x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Raport o najczęściej kradzionych autach

05.02.2014, 12:04 przez marta

Kradzież samochodu to strata, której nikt nie chce doświadczyć. Niestety, z ryzykiem utraty auta musi liczyć się każdy kierowca, niezależnie od tego czy jeździ samochodem wartym tysiąc czy pół miliona złotych. Eksperci Ergo Hestii w ramach raportu podpowiadają, na jakie auta złodzieje najczęściej zwracają uwagę, jak wchodzą w posiadanie kluczyków i w jaki sposób najczęściej odjeżdżają skradzionym autem. 

Według policyjnych statystyk najbardziej popularne wśród złodziei są marki niemieckie - Volkswagen i Audi. W pierwszej trójce zestawienia samochodów najczęściej kradzionych w 2013 r. znalazły się kolejno: Volkswagen Golf, Volkswagen Passat oraz Audi A4. Zaraz za nimi znalazły się… kolejne dwa niemieckie auta: Audi A6 i A3. Dziesiątkę najczęściej kradzionych aut zamyka Toyota Corolla.

Marka[1]                      Model          Liczba ukradzionych aut
VOLKSWAGEN         GOLF             991
VOLKSWAGEN         PASSAT         681
AUDI                    A4                   677
AUDI                    A6                   343
AUDI                    A3                   289
SEAT                    LEON             272
VOLKSWAGEN         TOURAN        262
HONDA                 CIVIC               251
FORD                   MONDEO       250
TOYOTA               COROLLA       247

Głównymi powodami, dla których najczęściej kradzione są właśnie te modele są zapotrzebowanie na części zamienne, ich dostępność oraz wartość. Auta po kradzieży zwykle bywają rozbierane na pojedyncze elementy, „legalizowane” za pomocą podrobionych dokumentów bądź wywożone za granicę.

Na kradzież narażone są szczególnie samochody nowe z dobrym wyposażeniem i mocnym silnikiem. Samochodowi przestępcy nie ograniczają się jednak do kradzieży aut z najmłodszych roczników. Ze statystyk Ergo Hestii wynika, że „odbiorców” znajdują również pojazdy starsze niż pięcioletnie. Są to zazwyczaj auta legitymujące się stosunkowo niedużym przebiegiem i utrzymującą się wysoką wartością.

Coraz więcej kradzieży samochodów luksusowych

Kilkanaście lat temu rocznie łupem złodziei padało około 70 tysięcy aut. W 2012 roku wszczęto 15 427 postępowań karnych w sprawach kradzieży pojazdu. Jest to mniej o 858 niż w roku 2011.

„Zarówno statystyki Ergo Hestii, jak i policyjne dane wskazują, że z roku na rok w Polsce ginie coraz mniej pojazdów” - mówi Tomasz Tkaczyk z Hestia Loss Control. „Jednocześnie zauważamy, że z roku rok rośnie średnia wartość kradzionych pojazdów. Trend ten pokazuje, że nabywcy aut luksusowych muszą liczyć się z rosnącym ryzykiem ich utraty.” - dodaje Tomasz Tkaczyk.

Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży? 

Jak wynika z policyjnych danych dotyczących roku 2012, zdecydowanie najczęściej samochody giną z niestrzeżonych parkingów (6 995 kradzieży) i ulic (7 069). Często są to również parkingi przy centrach handlowych (216 przestępstw). Pojazdy ginęły także w następujących miejscach:

• garaż – 195
• stacja paliw – 49
• autostrada, droga ekspresowa – 47
• ogródki działkowe – 32
• las – 30

Jak zabezpieczyć auto?

Sposobów na złodziei jest wiele – od instalacji alarmu czy systemu monitorującego lokalizację pojazdu, po parkowanie wyłącznie na strzeżonych parkingach. Można też kupić auto, które jest mało atrakcyjne dla złodziei, co również zmniejszy ryzyko kradzieży. Niestety żaden sposób nie daje stuprocentowej pewności, że któregoś dnia zamiast samochodu zastaniemy na parkingu puste miejsce.

Jak działają złodzieje?

Przestępcy najczęściej dostają się do środka samochodu wyłamując zamki bądź wybijając szybę. Niestety, właściciele aut w roztargnieniu i pośpiechu potrafią zostawiać otwarte drzwi lub szyby, co może przykuć uwagę złodzieja i skończyć się utratą mienia. Inną metodą kradzieży auta jest załadowanie go na lawetę i przewóz do tak zwanej „dziupli”, czyli miejsca, w którym pojazd zostanie rozebrany na części lub po okresie postoju wywieziony do „nowego właściciela”.

Poszkodowani zgłaszali także przypadki kradzieży samochodów podczas snu właścicieli. Złodzieje włamywali się do domów, zabierali kluczyki i wyjeżdżali z garażu. W przypadku aut luksusowych o bardzo dużej wartości sprawcy nieraz wykazywali się dużą inwencją. W zgłoszeniach policyjnych znane są przypadki kradzieży kluczyków z… ubrań posiadaczy pojazdów. Do takich sytuacji dochodziło w sklepach, a także restauracjach, teatrach czy też imprezach sportowych. Po dokładnej obserwacji swoich „ofiar” sprawcy potrafili niepostrzeżenie skraść kluczyki, na przykład z kieszeni kurtki odwieszonej na oparciu krzesła, a chwilę potem odjechać autem z parkingu.

Łupem złodziei padają również elementy stanowiące integralne części aut: od lusterek, listew ozdobnych czy kołpaków, po sprzęt elektroniczny znajdujący się często w widocznym miejscu, taki jak nawigacja satelitarna, radio czy telefon.

[1]http://statystyka.policja.pl/st/informacje/93833,Najczesciej-kradzione-marki-samochodow-2013-rok.html

Podobne artykuły

Aktualności
Najczęściej kradzione auta w Polsce
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.