Trading krypto dla początkujących

Handel krypto jest dziś prostszy niż kiedykolwiek. Nic więc dziwnego, że przybywa osób, które decydują się zainwestować trochę grosza i podejmują to ryzyko. Co mamy do stracenia? Oczywiście zainwestowane pieniądze. Co możemy zyskać? Cóż, wszystko zależy od tego, czy i jak bardzo jak nam się powiedzie.

Dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tradingiem kryptowalut i rozważają taką decyzję przygotowaliśmy mały przewodnik. Wyjaśnimy w nim w skrócie, na czym polega trading bitcoinem i innymi walutami krypto i na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o wejściu na ten chwiejny rynek.

Na czym polega trading krypto?

Trading kryptowalutami polega na kupowaniu, sprzedawaniu i wymianie kryptowalut na specjalnych platformach, które są nazywane giełdami kryptowalut. Jest to aktywność, która wymaga czasu, wiedzy i zrozumienia rynku, ale może być również dochodowa. Szcególnie dla tych, którzy wiedzą, co robią.

Od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od podstaw. Przyszły trader powinien wiedzieć, jak działają kryptowaluty i sieć blockchain. W tym celu warto przeczytać kilka książek – w języku polskim polecamy na przykład „Bitcoin i krypto od podstaw” Piotra Borowca czy „Kryptowaluty od zera” Piotra Wójcika i Tomasza Kabarowskiego. Dowiecie się z nich całkiem sporo o samej technologii a także o ryzyku związanym z handlem krypto – zarówno tym długoterminowym, jak i z tradingiem. Innym polecanym źródłem dla początkujących traderów jest serwis Opinie.com. Tam znajdziecie przegląd giełd i porad dla osób, które stawiają pierwsze kroki.

Ryzyko jest częścią gry

Trading kryptowalutami bywa bardzo ryzykowny. Ich ceny podlegają ciągłym fluktuacjom, a sam rynek należy do wysoce nieprzewidywalnych. Nigdy nie inwestuj więcej, niż jesteś w stanie stracić i zawsze bądź przygotowany na możliwość utraty całej swojej inwestycji – niestety wielu początkujących inwestorów nie bierze sobie tej rady do serca!

READ  Dlaczego zimą jest więcej wirusów przeziębienia i grypy?

Wybór odpowiedniej giełdy krypto

Istnieją dziesiątki giełd kryptowalut, ale nie wszystkie są sobie równe. Jak pokazuje niedawna historia FTX czy Cryptopia, nawet największe z nich mogą zbankrutować. Wniosek jest prosty: niektóre giełdy są bardziej pewne i bezpieczne niż inne. Co może w takiej sytuacji zrobić początkujący trader? Powinien zebrać jak najwięcej informacji na temat różnych giełd i ostatecznie wybrać taką, która ma dobrą reputację, jest bezpieczna i oczywiście oferuje waluty, którymi jesteśmy zainteresowani.

Analiza rynku

Analiza rynku jest kluczowa w tradingu kryptowalut. Powinieneś nauczyć się czytać wykresy cen, zrozumieć wskaźniki techniczne, takie jak średnia krocząca (Moving Average) i wskaźnik siły względnej (Relative Strength Index), a także nauczyć się używać tych narzędzi do przewidywania trendów na rynku krypto. Ramy tego tekstu nie pozwalają na rozwinięcie takich pojęć jak analiza techniczna i fundamentalna, ale jeśli te dwa pojęcia nic ci nie mówią, to znak, że musisz odrobić pracę domową!

Narzędzia dla początkujących

Istnieje wiele narzędzi i platform, które mogą pomóc początkującym w tradingu kryptowalut. Piloci samolotu spędzają wiele godzin na symulatorach lotu. Podobne narzędzia stworzono z myślą o traderach. Pozwalają one opanować podstawy bez inwestowania własnych środków. Możesz na przykład użyć symulatora tradingu takiego jak Niffler czy Crypto Parrot, aby nauczyć się, jak działa rynek, zanim zaczniesz inwestować prawdziwe pieniądze. Kolejnym krokiem jest korzystanie z platform umożliwiających zautomatyzowany trading, które będa na podstawie zadanych parametrów automatycznie kupować i sprzedawać kryptowaluty.

Strategia jest najważniejsza!

Przed rozpoczęciem tradingu powinieneś ustalić strategię i trzymać się jej. Twoja strategia powinna obejmować, kiedy i jak będziesz kupować i sprzedawać kryptowaluty, jak zamierzasz zarządzać ryzykiem i jak reagujesz na zmienność rynku. Pamiętaj, że handlowanie krypto to coś więcej niż zwykła spekulacja – zarządzanie ryzykiem jest w tej materii kluczowe.

READ  Inflacja konsumencka w USA wzrosła w zeszłym roku do 6,8%, najwyższego od 1982 r.

Emocje na wodzy

Ostatnia rada wydaje się być może nie na miejscu, ale pamiętajmy, że trading bywa stresujący, zwłaszcza w dobie zawirowań rynkowych. Nie pozwól, aby podczas podejmowania ważnych decyzji kierowały tobą emocje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *