Oto ostatnie selfie z wyblakłego lądownika Insight Mars

Panoramiczne selfie pokrytego kurzem lądownika InSight.

NASA udostępniła ostateczny autoportret, który zrobi lądownik Mars Insight, ukazujący pokryte pyłem panele słoneczne wtapiające się w otaczający go regolit. Oczekuje się, że misja InSight zakończy się w tym roku, a sonda będzie potrzebować całej swojej pozostałej mocy, aby zebrać jak najwięcej danych naukowych.

Na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu NASA ogłosiła, że InSight prawdopodobnie zaprzestanie działalności pod koniec 2022 r.. Koniec misji jest spowodowany ilością kurzu gromadzącego się na panelach słonecznych statku kosmicznego, co ogranicza ilość energii, z której statek kosmiczny może czerpać.

Od trzech lat InSight ciężko pracuje na powierzchni Marsa, Robienie zdjęć marsjańskiego nieba I użyj sejsmometru do wykrywania bagien. Sonda od dwóch lat próbuje wykorzystać sondę cieplną „Mole” do wwiercenia się w powierzchnię Marsa, Zanim narzędzie utknie w gąbczastej glebie. Na początku tego miesiąca lądownik Odkryj największą dotychczas znaną aktywność sejsmiczną Na innej planecie: gdzieś wewnątrz Marsa miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 5 stopni.

Sonda dała również naukowcom Najlepiej zajrzyj do wnętrz Marsa, Podobnie jak dzisiaj na planecie funkcjonują systemy geologiczne i sejsmiczne. InSight do tej pory wykrył 1313 trzęsień ziemi i jak dotąd jest w stanie wykryć więcej, zanim skończą się jego działania naukowe.

Jeden z zakurzonych paneli słonecznych InSight.

The mission’s end has been a creeping certainty. The lander has previously been Wymuszone w bezpiecznych trybach burz piaskowych na Marsie. środki pomostowe Pomogło usunąć trochę kurzu z talerzy — to znaczy celowo zrzucając na niego pył marsjański, aby go wyrzucić — ale wydaje się, że takie środki przedłużyły nieuniknione.

To ostatnie selfie zostało zrobione 24 kwietnia i pokazuje ilość pyłu, który nagromadził się na panelach słonecznych sondy. To o wiele więcej kurzu niż w pierwszym i drugim selfie lądownika, Zrobione w grudniu 2018 r. I Od marca do kwietnia 2019 r..

Autoportrety są mozaiką, co oznacza, że ​​składają się z wielu zdjęć, przy czym każde zdjęcie wymaga, aby ramię robota trzymające kamerę lądowania było w innej pozycji. Jak podaje NASA, przy malejących źródłach zasilania selfie po prostu nie są warte rozładowywania baterii, a ramię robota zostanie w tym miesiącu przesunięte w tryb spoczynku (lub „tryb emerytalny”).

Na zeszłotygodniowej konferencji prasowej Cathia Zamora Garcia, zastępca kierownika projektu w InSight, powiedziała, że ​​operacje naukowe łazika Ziemi mogą zakończyć się już w połowie lipca, ale marsjański klimat jest nieprzewidywalny.

Bez względu na to, ile czasu pozostało InSight, prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczymy lądownika na tak wspaniałej panoramie.

Więcej: Burza piaskowa przełącza chiński łazik marsjański w tryb awaryjny

READ  Start Falcon Heavy: najpotężniejsza rakieta SpaceX powraca do lotu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *