x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Citroen C3 Picasso - Magia motoryzacji

25.08.2013, 11:13 przez Bogusław Korzeniowski

Motoryzacja cały czas podlega ewolucji.

Wprawdzie nie mamy obecnie tak ogromnych zmian, jakie widzimy porównując wersje z lat dwudziestych i czterdziestych, czy pięćdziesiątych i siedemdziesiątych, ale patrząc na to, jak wyglądały modele dwadzieścia lat temu widać ogromny postęp motoryzacji.

Przykładowo w koncernie Citroen, w latach dziewięćdziesiątych segment B reprezentowany był początkowo przez model AX, a później przez Saxo i mimo, iż obydwa pojazdy były nowatorskimi konstrukcjami zarówno, jeżeli chodzi o silniki (w tym czasie silniki z Francji były, bowiem o jedną epokę przed małymi jednostkami z Niemiec), czy karoserię (dotyczy to zarówno stylistyki i doskonałości aerodynamicznej  jak i użytych materiałów, gdyż przykładowo klapa tylna w AX była z tworzywa sztucznego), były to modele małe. Miały one wymiary i wnętrze aut użytkowanych głównie w mieście i sporadycznie użytkowanych poza miastem. Kolejne modele C3 i C2 były już pewną ewolucją segmentu. Nie zakładano bowiem, iż jeden samochód jest idealny w każdej sytuacji. Dla potrzebujących namiastki pojazdu rodzinnego przygotowano C3, (który zresztą w stosunku do Saxo znacznie urósł), a dla jeżdżących indywidualnie - C2. Kolejne lata to dalsza ewolucja.

Obecnie C3 jest już stosunkowo dużym modelem, w którym wygodnie mogą jechać cztery dorosłe osoby w mieście i na trasie, ale dodatkowo zaoferowano indywidualny typoszereg DS. Daje on nie tylko ogromną indywidualizację przy tworzeniu modelu, ale dodatkowo zapewnia sportowego ducha i fantastyczne wrażenia z jazdy (więcej o DS3 przeczytasz w tekście Test DS3 - maluch z charakterkiem . Kolejnym modelem o dużej indywidualizacji jest DS3 kabrio. Modelem tym samym zapewniono, iż mały segment B jest także ofertą dla indywidualisty lubiącego sportowy styl, mieszkającego w krajach śródziemnomorskich i lubiących przejażdżki bez dachu (chociaż warto pamiętać, że ogromnymi rynkami wszystkich kabrio są też Wielka Brytania i Niemcy, a sprzedaż DS3 kabrio rozkładała się do wakacji 2013 następująco: F- 3121 sztuk, D – 1379 sztuk, UK -1217 sztuk, I – 713 sztuk, NL – 293 sztuki, E – 141 sztuk). Tego jednak było za mało i powstał… C3 Picasso.

Tak więc oferta handlowa Citroena w jednym segmencie B, to na dzień dzisiejszy: C3 (ceny zaczynają się od 43 000 zł), DS3 (ceny zaczynają się od 49 000 zł), DS3 Cabrio (ceny od 65 000 zł) i C3 Picasso (cena od 45 000zł). Właśnie ten ostatni model mamy okazję zaprezentować.

Karoseria magiczne pudełko

Karoseria nadwozia modelu van, powstałego na bazie pojazdu segment B, musi spełniać dwa walory: mieć cechy wersji miejskiej i zalety prawdziwego VANa. Trzeba przyznać, że o ile wersje większe jak C4 przystosować, aby spełniały walory modeli turystycznych Van jest dość łatwo, to samochody segmentu B nie są łatwym materiałem do obróbki.

Zacznijmy zatem od początku, rozpatrując go jako model miejski. Pojazd postał na bazie aktualnej wersji C3 i stąd bardzo zbliżone wymiary. O ile C3 ma rozstaw osi 2466 mm i zwisy (przód/ tył) - 815 mm/660 mm, C3 Picasso ma odpowiednio wymiary: rozstaw -  2540 mm i zwisy - 834mm/704mm. Także szerokość wynosząca 1728 mm (C3) i 1766 mm (C3 Picasso), oraz rozstaw kół (1470 mm) wskazują bardzo podobne walory jazdy w mieście. Tak jest w istocie. Minimalnie większa szerokość (niecałe 4 cm) oraz długość (niecałe 14 cm) sprawiają, że C3 Picasso jeździmy w mieście identycznie jak miejskim C3 i parkujemy na identycznych miejscach parkingowych. Co więcej, mimo nieco większego nadwozia to C3 Picasso jest modelem wygodniejszym przy parkowaniu. Powodem tego jest wyższa pozycja siedząca, przez co lepiej dostrzegamy obrys samochodu i ewentualne przeszkody parkingowe (krawężniki, donice, separatory). Tak więc przy poruszaniu w ruchu miejskim i ewentualnych wjazdach na parking, to C3 Picasso jest samochodem bardziej przyjacielskim niż „klasyczny mieszczuch” Citroen C3.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Do kawy
Citroen DS - samochód, który wyprzedził epokę
brak komentarzy
Do kawy
Citroen SM - jeden z najbardziej prestiżowych modeli w historii motoryzacji
6 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.