x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Volkswagen Jetta – nieodgadniona zagadka

05.07.2015, 13:59 przez Bogusław Korzeniowski

Przyznam, że Volkswagen Jetta od pewnego czasu jest dla mnie prawdziwą zagadką. W klasie modeli segmentu C, zwanych inaczej kompaktami, a nawet rewirem Golfa, sedany nie cieszą się popularnością. Wynika to z prostego rozumowania klientów: sedan to podkreślenie prestiżu i elegancji właściciela, ale… samochód segmentu C raczej nie jest prestiżowym zakupem. To jakbyśmy zakupili spodnie wizytowe, czyli wykonane wg formy spodni od garnituru, ale jako materiał użyli jeans. Jedno z drugim się kłóci.

Ta teza którą zaprezentowałem powyżej dotyczy państw o wysokim stopniu motoryzacji, gdzie samochód albo jest podkreśleniem prestiżu i elegancji (w motoryzacji – sedan, w modzie – garnitur), albo też luzu, wygody i uniwersalności (samochód – hatchback, kombi, moda – jeansy). W przypadku państw o niższym stopniu motoryzacyjnego rozwoju, sedany zbudowane na bazie modeli segmentu C, są traktowane nieco inaczej. W tym przypadku wersja kompaktowa często spełnia zarówno walory samochodu użytkowego, jak i prestiżowego (w przeciwieństwie do krajów zamożnych, w gospodarstwie domowym jest zazwyczaj jeden nowy samochód). Stąd też mniejsze sedany cieszą się tam zainteresowaniem.

Największe rynki sprzedaży takich wersji to Turcja, ale także mniej zamożne regiony krajów Morza Śródziemnego (Grecja, Południowe Włochy itd.). Zupełnie natomiast pojazdy takie nie cieszą się popularnością w krajach takich jak Niemcy. Jest to zaakcentowane do tego stopnia, że przykładowo Toyota jeszcze dwa lata temu nie oferowała w Niemczech modelu Corolla, ale w segmencie C miała tylko bardziej uniwersalny model Auris. Jest jednak wyjątek, który od dawna na całym świecie święci sukcesy to Volkswagen Jetta.

Niezrozumiały sukces i jego kolejny rozdział

Jetta, która od 1979 roku znalazła 14 milionów nabywców, jest jednym z najpopularniejszych sedanów na świecie. Tylko w roku 2013 Volkswagen przekazał klientom 925 tysięcy egzemplarzy tego modelu. Jetta należy do najczęściej sprzedawanych Volkswagenów na świecie, a w USA już od dziesięcioleci jest najpopularniejszym autem ze znaczkiem VW.

Nic więc dziwnego, ze swoją premierę nowa Jetta miała podczas targów New York International Auto Show w kwietniu 2014, gdzie pokazano udoskonaloną wersję Jetty na rynek amerykański. Volkswagen Jetta przeznaczona na rynki europejskie, dostępna jest dopiero od jesieni 2014, a ze względu na absurdalne przepisy rejestracji w Polsce dokumentujące rok produkcji, a nie czas rozpoczęcia życia na ulicach, jej prawdziwa oferta rynkowa jest w naszym kraju dopiero od tego roku. Tak wiec prezentowany model jest wersją stosunkowo nową. Warto popatrzeć co zmieniono w tej wersji.

Nowa stylistyka i zoptymalizowana aerodynamika

Dynamiczny przód nadwozia. 
Volkswagen zmodyfikował stylistykę przedniej i tylnej części Jetty i równocześnie o 10 procent zredukował wielkość współczynnika oporu powietrza. Z przodu prezentowany model wyróżniają: nowa osłona chłodnicy z trzema poprzecznymi listwami, reflektory bi-ksenonowe z funkcją dynamicznego i statycznego doświetlania zakrętów oraz z diodowymi światłami do jazdy dziennej i nowy zderzak. Uwagę zwracają szczególnie reflektory bi-ksenonowe, gdzie z boku i pod modułem ksenonowym, w formie pasa w kształcie litery L, umieszczonych zostało 15 diod świateł do jazdy dziennej, które tworzą charakterystyczny „podpis” Jetty. Między diodowymi światłami do jazdy dziennej a modułem ksenonowym, styliści wbudowali chromowany element, zdobiący reflektory. Dzięki podłużnej osłonie chłodnicy i płaskim reflektorom oraz większemu dolnemu wlotowi powietrza, Jetta sprawia wrażenie szerszej i prezentuje się bardziej ekskluzywnie niż dotychczas. Dodatkowo, wrażenie to podkreślają reflektory przeciwmgielne o nowym kształcie, umieszczone w zewnętrznej części zderzaka. 

Agresywny tył nadwozia. Z tyłu nową generację Jetty można rozpoznać po zmienionej pokrywie bagażnika, charakterystycznych tylnych światłach i po zderzaku. Typowy dla stylistyki wszystkich nowych modeli Volkswagena jest poziomy układ linii w tylnej części nadwozia. Pokrywa bagażnika ma dodaną aerodynamiczną krawędź obrysową. Linia zintegrowanego tylnego spojlera sięga z boku aż do błotników i przechodzi w linię, która załamuje światło, zwaną linią charakteru. Tylne światła (opcjonalnie diodowe) z jasnym pasem na środku oraz logo VW również są nowe. Krawędzie pokrywy bagażnika (kryjącej przestrzeń 510 litrów) są poprowadzone pionowo w dół, dzięki czemu zoptymalizowano szerokość otworu ładunkowego. 

Optymalna aerodynamika. Do mierzącej 4659 mm długości, 1778 mm i 1453 mm wysokości Jetty wprowadzono liczne innowacyjne rozwiązania aerodynamiczne, poprawiając wartość współczynnika oporu powietrza o 10 procent. Niektóre z tych rozwiązań widoczne są od razu, inne są ukryte. Na przykład, dzięki nowemu zderzakowi z przodu, zmodyfikowanym wlotom powietrza oraz listwom odprowadzającym wodę po bokach w pobliżu słupków A zredukowano opór powietrza. Dopiero po dokładniejszym obejrzeniu samochodu widać pozostałe rozwiązania, jak obudowę podwozia przy tylnej osi i osłony progów ze spojlerami przy kołach. 

Bardziej eleganckie wnętrze 
Do niewątpliwych zalet Jetty należy jej wnętrze, które pod względem przestronności, wysokiej jakości wykończenia, doskonałej ergonomii i logicznego rozmieszczenia elementów obsługi może uchodzić za wzór do naśladowania. Zmodyfikowaną Jettę charakteryzują nowe wskaźniki osadzone w osobnych tubach i wyświetlacz wielofunkcyjny (najnowsze rozwiązania stosowane w grupie VW). Nowe są również kierownice (w naszym przypadku z łopatkami do zmiany biegów), elementy dekoracyjne na konsoli środkowej (błyszczący, czarny panel wokół dźwigni zmiany biegów), chromowane detale przy elementach obsługi systemu Climatronic, otwory układu wentylacji, oświetlenie Ambiente (podświetlone klamki w drzwiach i oświetlona przestrzeń wokół nóg) oraz kolory i desenie tapicerki siedzeń, a także poszycia drzwi.
Obsługa wszystkich systemów jest bardzo logiczna, a rozlokowanie wszystkich urządzeń i wskaźników wykonano z typową dla Volkswagena ergonomią. Prawa ręka intuicyjnie opada na dźwignię zmiany biegów (w testowej wersji DSG, więc wystarczył jednorazowy wybór przełożenia), tuż przed nią na konsoli środkowej znajdują się elementy obsługi systemów – klimatyzacji, audio lub nawigacyjnego. Konsola środkowa jest lekko zwrócona w kierunku kierowcy. Oparcie tylnych siedzeń jest składane w stosunku 40/60, a bagażnik (przypominam 510 litrów) można otwierać z kabiny.

Postęp dostępny dla wszystkich. 

Jednakże dla mnie, nie bardziej elegancka karoseria i wnętrze są atutem nowej Jetty. Jej zasadniczym wyznacznikiem, w stosunku do poprzednika, jest wprowadzenie elektronicznych układów wspomagania. Volkswagen jest liderem w zakresie wprowadzania technologii pochodzących z aut wyższych klas do samochodów wielkoseryjnych i nowa Jetta może być (w zależności od wersji wyposażeniowej) zaopatrzona w cały szereg systemów wspomagających pracę kierowcy. Po raz pierwszy Volkswagen oferuje Jettę z takimi systemami jak Blind Spot Monitor, Rear Traffic Alert, Front Assist z funkcją ostrzegania przed zagrożeniem kolizją. Każdy z tych elementów w istotny sposób podnosi bezpieczeństwo podróżowania. Oto ich zasada działania:

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test nowego VW Passata- król jest tylko jeden
1 komentarz
Testy samochodów
Test VW Golf GTI – wygląd anioła, dusza diabła.
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

Jurek

Zgadzam się z tym trybem myślenia, jestem tego przykładem. Po 21 latach jazdy samochodami bardziej użytkowymi, zapragnąłem zmiany. I po przegłądzie kilku propozycji staneło na WV Jetta, wsiadłem i poczułem się fajnie, wygodnie i przytulnie. Wybrałem wersję highline i trochę opcji żeby autko dopieścić. O gustach i preferencjach nie dyskutuję każdy ma swoje, a ja szanuję prawo wyboru i nie podlega ocenie. Mam już swoje lata i mój samochód ma poprostu fajnie i spokojnie wyglądać dać dużo bezpieczeństwa i radości z jazdy. Po jeździe próbnej takie odniosłem wrażenie i stąd ta decyzja.

29 listopada 2015 06:42:18 | ocena: 0 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.