x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Peugeot 607 - czy warto nabyć używanego Króla Lwa?

04.04.2013, 17:13 przez Bogusław Korzeniowski

Segment pojazdów dla osób z „klasy średniej” jest w Europie zdominowany przez kilku producentów, a najlepiej znane modele to: Audi A6, BMW 5 i Mercedes klasy E.

Coraz większą rolę odgrywają jednak producenci aut popularnych jak Renault, Peugeot,  czy Volkswagen. Wykonane przez nich badania pozwoliły stwierdzić, że atrybutem limuzyny są: duże gabaryty, charakterystyczny przód i nieskazitelna jakość wykończenia. Te zalecenia przyjęli inżynierowie Peugeot opracowując flagowy model 607.

Sylwetka zaprezentowanego w roku 1999 modelu, zupełnie odbiega od kanciastego stylu poprzednika (Peugeot 605), czy potężnej bryły Mercedesa. Przy długości 490 cm, rozstaw osi wynosi 280 cm, a odległości od zderzaków do osi kół po ok. 100 cm. Taki kształt zapewnia idealną proporcję nadwozia z dużym przedziałem pasażerskim, długą maską i estetyczną formą bagażnika. Nie zdecydowano się też na żadne innowacje stylistyczne. Kształt nadwozia ma prosty styl z dużymi, lekko skośnymi światłami, prostą linię szyb bocznych i tylną partię w której zaakcentowano dostojność.

Wnętrze pojazdu pozostaje w symbiozie z linią zewnętrzną. Charakteryzuje je wyjątkowa dbałość o funkcjonalność i ergonomię, połączone z odpowiednią kombinacją dekoracji i kolorów. Oczywiście nie zabrakło dodatków, stosowanych tylko w wersjach luksusowych. Oprócz dopracowanych przez ortopedów siedzeń, pozwalających na pokonywanie bez zmęczenia długich tras (pojazdem pokonaliśmy bez odpoczynków trasę Kraków – Frankfurt), pojazd charakteryzuje się doskonałą izolacją akustyczną. Testowany Peugeot 607 był wyposażony w wielowarstwowe szyby boczne złożone z dwóch warstw szkła, przegrodzonych wkładką z tworzywa sztucznego. Te trzy warstwy przyczyniały się do poprawy tłumienia hałasu, co było przydatne zarówno podczas jazd miejskich, jak i na trasie przy dużych prędkościach.

Dodatkowo pojazd posiada system otwierania/zamykania bagażnika jak stosowany w wersjach najdroższych. Aby uchylić klapę wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie, a aby ją zamknąć nie trzeba dotykać brudnych elementów i ściągać jej w dół, ale ... nacisnąć przycisk wewnątrz klapy bagażnika.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Poradnik kupującego
Peugeot 308. Typowe usterki. Poradnik kupującego.
2 komentarze
Poradnik kupującego
Peugeot 407. Typowe usterki. Poradnik kupującego
10 komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze

Bartłomiej

Witam, pozwolę sobie tylko dodać od siebie, iż moim zdaniem wygoda podrozowania jest zdecydowanie wyzsza niz w np audi a6 z rocznika 2008, tak więc tymbardziej wydaje mi się, że lepiej niż w bmw a nie mowa w ogole o bmw z lat '99 ;) Ojciec miał 607 2.2 benzyna, sam teraz jezdze alfą ale chcialbym przesiasc sie na cos wiekszego i wygodniejszego, a 607 z pewnoscią takie jest. Myślę, ze jesli nie zbankrutuje to po paru latach przesiade sie w wersje v6 ;) pozdrawiam!

1 października 2013 10:09:23 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Mariusz B.

Wygląda lepiej niż dziwadło Renault Avantime.

29 maja 2013 15:13:09 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz
Mariusz B.

Wygląda lepiej niż dziwadło Renault Avantime.

29 maja 2013 15:12:18 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery


Aktualności

Copyright © 2017 CR PLUS Sp. z o.o.