Seat Ibiza 3 - co się w niej psuje?

17.07.2012, 18:53 przez konrad

Seat Ibiza to auto niezwykle popularne w Polsce. Przede wszystkim lubią je ludzie młodzi i single, albowiem na samochód rodzinny Ibiza się nie nadaje (do tego celu Seat stworzył Ibizę sedan nazwaną Cordobą) ze względu na mało miejsca na tylnej kanapie. Dynamiczny wygląd auta i jego śmiałe linie mogą się podobać, a dzięki nim Ibiza znacząco wyróżnia się spośród szeregu aut tej klasy. Dla większości nabywców najważniejsze jest jednak to, że producent należy do grupy Volkswagen a Ibizę uznają oni za tańszą i ładniejszą, bardziej sportową (młodzieżową) wersję Polo. 

Jest w tym trochę prawdy, bo samochód oparty jest na płycie podłogowej A04, wspólnej dla Polo, Ibizy, Cordoby i Skody Fabii. Ponadto Ibiza wykorzystuje te same silniki i inne podzespoły, wspólne dla całej grupy VW. Ibiza trafiła do salonów w 2002 roku i jej produkcję zakończono w 2008 roku (pojawiła się czwarta generacja Ibizy i trzecia Cordoby). Do wyboru były dwa rodzaje nadwozia – trzy i pięciodrzwiowy hatchback. W 2005 roku producent przeprowadził niewielki facelifting. 

Co znajdziemy pod maską? Wybór jest naprawdę spory. Wśród silników benzynowych najczęściej spotykane jednostki napędowe to 1.2l 12V (64 i 70KM), 1.4l (85 i 100KM) oraz 1.6 (105KM). W wersjach sportowych Cupra znaleźć można silniki 1.8 20V o mocy 150 lub 180KM, powodujące, że Ibiza zmienia się w prawdziwą rakietę. Producent dał także spory wybór w dziedzinie silników wysokoprężnych. W Ibizie Mk3 montowano silniki 1.9SDI, 1.4TDI (70, 75 i 80KM) oraz 1.9TDI (100, 130 i 160KM). Z silnikami współpracują trzy rodzaje skrzyń biegów  pięciobiegowa manualna, sześciobiegowa manualna i czterobiegowy automat. 

Których silników unikać jak ognia? Na pewno jednostki 1.2. Pomimo małej pojemności jest paliwożerna (pali niemal tyle samo, co jednostka 1.6), zdecydowanie za słaba i na dodatek awaryjna. Psują się w niej zwłaszcza elementy rozrządu: naciąg i łańcuch, a wymiana całości kosztuje bardzo drogo. Do tego jeszcze zawodzą cewki zapłonowe. Lepiej zatem skorzystać z wersji 1.6, choć i ona boryka się z kłopotami, powodowanymi przez elektryczny osprzęt silnika (cewki zapłonowe, alternatory) i elektronikę sterującą. Silniki 1.4 są również bardzo awaryjne, chorują na wymienione wyżej przypadłości, ale zdarzają im się one znacznie częściej niż wersji o pojemności 1.6. Ponadto czasami dolega im zamarzanie odmy, co może spowodować zatarcie silnika. 

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.