Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Prezydent Biden przybywa na konferencję prasową w Helsinkach w czwartek.kredyt…Doug Mills/The New York Times

Przedstawiając świat jako stojący w obliczu kluczowego momentu w historii, prezydent Biden zobowiązał się w czwartek podczas wizyty w Finlandii do obrony „każdego centymetra” terytorium sojuszu, kończąc europejską podróż w celu zaprezentowania energii odnawialnej sojuszu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku.

Biden przybył do Finlandii, najnowszego członka NATO, po kluczowym spotkaniu przywódców NATO w Wilnie na Litwie, gdzie przywódcy ciężko pracowali, aby pokazać jedność w poparciu dla Ukrainy. Na konferencji prasowej z prezydentem Finlandii, Saulim Niinisto, Biden przedstawił obecną chwilę jako „punkt zwrotny”, w którym „decyzje, które teraz podejmiemy, określą bieg historii na następne cztery, pięć lub sześć dekad”.

„W tym decydującym momencie historii, w tym punkcie zwrotnym, świat patrzy, aby zobaczyć, czy będziemy wykonywać ciężką pracę, która ma znaczenie, aby zbudować lepszą przyszłość? Czy będziemy stać razem, czy będziemy stać razem? Czy czy pozostaniemy wierni naszemu kursowi?”, powiedział Biden.

Przystąpienie Finlandii do NATO to zdecydowana nagana dla prezydenta Rosji Władimira Putina, który jako powód do rozpoczęcia totalnej inwazji na Ukrainę podał ekspansję wspólnego sojuszu obronnego na wschód.

Biden obiecał swojemu fińskiemu odpowiednikowi, że „jako wasz sojusznik chcemy, aby naród fiński wiedział, że Stany Zjednoczone są oddane Finlandii, oddane NATO”.

„Będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO, w tym Finlandii” – powiedział.

Ukraina też stara się o członkostwo w NATO. Na szczycie w Wilnie państwa członkowskie NATO złożyły najsilniejsze jak dotąd deklaracje, że Ukraina zostanie członkiem, choć nie określiły, kiedy iw jaki sposób miałoby to nastąpić.

I po raz pierwszy pan Biden miał kilka rad do zaoferowania Jewgienijowi F. Prigożyn, były dostawca usług cateringowych Putina i szef sił Wagnera, który przewodził powstaniu przeciwko armii rosyjskiej. „Gdybym był nim”, powiedział, „uważałbym na to, co je”.

READ  Portrety królowej Elżbiety II w Stonehenge wzbudzają kontrowersje przed jubileuszem platyny

Zapytany przez reportera o wysiłki jego administracji zmierzające do uwolnienia Ivana Gershkovitcha, reportera Wall Street Journal, którego Stany Zjednoczone uznały za „bezprawnie przetrzymywanego”, Biden powiedział, że poważnie myśli o negocjacjach w sprawie wymiany więźniów.

Powiedział: „Poważnie myślę o zrobieniu wszystkiego, co w naszej mocy, aby uwolnić Amerykanów nielegalnie przetrzymywanych w Rosji – lub gdziekolwiek indziej, jeśli o to chodzi”. „Ten proces trwa”.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone potwierdziły, że prowadzą rozmowy z Rosją na temat możliwego quid pro quo, ale ostrzegły, że rozmowy nie doprowadziły jeszcze do „jasnej ścieżki do rozwiązania”. Nastąpiło to po tym, jak rzecznik Kremla Dmitrij S. Pieskow powiedział, że oba kraje są w kontakcie w sprawie możliwości wymiany.

Biden przeprowadził rozmowy z Niinisto przed udaniem się na szczyt z przywódcami innych krajów nordyckich, w tym z premierami Norwegii, Danii, Islandii i Szwecji. Oczekuje się, że wróci do Waszyngtonu późnym czwartkiem po ostatniej konferencji prasowej z panem Niinisto.

Na początku tego tygodnia Turcja wycofała swój sprzeciw wobec przystąpienia Szwecji do NATO, budząc nadzieje tego kraju na szybkie wejście. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyjaśnił później, że jest mało prawdopodobne, aby konieczne głosowanie w tureckim parlamencie odbyło się przed październikiem. Powiedział również, że Szwecja musi jeszcze podjąć kroki, aby pozyskać większość prawodawców, dając do zrozumienia, że ​​przed zawarciem umowy mogą pojawić się inne przeszkody.

Finlandia i Szwecja wspólnie poprosiły o przystąpienie do sojuszu wojskowego w zeszłym roku, porzucając swoją wieloletnią politykę wojskowego niezaangażowania w obliczu całkowitej inwazji Moskwy na Ukrainę. Ale Turcja wstrzymała operację, argumentując, że Szwecja udziela schronienia bojownikom kurdyjskim i innym, których uważa za terrorystów. Finlandia następnie kontynuowała swoją kandydaturę osobno iw kwietniu udało jej się przystąpić do NATO.

READ  Netanjahu ogłasza odroczenie izraelskich planów reformy sądownictwa wśród masowych protestów

Davida E Sangera I Gabriela Sa Pessoa Współudział w przygotowywaniu raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *