x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Pierwsza hybryda plug-in firmy BMW

16.03.2015, 20:25 przez Bogusław Korzeniowski

Pierwszym seryjnym samochodem hybrydowym plug-in BMW spoza serii „i” jest auto typu Sports Activity Vehicle. Permanentny napęd na cztery koła w połączeniu z technologią BMW EfficientDynamics nadają modelowi BMW X5 xDrive40e z jednej strony sensacyjnie wręcz sportowy charakter i szlachetność, z drugiej zaś oszałamiającą wydajność. Przy łącznej systemowej mocy maksymalnej zespołu napędowego wynoszącej 230 kW/313 KM (wygenerowanej przez 4-cylindrowy silnik benzynowy z technologią BMW TwinPower Turbo i synchroniczny silnik elektryczny), BMW X5 xDrive40e zadowala się średnim zużyciem benzyny na poziomie 3,4-3,3 l/100 km oraz łącznym zużyciem energii elektrycznej 15,4-15,3 kWh/100 km. Emisja CO2 zamyka się w granicach 78-77 g/km.

Wykorzystanie technologii BMW eDrive dla wyjątkowej wydajności, a także czysto elektrycznego napędu bezemisyjnego w razie chęci lub potrzeby, stworzyło zupełnie nową formę doznań z jazdy w samochodzie typu Sports Activity Vehicle. Jednocześnie BMW X5 xDrive40e czerpie korzyści z technologii i wiedzy powstałych dzięki pojawieniu się samochodów BMW i. BMW i8 przetarło szlak dla samochodów zapewniających radość z jazdy przy napędzie hybrydowym plug-in – czym teraz można się cieszyć również w pierwszym wielkoseryjnym samochodzie BMW.

Litowo-jonowa bateria z elastycznymi opcjami ładowania, typowa funkcjonalność samochodu typu SAV oraz ekskluzywna atmosfera.

Energia dla silnika elektrycznego zintegrowanego w 8-stopniowej automatycznej skrzyni biegów Steptronic pochodzi z akumulatora litowo-jonowego, który dostarcza także poprzez transformator prąd dla niskoprądowego akumulatora 12-woltowego systemu pokładowego BMW X5 xDrive40e. Główny akumulator można doładowywać, podłączając go do jakiegokolwiek standardowego gniazdka sieciowego w domu lub do stacji ładującej BMW i Wallbox – oraz, oczywiście, do publicznych stacji ładowania. Dla oszczędności przestrzeni, wysokoprądowy akumulator umieszczono pod podłogą bagażnika – gdzie jest też przy okazji doskonale chroniony na wypadek kolizji. Oferując swym użytkownikom przestrzeń transportową o objętości od 500 do 1720 l, trójdzielne oparcie tylnej kanapy oraz luksusowo zaprojektowane wnętrze, BMW X5 xDrive40e cechuje się również imponującą wszechstronnością i funkcjonalnością, której się można spodziewać po wielkim samochodzie typu Sports Activity Vehicle – ale dodaje do tego ekskluzywną atmosferę w kabinie.

Inteligentna kontrola układu napędowego oraz przełącznik eDrive dla bezemisyjnej jazdy.

Także i same doznania z jazdy mają wszechstronną naturę, zaskakując przy tym absolutną swobodą rozwijania budzących szacunek osiągów. Inteligentne zarządzanie hybrydowym zespołem napędowym zapewnia doskonałą, harmonijną współpracę silników spalinowego i elektrycznego tak, by optymalizując wydajność łączną, zarazem w pełni dostosować się do życzeń kierowcy. Przełącznik eDrive na konsoli środkowej pozwala kierowcy na dostosowanie trybu pracy modułu hybrydowego. W trybie bazowym AUTO eDrive, moc silnika benzynowego jest znacząco zwiększana podczas przyspieszania lub gwałtownych zrywów na drodze wsparcia przez silnik elektryczny, którego maksymalny moment obrotowy wynoszący 250 Nm dostępny jest natychmiast i zawsze, od pierwszego obrotu jednostki. BMW X5 xDrive40e potrzebuje na przyspieszenie od zera do 100 km/h zaledwie 6,8 s.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Volvo XC90 Twin Engine T8 – lukusowy SUV z technologią plug-in
brak komentarzy
Aktualności
Plug in przyszłością BMW?
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.