x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Mitsubishi Lancer VIII – typowe usterki, poradnik kupującego

02.03.2015, 14:03 przez Paulina

Mitsubishi Lancer to bez wątpienia samochód o dwóch twarzach. Z jednej strony model ten od zawsze kojarzony jest ze sportową wersją "Evolution", rajdowymi emocjami i potężnym zapasem mocy pod maską. Z drugiej jednak strony cywilny, używany Lancer świetnie sprawdza się jako rodzinny kompakt.

Historia modelu jest bardzo odległa, sięga roku 1972, kiedy to w Tokio zaprezentowano Mitsubishi Lancera I. Przez lata powstawały kolejne generacje, by w 2000 roku zadebiutowała jego VIII odsłona. Do Europy trafił 3 lata później, zastępując Mitsubishi Carismę, na bazie której zresztą został zbudowany. Jego produkcja trwała aż do 2008 roku, kiedy to ustąpił miejsca młodszemu bratu. W 2004 natomiast przeszedł drobny face-lifting, obejmujący przód samochodu.

Mitsubishi Lancer Diesel? Nie tym razem!

Pod maską spotkamy jedną z trzech najpopularniejszych jednostek napędowych: słabiutki 1.3 (82KM), 1.6 (98KM), który jest rozsądnym kompromisem pomiędzy mocą, a spalaniem oraz 2.0Sport (135KM). Co mają ze sobą wspólnego? Wszystkie są 16-zaworowe i...benzynowe! Dopiero kolejny, Lancer IX generacji wprowadził na rynek dwulitrowy silnik wysokoprężny. Mają jeszcze jedną wspólną cechę – wszystkie są bardzo udanymi konstrukcjami i cieszą się nader wysoką trwałością oraz bezawaryjnością. Wybierając najpopularniejszy motor 1.6 warto sprawdzić stan pompy wody, ponieważ może przeciekać.

Typowe usterki Lancer VIII, czyli na co zwrócić uwagę?

Używany Lancer nie ma sobie równych pod względem bezawaryjności w tej klasie. Oczywiście samochody doskonałe nie istnieją. W tym modelu jednak usterki występują naprawdę sporadycznie, a ich usunięcie nie nadszarpnie zanadto naszego domowego budżetu. Co się lubi zepsuć? Przede wszystkim rozrusznik oraz alternator. Koszt naprawy nie powinien przekroczyć jednak 400 zł. Przepustnica ma tendencje do zapychania osadzającym się nagarem (osadem tworzącym się z niedopalonych cząstek paliwa i oleju). Nie trzeba jej od razu wymieniać! W 8 na 10 przypadkach pomaga wyciągnięcie i przeczyszczenie jej, za które nieautoryzowany serwis nie powinien policzyć więcej, niż 80 złotych. Tylne tuleje po jakimś czasie zaczynają skrzypieć, jednak i tu wystarczy je nasmarować, by problem zniknął. Wiadomo, że nie jest to rozwiązanie długofalowe, ale też nie ma najmniejszego sensu ich wymieniać przy pierwszych objawach!

Mitsubishi Lancer VIII - opinie kierowców

Na co tak naprawdę narzekają użytkownicy? Na średni poziom wykończenia wnętrza, wycierające się klamki już przy 100 000 km, bardzo twarde zawieszenie oraz...bardzo niski poziom wiedzy i jakości obsługi serwisów. Planując jednak zakup używanego Lancera, mało kto myśli o wznowieniu współpracy z autoryzowanymi stacjami.

UWAGA! Samochód używany zawsze będzie samochodem używanym, zwróćmy uwagę na stan karoserii, którą ząb czasu mógł już nadgryźć. Nadkola, maska oraz dach przy szybie czołowej to najczęściej korodujące elementy.

Czy warto kupić używanego Lancera VIII?

Zdecydowanie tak, pod warunkiem, że dobrze sprawdzimy jego stan techniczny i blacharski. Są egzemplarze utrzymane bardzo dobrze, są i takie, które służyły do przemieszczenia się z punktu A do punktu B, a zainteresowanie budziły dopiero w momencie zatrzymania się na drodze w skutek rażącego zaniedbania właściciela. Od razu również uczulamy – jednostka dwulitrowa jest bardzo paliwożerna (jej średnie spalanie w trybie mieszanym to aż 12 l/100km!), dlatego naprawdę warto dobrze przemyśleć swój wybór.

Podsumowując jednym zdaniem - jeśli slogan: "w tym aucie nie ma się co zepsuć" znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, to Lancer VIII jest tego najlepszym dowodem!

Bartek Wyka

Podobne artykuły

Aktualności
Lancerem na biegun!
brak komentarzy
Aktualności
Mitsubishi Lancer zdobył wyróżnienie „Top Safety Pick”
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.