Zmęczony papież Franciszek mówi, że musi wycofać się z podróży, a może przejść na emeryturę

Papież Franciszek przyznał w sobotę, że nie może już podróżować tak jak kiedyś z powodu naderwanych więzadeł kolanowych, mówiąc: Hadżdż w Kanadzie na tydzień To był „mały test”, który pokazał, że musi zwolnić i być może pewnego dnia przejść na emeryturę.

Przemawiając do dziennikarzy podczas powrotu do domu z północnego Nunavut, 85-letni Franciszek potwierdził, że nie rozważał rezygnacji, ale powiedział, że „drzwi są otwarte” i nie ma nic złego w ustąpieniu papieża.

„To nie jest dziwne. To nie katastrofa. Możesz zmienić papieża” – powiedział, siedząc na wózku inwalidzkim w samolocie podczas 45-minutowej konferencji prasowej.

Francis powiedział, że chociaż jeszcze nie rozważał rezygnacji, wie, że musi przynajmniej zwolnić.

Papież Franciszek mówi, że musi wycofać się z podróży, a on to przyznaje
Papież Franciszek patrzy podczas konferencji prasowej na pokładzie papieskiego samolotu w drodze powrotnej po wizycie w Kanadzie 29 lipca 2022 r.

GUGLIELMO MANGIAPANE / POOL / AFP / Getty Images


„Myślę, że w moim wieku iz tymi ograniczeniami powinienem oszczędzić (moją energię), aby móc służyć Kościołowi, lub odwrotnie, rozważam możliwość odejścia na bok” – powiedział.

Franciszek był pełen pytań o przyszłość swojego pontyfikatu po pierwszej wycieczce, podczas której poruszał się na wózku inwalidzkim, chodziku i lasce, co poważnie ograniczało jego program i zdolność do mieszania się z tłumami.

Naciągnął więzadła w prawym kolanie na początku tego roku, a kontynuowanie terapii laserowej i magnetycznej zmusiło go do odwołania podróży do Afryki zaplanowanej na pierwszy tydzień lipca.

Podróż do Kanady była ciężka i przez kilka chwil było jasne, że Francis odczuwa ból, kiedy manewruje w górę iw dół krzeseł.

Pod koniec sześciodniowej wycieczki pojawił się w dobrym nastroju i naładowany energią, mimo że w piątek podróżował przez długi dzień na skraj Bieguna Północnego, aby raz jeszcze przeprosić rdzenną ludność za niesprawiedliwości, jakich doznali w kościele. -prowadzą szkoły stacjonarne.

Francis wykluczył operację kolana, mówiąc, że niekoniecznie pomoże, zauważając, że „nadal są ślady” tego, że w lipcu 2021 r. poddawał się ponad sześciogodzinnej sedacji w celu usunięcia 13 cali jelita grubego.

„Spróbuję nadal jeździć na wycieczki i być blisko ludzi, ponieważ uważam, że jest to sposób na służenie, bycie blisko. Ale więcej nie mogę powiedzieć” – powiedział w sobotę.

W innych komentarzach na temat papieskiego planu Franciszek zgodził się spróbować Aby wykorzenić rdzenną kulturę W Kanadzie system szkół z internatem prowadzony przez kościół jest kulturowym „ludobójstwem”.

Francis powiedział, że nie użył tego terminu podczas swojej podróży do Kanady, ponieważ mu to nie przyszło do głowy. Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania zdecydowała w 2015 r., że przymusowe usunięcie rdzennych dzieci z ich domów i umieszczenie ich w prowadzonych przez kościół szkołach z internatem w celu przyjęcia ich w chrześcijaństwie i Kanadzie stanowi „ludobójstwo”.

– To prawda, że ​​nie użyłem tego słowa, ponieważ nie przeszło mi przez myśl, ale nazywa się to ludobójstwem, prawda? powiedział Franciszek. „Przeprosiłem, prosiłem o wybaczenie za ten akt ludobójstwa”.

READ  Putin mówi, że Rosja nie zaatakuje NATO, ale F-16 zostaną zestrzelone na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *