x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Prezentacja SKODY Superb kombi – spryciula z ogromnym bagażnikiem

03.07.2015, 23:52 przez Bogusław Korzeniowski

Jak wielokrotnie podkreślałem kombi to dla mnie idealny samochód do codziennego użytku. Nie zawsze jednak tak było. Gdy 25 lat temu przebywałem w Niemczech i znajomy posiadał Opla Recorda kombi dziwiłem się, jak można z własnej woli kupić taki model. Nie dość, że wyglądał jak szafa na kółkach, był cięższy niż klasyczny Record Berline, więcej palił i gorzej jeździł. No i jeszcze jedno. Często kilkuletnie kombi były używane przez malarzy, hydraulików, czy osoby wykonujące prace wykończeniowe, jako samochody służbowo-transportowe. Stąd też ich stan wizualny, oraz prestiż posiadania takiego modelu, były mocno kontrowersyjne.

Minęło jednak ćwierć wieku. Zmieniła się stylistyka samochodów, wprowadzono nowe rozwiązania konstrukcyjne, a na rynku pojawiły się nowe typoszeregi samochodów. Obecnie osoby używające samochodów w pracy mają do dyspozycji modele kombivan (zapoczątkowane przez Berlingo/Partner). Przez co wersje kombi straciły na swym „transportowo-użytkowym” charakterze. Zmienił się także styl życia. Obecnie coraz więcej osób aktywnie spędza wolny czas wyjeżdżając w góry, jadąc z psem na spacery, udając się na przejażdżki rowerowe, a zimą na narty czy sanki. Mając okazję w ciągu roku używać ponad 50 różnych samochodów, mogę dzisiaj stwierdzić, że kombi najbardziej spełnia wszystkie wymagania stawiane samochodom. Efektowna sylwetka nie jest już powodem do wstydu posiadania takiego modelu. Wykończenie wnętrza to nic innego jak bogactwo dobrej limuzyny, zwiększone o wystrój bagażnika. Nowoczesne układy napędowe i optymalizacja karoserii nie dają odczucia gorszych walorów jezdnych. A przy tym w samochodzie bardziej czujemy się jak w limuzynie, niż modelu użytkowym. Czy taka też będzie nowa ŠKODA  Superb kombi? Z takim nastawieniem udałem się do Monachium na prezentację modelu.

Czeski cud

Zanim zaprezentuję nowego kombiaka Superb nie mogę powstrzymać się od wspomnienia o czeskim cudzie w motoryzacji. Przed pierwsza wojną światową początkowo marka Laurent&Klement, a w okresie międzywojennym -połączona kapitałowo z koncernem ŠKODA- była wyznacznikiem motoryzacji na świecie. Po II wojnie i dobrobycie wprowadzonym przez ZSRR, motoryzacja czeska upadła. Jednakże przy ponownej możliwości rozwoju, wybrano partnera w postaci koncernu VW i obecnie firma stała się tym, czym dla General Motors był Chevrolet – ofertą samochodów popularnych, mniej prestiżowych, choć nie ustępujących jakością i trwałością. Aż żal gdy przypomnę sobie umowy z General Motors i wprowadzenie na Żerań Astry I, a potem nagonkę związków zawodowych na kontrakt i wprowadzenie Daewoo. Obecnie Żerań nie istnieje, Opel ma fabrykę w Gliwicach, a Skoda… cały czas idzie do przodu.

ŠKODA Superb znaczy The Best

Na nazwę „Superb” samochód marki ŠKODA musi zasłużyć. Przypominam, że model o tej nazwie powstał w roku 1934 i był ogromną (długość 550 cm, szerokość 170 cm, wysokość 170 cm) prestiżową limuzyną. Stąd też projektując nowego Superb nie było żadnej taryfy ulgowej. Ponieważ zaś obecnie nabywcy szukają nie tylko limuzyny, także w przypadku kombi, w obu przypadkach musiano zadbać o najwyższy poziom.

Nadwozie

Przód już na pierwszy rzut oka tchnie siłą i pewnością siebie. Szeroka atrapa chłodnicy, szerokie i wyraziście zarysowane reflektory główne  mają za zadanie optyczne poszerzenie samochodu.

Widok z boku tchnie dynamiczną elegancją. W przypadku limuzyny wąskie słupki samochodu, precyzyjnie i ostro pociągnięta linia okien oraz łagodnie opadający dach z eleganckim przejściem w dużą tylną szybę nadają samochodowi wartościowy wygląd podobny do coupé.

W przypadku kombi także udało się zachować sportowy design. Wyraźnie zwężająca się powierzchnia szyb bocznych, oraz linia dachu łącząca się z zarysem tylnych słupków, wraz z połączeniem z nachyleniem tylnej klapy, dają efekt jaki trudno szukać w samochodzie o charakterze głównie transportowym.

Jednakże w błędzie byłaby osoba uważająca, iż sportowy styl ograniczył walory użytkowe.  Zastosowana płyta MQB i jej charakterystyka niewielkich zwisów i maksymalnego rozstawu osi pozwoliła na zaoferowanie najwięcej przestrzeni w swoim segmencie. Rozstaw osi w stosunku do poprzedniej wersji został zwiększony o 80 mm - do 2 841 mm, a rozstaw kół zwiększony do 1 584 mm z przodu i do 1 572 mm z tyłu. Efektem jest jeszcze więcej przestrzeni wewnątrz. Kierowca i pasażer mają teraz o 39 mm więcej miejsca na łokcie niż dotąd. Wysokość wewnątrz wynosi 995 mm z przodu i 1 001 mm z tyłu - więcej niż w jakimkolwiek innym modelu w tym segmencie. Pasażerowie z tyłu mają aż 157 mm na kolana – to około dwukrotnie więcej niż w konkurencyjnym samochodzie, który jest najbliżej tego wyniku. Miejsce na łokcie z tyłu zostało powiększone o aż 70 mm. 

No i rzecz w kombi najważniejsza – bagażnik

Przestrzeń bagażnika również wyznacza nowe standardy: 660 litrów, co stanowi wzrost o 27 litrów w porównaniu do poprzednika. Po złożeniu tylnych siedzeń objętość przestrzeni bagażnika staje się faktycznie kosmiczna, osiągając imponujące 1 950 litrów. ŠKODA Superb Combi naprawdę oferuje wymiary charakteryzujące dotąd wyższą klasę średnią (jako ciekawostkę podam, że Audi A4 Avant który będzie zaprezentowany jesienią ma bagażnik 505 litrów, który można powiększyć do 1510 litrów, a A6 Avant odpowiednio 565 litrów i 1680 litrów). Warto przy tym podkreślić, że 1 950 litrów pojemności to wynik większy o 85 litrów w stosunku do drugiej generacji tego modelu. Przewożenie długich rzeczy także nie stanowi w modelu problemu – oparcie siedzenia pasażera w razie potrzeby może być z łatwością złożone. Dzięki temu nowy Suberb Combi pozwala na transport przedmiotów o długości nawet 3,1 metra.

Simply Clever – Spryciula

Jak wspomniałem wcześniej, pisząc o ŠKODZIE nie można zapomnieć o lansowanej przez nią filozofii Simly Clever. Faktycznie Nowa ŠKODA Superb triumfuje nie tylko pod względem oferowanego miejsca, ale i licznych, praktycznych rozwiązań. Ta generacja samochodu oferuje 31 rozwiązań Simply Clever, z czego jedenaście z nich w samym bagażniku.

Są to m.in. automatycznie otwierającą się tylną pokrywą, która pozwala na bezdotykowe podniesienie jej wyłącznie przy pomocy gestu (ruch stopy pod tylnym zderzakiem), czy funkcja „dotknij by zamknąć”. Ta funkcja pozwala na automatyczne uruchomienie systemu zamykania tylnej pokrywy po jej lekkim pociągnięciu. Połączenie tej opcji z układem KESSY umożliwia zamknięcie bagażnika zdalnie, przy pomocy kluczyka.

Ponadto: oparcia tylnej kanapy można złożyć naciskając tylko jeden przycisk w bagażniku (dokładnie dwa, pozwalające na złożenie lewej i prawej części opacia), podwójna podłoga w bagażniku pozwala na szeroki zakres konfiguracji, może podzielić przestrzeń załadunkową na rozmaite sposoby, umożliwiając dostosowanie bagażnika do indywidualnych potrzeb, zestaw siatek (jedna przeznaczona do montażu poziomego i dwie do instalacji pionowej) zabezpiecza rzeczy, dodatkowa półka oraz roleta mogą być schowane pod podwójną podłogą, roleta ma konstrukcję umożliwiającą łatwe chowanie i automatyczne otwieranie wraz z klapą itp. itd

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak półka na odzież, która znajduje się tuż pod automatyczną roletą i otwieranie haka. Pozwala to na przewiezienie na niej np. marynarki. Dodatkowo  w przestrzeni bagażowej znaleźć można wyjmowaną latarkę LED, która przydaje się nie tylko wewnątrz auta. Gdy znajduje się w uchwycie, jest ona ładowana automatycznie podczas jazdy.

Współczesne kombi – komfort i przestronność w nowym wymiarze

Tak jak w przypadku wersji limuzyna, tak i model kombi wyposażono w rozwiązania komfortu spełniające najwyższe wymagania. Tak jak limuzyna, Superb kombi oferuje adaptacyjną regulację zawieszenia, Dynamic Chassis Control (DCC), w połączeniu z wyborem profilu jazdy, Driving Mode Select. Kompletnie nowe klimatyzacje, wśród nich nowa trzystrefowa klimatyzacja automatyczna, zapewniają na pokładzie optymalne warunki temperaturowe i najlepszą jakość powietrza. Na życzenie nowa ŠKODA Superb kombi może otrzymać także elektrycznie sterowane panoramiczne okno dachowe zwiększające komfort i polepszający samopoczucie w kabinie. Na zimną porę roku dostępne jest ogrzewanie postojowe, ogrzewanie siedzeń (z przodu i z tyłu) oraz płaszczyznowo ogrzewana przednia szyba i ogrzewane dysze spryskiwaczy. Czujnik deszczu i światła umożliwia automatyczne włączanie i wyłączanie wycieraczek oraz automatyczne przełączanie świateł dziennych na mijania zależnie od warunków oświetlenia.

Komfort podróżowania ŠKODĄ Superb kombi polepsza także parasol schowany w drzwiach. Zamiast jednego parasola w tylnych lewych drzwiach (jak miała poprzednia wersja), obecnie samochód ma po jednym parasolu w obu przednich drzwiach

Nową ŠKODĄ Superb można także nadzwyczaj wygodnie parkować i wyjeżdżać z parkingu. Model ten otrzymał najnowszą generację układu wspomagania parkowania, Park Assist, umożliwiającą automatyczne parkowanie. Oprócz tego nowy okręt flagowy ŠKODY pierwszy raz ma kamerę cofania (Rear View Camera), a klasyczny hamulec ręczny w nowym Superbie seryjnie został zastąpiony elektrycznym hamulcem postojowym.

Jazda ŠKODA Superb

Jak wspomniałem powyżej na miano superb trzeba sobie zasłużyć, stąd nie tylko karoseria, wystrój wnętrza i wyposażenie są na najwyższym poziomie. Także technika zawieszenia i układ jezdny są na odpowiednio wysokim poziomie. W tym wypadku zastosowano (zresztą tak w limuzynie) płytę MQB, która sama w sobie łączy wszystkie cechy doskonałości technicznej. Dość tylko powiedzieć, ze dokładnie ta sama platforma, a co za tym idzie zwieszenie, silniki i układ jezdny, jest w Volkswagenie Passat. Zaś w przypadku tamtego modelu raczej nikt nie będzie doszukiwał się błędów technicznych.

Kiedy na drogach?

ŠKODA Superb Combi będzie miała swoją premierę na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie, a do salonów w Polsce trafi w drugiej połowie września. Nowy Superb jest najpełniejszym odzwierciedleniem nowego języka stylistycznego ŠKODY, w najbardziej zdecydowany sposób zapowiadając nową erę designu czeskiej marki. W Polsce auto w wersji kombi będzie dostępne już od 84 800 zł.

Dopłata do wersji kombi w Polsce wynosi 3 800 zł dla wszystkich silników i wersji wyposażenia. Wyjątkiem jest jednostka 1.4 TSI w wersji Active, gdzie dopłata kształtuje się na poziomie 5 800 zł. 

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Aktualności
Bezpieczny jak SUPERB
brak komentarzy
Aktualności
Nowa SKODA Superb Combi: kosmiczna przestrzeń i topowe technologie
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.