x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Kuga diesel 180 KM

28.10.2014, 16:01 przez Bogusław Korzeniowski

Jednostki benzynowe i wysokoprężne dostępne w Fordzie Kuga emitują teraz mniej CO2. Ponadto, model ten został standardowo wyposażony w zaawansowane technologie, które pomagają zredukować zużycie paliwa, jak układ Auto-Start-Stop czy aktywna żaluzja wlotu powietrza do komory silnika.

„Ford zmodernizował gamę Forda Kuga, oferując wersje odznaczające się niższym zużyciem paliwa. Nowością jest elegancki, metalizowany kolor nadwozia Tiger Eye, który nigdy wcześniej nie był stosowany w autach produkowanych przez Forda, a także system SYNC z funkcją AppLink, pozwalającą kierowcy w bezpieczny sposób sterować aplikacjami na smartfona za pomocą poleceń głosowych,” powiedział Roelant de Waard, wiceprezes ds. marketingu, sprzedaży i serwisu, Ford of Europe.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku aż 83 procent wszystkich Fordów Kuga sprzedanych na 20 głównych rynkach zbytu Forda* było wyposażonych w silnik Diesel 2,0 litra TDCi. Obecnie inżynierowie firmy zwiększyli moc tej jednostki o 17 KM do 180 KM, a jej maksymalny moment obrotowy z 340 do 400 Nm. Najnowsza konstrukcja zapewni Fordowi Kuga najlepsze osiągi w historii tego modelu, w szczególności w połączeniu z systemem inteligentnego napędu na cztery koła, który wybiera większość nabywców.

Ford wprowadza w Fordzie Kuga nowy silnik benzynowy 1,5 litra EcoBoost*, który pozwoli zredukować emisję CO2 ze 154 do 143 g/km, czyli o ponad siedem procent w porównaniu z oferowaną do tej pory jednostką 1,6 litra EcoBoost**. Ford zaoferuje również 120-konną wersję silnika 2,0 litra TDCi emitującą 122 g/km CO2*, czyli o 12 procent mniej. 

Podobne artykuły

Aktualności
Magiczny bagażnik hitem w Fordzie Kuga
brak komentarzy
Premiery
Premiera Forda Kuga – stworzony z miłości
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2018 CR PLUS Sp. z o.o.