mniejszej liczby kupujących, sprzedający nie są już w stanie sprawdzić wszystkich możliwości.

„Wśród niedawno sprzedanych nieruchomości, które są na rynku od ponad miesiąca, sprzedający musieli obniżyć ceny średnio o 12%” Mówi Nadia Evangelo, główna ekonomistka Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Czytaj więcej: Kupiłeś dom przed 2022 rokiem? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, prawdopodobnie znajdzie się na niewłaściwym końcu nierówności finansowych w ciągu następnej dekady – i oto dlaczego

5 lat regulowany kredyt hipoteczny

Coraz popularniejszy pięcioletni kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu (ARM) wynosił średnio 5,71% w tym tygodniu, w porównaniu z 5,81% w poprzednim tygodniu.

Rok temu w tym czasie te kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu wynosiły średnio 2,54%.

Niższa stopa procentowa w tym tygodniu prawdopodobnie zwiększy popyt na pięcioletnie ARM, który ma stałą stopę przez pierwsze pięć lat, a następnie dostosowuje się w górę lub w dół w oparciu o kryterium takie jak oprocentowanie.

Nabywcy pobierają kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu po oprocentowaniu niespotykanym od czasów Wielkiej Recesji, obstawiając się, że będą mieli szansę na refinansowanie kredytu hipotecznego o niższym stałym oprocentowaniu, zanim dostosują swój ARM.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych może być w „nowej normalności”

Stawki stale rosną w tym roku wśród Działania podejmowane przez Rezerwę Federalną Aby przez dziesięciolecia ograniczać wysoką inflację – mimo bólu, jaki sprawia konsumentom.

Dzisiejsze stawki można uznać za „nową normalność”, mówi Evangelo.

Zauważa, że ​​wskaźniki na poziomie 7% były typowe w połowie lat 90. i pod koniec 2000 roku. Jednak własność domu w tym czasie była wyższa niż obecnie.

„Dzisiaj potencjalni nabywcy również muszą radzić sobie z rosnącą inflacją”, mówi Evangelo. Podczas gdy inflacja przewyższa wzrost płac, typowe gospodarstwo domowe musi powiększyć swój budżet i wydać ponad 25% swoich dochodów na spłatę kredytów hipotecznych.

READ  Ten 23-latek płaci 1100 dolarów miesięcznie za wynajęcie mieszkania o powierzchni 95 stóp kwadratowych w Nowym Jorku

„Wliczając inne wydatki, takie jak hipoteka i ubezpieczenie domu, podatki i koszty utrzymania nieruchomości, koszty zakupu domu przekraczają 30% dochodu typowego gospodarstwa domowego”.

Wnioski o kredyt hipoteczny w tym tygodniu

Według najnowszych raportów liczba wniosków o kredyt hipoteczny spadła o 4,5% w ujęciu tygodniowym Raport Ze Stowarzyszenia Bankowców Hipotecznych (MBA).

„Szybkość i poziom wzrostu cen w tym roku znacznie ograniczyły działalność refinansową i zaostrzyły istniejące wyzwania w zakresie przystępności cenowej na rynku zakupów”, mówi Joel Kahn, wiceprezes MBA i zastępca głównego ekonomisty.

„Aktywność mieszkaniowa, począwszy od rozpoczęcia budowy mieszkań, a skończywszy na sprzedaży domów, wykazywała tendencje spadkowe wraz ze wzrostem cen”.

Aktualne wnioski o refinansowanie kredytów spadły o 7% w porównaniu z poprzednim tygodniem i były o 86% niższe niż rok temu. Udział refinansowania w kredytach hipotecznych spadł do 28,3% z 29% w poprzednim tygodniu.

Wnioski o kredyt hipoteczny na zakup domu spadły w tym tygodniu o 4% – i były o 38% niższe niż w tym samym tygodniu rok temu.

„Przy tak wysokich stawkach udział ARM wzrósł do 12,8% wszystkich aplikacji, co stanowi najwyższy udział od marca 2008 r.” – mówi Kahn.

„Pożyczki ARM pozostają realną opcją dla pożyczkobiorców, którzy wciąż próbują znaleźć sposoby na obniżenie swoich miesięcznych płatności”.

Co czytasz dalej

  • Czy przed zakupem domu powinienem poczekać na spowolnienie na rynku mieszkaniowym? 3 powody dlaczego Ten spadek w sektorze mieszkaniowym nie jest taki jak w 2008 roku

  • „To były ciężkie, straszne czasy”: eksperci finansowi z okresu wyżu demograficznego, którzy przeżyli opowieść o Wielkiej Inflacji Sposoby wyjścia z recesji

  • Oto, ile 60-letni obywatel USA utrzymuje oszczędności emerytalne – jak to się dzieje Porównaj swoje gniazdo?

Ten artykuł zawiera wyłącznie informacje i nie powinien być traktowany jako porada. Jest dostarczany bez jakiejkolwiek gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.