x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Audi TT offroad concept

22.04.2014, 09:26 przez Bogusław Korzeniowski

Audi TT offroad concept łamie konwencjonalne normy. Łączy sportowy charakter coupé ze stylem i właściwościami użytkowymi kompaktowego SUV-a. Ten czterodrzwiowy pojazd, który Audi prezentuje na Beijing International Automobile Exhibition, nadaje językowi stylistyki Audi TT całkowicie nowej siły wyrazu. Jego napęd typu plug-in-hybrid z dwoma silnikami elektrycznymi, gwarantuje dynamiczne osiągi dzięki mocy systemowej 300 kW (408 KM), a na 100 km zużywa średnio tylko 1,9 l paliwa.

„Audi TT offroad concept pokazuje, jak w przyszłości może wyglądać kolejny model rodziny TT“ – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „Auto łączy w sobie sportowe geny TT z zaletami kompaktowego SUV-a. Jego napęd typu plug-in-hybrid z możliwością ładowania indukcyjnego, to znaczący krok w kierunku mobilności przyszłości. Świadomie prezentujemy Audi TT offroad concept na naszym drugim rodzimym rynku, w Chinach, bo jest on symbolem mobilności jutra. Jest zrównoważony, dynamiczny, inteligentny i skomunikowany z otoczeniem.”

rNapęd hybrydowy plug in

Napęd plug-in-hybrid Audi TT offroad concept generuje moc systemową 300 kW (408 KM) i systemowy moment obrotowy 650 Nm. Pojazd od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,2 sekundy, a jego prędkość maksymalna, którą elektronicznie ograniczono, wynosi 250 km/h. Samochód zużywa średnio tylko 1,9 l paliwa na 100 km i emituje zaledwie 45 g CO2 na kilometr. Audi TT offroad concept może przejechać na napędzie elektrycznym ponad 50 km. Pokonuje zatem krótkie odcinki nie emitując w ogóle dwutlenku węgla. Łączny zasięg auta wynosi do 880 km.

Jako silnik spalinowy zastosowano tu jednostkę 2.0 TFSI, generującą moc 215 kW (292 KM) i moment obrotowy 380 Nm. Dwulitrowy, czterocylindrowy silnik z dużą turbosprężarką kryje w sobie spektakularne rozwiązania techniczne podnoszące jego efektywność. W zakresie obciążeń częściowych, dodatkowy wtrysk pośredni, uzupełniający bezpośredni wtrysk benzyny, obniża zużycie paliwa. Kolektor wylotowy zintegrowano z głowicą silnika, tak by stanowił bazę dla precyzyjnego zarządzania temperaturą.

Poprzecznie zamontowany silnik 2.0 TFSI, za pośrednictwem osobnego sprzęgła, łączy się z silnikiem elektrycznym, generującym moc do 40 kW i moment obrotowy 220 Nm. Niewielkiej grubości silnik elektryczny o kształcie dysku jest zintegrowany z dwusprzęgłową, sześciostopniową, automatyczną skrzynią biegów e-S tronic, która przekazuje moment obotowy na koła przedniej osi. Niezależnie od tej jednostki, przy tylnej osi Audi TT offroad concept zamontowano drugi silnik elektryczny, wytwarzający moc maksymalną 85 kW i moment obrotowy 270 Nm.

Przed tylną osią zamontowano składający się z ośmiu modułów akumulator litowo-jonowy, chłodzony cieczą. Taka pozycja montażowa akumulatora zapewnia wyrównany rozkład ciężaru między przednią i tylną osią w stosunku 54 : 46 procent i pozwala nisko umieścić środek ciężkości pojazdu. Akumulator magazynuje do  12 kWh energii, co wystarcza na 50 km jazdy elektrycznej. Do ładowania stacjonarnego służy Audi-Wallbox specjalne urządzenie komfortowo i inteligentnie regulujące ładowanie. Dzięki niemu można podłączyć samochód do różnych źródeł energii i korzystać z prądu o różnym napięciu.

Koncepcyjny pojazd można również ładować za pomocą  techniki Audi Wireless Charging, umożliwiającej indukcyjne ładowanie bezprzewodowe. Płyta z cewką i przetwornikiem prądu stałego umieszczana jest na miejscu parkingowym Audi TT offroad concept i podłączana do sieci elektrycznej. Gdy samochód najedzie na płytę, automatycznie rozpoczyna się proces ładowania. Zmienne pole płyty ładującej indukuje z mocą 3,3 kW, a napięcie odbierane jest przez cewkę zamontowaną  w podłodze pojazdu. Prąd jest prostowany i magazynowany w sieci pokładowej pojazdu.

Po całkowitym naładowaniu akumulatora proces kończy się samoczynnie. Trwa mniej więcej tyle samo co ładowanie przewodowe, a kierowca może go w każdej chwili sam zatrzymać. Wydolność ładowania typu Audi Wireless Charging wynosi ponad 90 procent. Warunki pogodowe takie jak deszcz, oblodzenie czy śnieg nie mają na nie wpływu. Zmienne pole nie zagraża ludziom czy zwierzętom – jest generowane tylko wtedy, gdy samochód stoi nad płytą.

Inteligentna koncepcja napędu plug-in-hybrid w Audi TT offroad concept w pełni ukazuje swe zalety podczas jazdy. Dzięki niej, ten koncepcyjny pojazd jest wysoce efektywny, ale ma też bardzo sportową charakterystykę. System regulacji dynamiki jazdy Audi drive select można zaprogramować w trzech trybach. W trybie EV priorytet ma jazda na napędzie elektrycznym. Przednia jednostka napędowa nie jest wtedy aktywna, a silnik elektryczny umieszczony z tyłu, dzięki swemu ogromnemu momentowi obrotowemu, szybko rozpędza pojazd do prędkości wynoszącej maksymalnie nawet 130 km/h. W trybie Hybrid wszystkie trzy napędy współpracują ze sobą w zależności od bieżącej potrzeby. Przedni silnik elektryczny może wtedy funkcjonować jako generator. Napędzany jednostką spalinową, doładowuje akumulator i zwiększa dzięki temu zasięg jazdy elektrycznej. W trybie Sport, do dyspozycji jest cała moc systemowa. Podczas dynamicznego przyspieszania (tzw. boosting), tylny silnik elektryczny ściśle współpracuje z motorem 2.0 TFSI. Podobnie dzieje się, gdy zarządzanie napędem hybrydowym decyduje, że należy włączyć napęd na cztery koła. W takich sytuacjach, na przykład na śliskiej czy grząskiej nawierzchni, Audi TT offroad concept zachowuje się jak model e-tron quattro.

Kiedy kierowca zdejmie stopę z pedału gazu, automatycznie załącza się bieg jałowy i samochód zaczyna „żeglować“. Przy niewielkiej prędkości i podczas hamowania rozpoczyna się rekuperacja. Za pomocą funkcji „Hold“ (Magazynowanie) i „Charge“ (Ładowanie), dostępnych w systemie MMI, kierowca może zależnie od potrzeb wpływać na stan naładowania akumulatora, np. by zmagazynować energię elektryczną na pokonanie ostatnich kilometrów do celu podróży.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Aktualności
Audi Q4 w Pekinie?
brak komentarzy
Aktualności
Historia modelu i historie poświęcone Audi TT
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.