x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi NANUK Quattro Concept

17.09.2013, 08:47 przez Bogusław Korzeniowski

Legendarny Audi Sport Quattro zadebiutował trzydzieści lat temu we Frankfurcie. W tym roku pokazano jego następcę, a raczej jego wizję…

Inżynierowie z Ingolstadt stworzyli pojazd koncepcyjny Audi nanuk Quattro concept w ścisłej współpracy z projektantami włoskiego Italdesign Giugiaro. Powstał samochód sportowy dla każdego, niezależnie od pozycji życiowej właściciela czy jego wieku i niezależnie od terenu po którym będzie się poruszał. Nanuk jest równie doskonały na torze wyścigowym, na autostradzie, pełnej zakrętów drodze, w terenie, w piasku czy na śniegu. Jego koncepcja wszechstronności łączy dynamikę samochodu wyścigowego z umieszczonym w tyle silnikiem, z uniwersalnymi właściwościami samochodu rekreacyjnego, który umożliwia interesujące spędzanie czasu wolnego.

To dwuosobowe auto napędzane jest nowo zaprojektowaną jednostką napędową V10 TDI, którą zamontowano wzdłużnie, przed tylną osią. Potężny silnik  o pojemności skokowej pięciu litrów i mocy ponad 400 kW (544 KM), już przy 1 500 obrotach na minutę dostarcza wałowi korbowemu aż 1000 Nm momentu obrotowego. Układ doładowania Biturbo załącza się za pośrednictwem systemu zmiennych faz rozrządu Audi valvelift system (AVS). Ciśnienie wtrysku w systemie CommonRail wynosi 2 500 barów. Wzmocniona siedmiostopniowa przekładnia automatyczna S tronic zamontowana za silnikiem – przenosi moc na specjalnie dla tego modelu przygotowany układ przeniesienia napędu quattro.

Ciężar własny Audi nanuk quattro conceptto ok. 1 900 kg. Od 0 do 100 km/h samochód przyspiesza w czasie 3,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 305 km/h. Zużycie paliwa wynosi średnio 7,8 l na 100 km. Dobry wynik jest efektem zastosowania m.in. innowacyjnego systemu zarządzania temperaturą z oddzielnymi układami chłodzącymi i bezstopniowo regulowanej pompy olejowej.

Podwójne wahacze i aż 22-calowe koła, pewnie trzymają pojazd na drodze. Opony mają rozmiary: 235/50 (przód) i 295/45 (tył). Tarcze hamulcowe wykonano z ceramiki wzmocnionej włóknem węglowym – doskonale znoszą wysoką temperaturę i są niezwykle odporne na ścieranie.

Zawieszenie pneumatyczne z elektronicznie regulowanymi amortyzatorami adaptive  air suspension, to przykład najnowszej generacji rozwiązań technicznych. Kierowca może sam określić wysokość zawieszenia Audi nanuk Quattro Concept w danym momencie, wybierając jeden z trzech stopni: z poziomu normalnego na 30 mm niżej lub 40 mm wyżej. System może także samodzielnie regulować wysokość zawieszenia, kierując się przy tym prędkością i danymi prospektywnymi o drodze dostarczanymi przez system nawigacji. Na autostradzie na przykład, karoseria pozostaje obniżona nawet wtedy, gdy Audi nanuk Quatro concept jedzie powoli, ale już po skręceniu na drogę szutrową, zawieszenie automatycznie się podnosi.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Audi Sport quattro concept
brak komentarzy
Aktualności
Audi A3 Limousine za 1 155 zł miesięcznie
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.