x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Suzuki SX4 S-CROSS - potężny krok naprzód

05.07.2014, 09:11 przez Bogusław Korzeniowski

Początkowym zamysłem było stworzenie następcy modelu SX4, jednak rosnące zainteresowanie samochodami typu crossover, sprawiło iż postanowiono zrobić krok naprzód. Tak powstał SX4 S-CROSS – większy, lepiej wyposażony, bardziej „osobowy”.

Na początku warto poświęcić kilka słów nazwie pojazdu. SX4 to symbol mający sugerować iż pojazd należy do koncernu Suzuki („S”), jest crossoverem  (sugerowane przez literkę „X”) i ma napęd na 4 koła (liczba „4” w nazwie). Stąd też w nowym modelu nie zdecydowano się na zmianę nazwy pojazdu.

W odróżnieniu od starszego modelu dodano jednak literkę „S” i słowo „CROSS”, znaczące „SUPER CROSSOVER”.

Projektując nowy model skupiono się na dwóch zasadniczych kwestiach: nadwoziu mającym zainteresować nowych klientów, oraz technice napędu mającym przekonać dotychczasowych i nowych użytkowników.

W tym pierwszym przypadku zdecydowano się na połączenie właściwości aerodynamicznych z odważnym i sportowym kształtem nadwozia, z mocno zarysowanymi liniami i wyjątkowym charakterem.  Dzięki temu pojazd przestał być typowym crossoverem, w którym liczy się głównie „styl macho”, a stał się uosobieniem sportowca. Dodatkowo pojazd wyraźnie urósł i wkroczył w segment wersji kompaktowych (długość 4300 mm, szerokość 1765 mm, rozstaw osi – 2600 mm) , co przełożyło się nie tylko na większy komfort jazdy, ale także na powiększenie przestrzeni bagażowej. Pojemność bagażnika w SX4 S-CROSS wynosi 430 litrów, co plasuje model w górnej  strefie modeli tej klasy. Dodatkowo gdy nie przewozimy pasażerów na tylnej kanapie, po złożeniu oparcia przestrzeń bagażowa wzrasta do 875 litrów.

Nie oznacza to jednak, ze „sportowy styl” wyeliminował cechy crossovera. Pojazd ma wyraźnie zaakcentowany pionowy pas przedni, oraz –wykonane z tworzywa sztucznego- ospojlerowanie, chroniące boki i nadkola przed porysowaniem i uszkodzeniem.

Projektując tego crossovera inżynierowie Suzuki ogromną rolę przykładali do aerodynamiki nadwozia. Jak wiadomo opory powietrza zależą wprost proporcjonalnie od doskonałości aerodynamicznej i przy prędkości powyżej 70 km/h są dominującym oporem ruchu. Stąd też projektując model, który nie miał być jedynie „terenowym macho”, ale miał również spełniać obowiązki samochodu rodzinnego i turystycznego (dłuższe podróże) musiano zadbać o jak najlepszą aerodynamikę. Nie chodzi bynajmniej o ekologiczna emisję spalin, ale przede wszystkim o niskie  zużycie paliwa, gdyż w przypadku modeli rodzinnych ma to ogromne znaczenie. Stąd też

SX4 S-CROSS posiada dopracowaną aerodynamicznie bryłę oraz poszczególne elementy nadwozia, które obniżają zużycie paliwa oraz podnoszą osiągi samochodu. Na szczególną uwagę zasługują:

•  kształt osłony chłodnicy minimalizuje zasysanie zbędnego powietrza do komory silnika

•  naroża zderzaków, lusterka zewnętrzne oraz kształt felg ułatwiają boczny przepływ powietrza

•  łagodna, długa linia dachu ułatwia górny przepływ powietrza

•  zapewniony swobodny przepływ powietrza pod pojazdem dzięki elementom: dolna osłona silnika, osłony podwoziowe, wygładzony tłumik.

Fantastycznym – bardziej rodzinnym niż trenowym-  rozwiązaniem, a rzadko spotykanym w innych samochodach,  jest też przesuwny dach panoramiczny . To innowacyjne rozwiązanie, sterowane przyciskiem przed lusterkiem wewnętrznym, pozwala na klasyczne otwarcie szyberdachu, a gdy ten dojedzie do końca prowadnic, otwarcie drugiej części dachu. W efekcie otwierany dach panoramiczny w SX4 S-CROSS,  mający jedną z największych powierzchni dostępnych w samochodach tej kategorii, pozwala na otwarcie przestrzeni nad głowami od foteli przednich, do tylnej kanapy..

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test Suzuki Swift – sympatyczny maluch
brak komentarzy
Aktualności
Rekordowe zyski Suzuki w 2013
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.