Laureat Nagrody Nobla Muhammad Yunus zwolniony za kaucją w związku ze sprawą korupcyjną w Bangladeszu

Laureat Nagrody Nobla Muhammad Yunus rozmawia z mediami po zwolnieniu go przez sąd za kaucją w sprawie o defraudację, w Dhace, Bangladesz, niedziela, 3 marca 2024 r. (AP Photo/Mahmud Hossain Opu)

Laureat Nagrody Nobla Muhammad Yunus rozmawia z mediami po zwolnieniu go przez sąd za kaucją w sprawie o defraudację, w Dhace, Bangladesz, niedziela, 3 marca 2024 r. (AP Photo/Mahmud Hossain Opu)
zdjęcie: Agencja prasowa

DHAKA, Bangladesz (AP) – W niedzielę sąd w Bangladeszu zgodził się na zwolnienie za kaucją laureata Nagrody Nobla Muhammada Yunusa w sprawie o defraudację 2,3 miliona dolarów.

Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2006 r. za pionierskie wykorzystanie mikrokredytów w celu pomocy biednym, został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla w 2006 r. Został skazany na sześć miesięcy więzienia W styczniu z odrębnym zarzutem naruszenia przepisów prawa pracy. W tej sprawie został zwolniony za kaucją Również zostało wznowione.

Prokurator Mir Ahmed Ali Salam powiedział, że sprawa o defraudację dotyczy funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników Grameen Telecom, który jest właścicielem 34,2% największego w kraju operatora telefonii komórkowej, Grameenphone, i jest spółką zależną norweskiego giganta telekomunikacyjnego Telenor.

„Zarzuty obejmują defraudację ponad 250 milionów taka oraz pranie pieniędzy. Oskarżeni zamiast pracownikom przekazali pieniądze przywódcom związkowym. W ten sposób pozbawili zwykłych pracowników ich legalnych zarobków” – powiedział Salam.

W niedzielę Younis i siedmiu innych oskarżonych stawiło się w sądzie, a sześciu innych było nieobecnych.

Obrońca Abdullah Al-Mamoun powiedział przed sądem, że Younis (83 lata) i pozostali są niewinni.

W zeszłym roku ponad 170 światowych przywódców i laureatów Nagrody Nobla nalegało, aby premier Bangladeszu, szejk Hasina, zawiesił postępowanie sądowe przeciwko Yunusowi. Jego zwolennicy twierdzą, że stał się celem ze względu na jego mroźne stosunki z Hasiną. Rząd zaprzeczył tym oskarżeniom.

READ  Protestujący na Sri Lance przeciwstawiają się godzinie policyjnej, policja strzela w studentów gazem łzawiącym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *