Alfa Romeo powraca do Formuły 1

30.11.2017, 11:02 przez Dawid

Prestiżowa włoska marka należąca do Fiat Chrysler Automobiles (FCA) podpisała dziś wieloletnią umowę o partnerskiej współpracy technicznej i handlowej ze szwajcarskim zespołem Sauber F1 Team. Umowa dotyczy udziału w mistrzostwach świata Formuły 1 począwszy od sezonu 2018.

Jednoosobowe bolidy będą ścigać się opatrzone charakterystycznymi barwami i logo Alfa Romeo - sponsora tytularnego zespołu - i wyposażone będą w jednostki napędowe Ferrari serii 2018.

Zakres umowy obejmuje współpracę strategiczną, handlową i technologiczną we wszystkich właściwych obszarach rozwoju, w tym dostęp do inżynieryjnej wiedzy fachowej i doświadczenia kadry technicznej Alfa Romeo. Ta partnerska współpraca stworzy dodatkowe możliwości dla obu podmiotów - zarówno w Formule 1, jak i ogólnie w sektorze motoryzacyjnym.

Oficjalna nazwa zespołu brzmieć będzie: Alfa Romeo Sauber F1 Team.

Sergio Marchionne, prezes FCA, powiedział: - Umowa z zespołem Sauber F1 Team to znaczący krok w kierunku przekształcenia marki Alfa Romeo, która powraca do Formuły 1 po ponad 30 latach nieobecności. Alfa Romeo, legendarna marka, która współtworzyła historię tego sportu, dołączy do grona największych producentów samochodów biorących udział w wyścigach Formuły 1. Sama marka również skorzysta na wymianie technologii i strategicznej wiedzy z partnerem o niezaprzeczalnym doświadczeniu - z zespołem Sauber F1 Team. Inżynierowie i technicy Alfa Romeo, którzy już zademonstrowali swoje możliwości za sprawą nowo wprowadzonych modeli Giulia i Stelvio, zyskają możliwość podzielenia się doświadczeniem z zespołem Sauber F1 Team. Jednocześnie fani marki Alfa Romeo będą mogli po raz kolejny wesprzeć producenta samochodów zdeterminowanego rozpocząć pisanie nowego, ekscytującego rozdziału w swojej wyjątkowej, legendarnej historii sportowej.

Pascal Picci, prezes zarządu Sauber Holding AG, skomentował: - Z przyjemnością witamy markę Alfa Romeo w zespole Sauber F1 Team. Alfa Romeo może poszczycić się długą historią wyścigów o Grand Prix. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że uznana na całym świecie firma zdecydowała się współpracować z nami nad powrotem na szczyt podium sportów motorowych. Ścisła współpraca z producentem samochodów stanowi dla Grupy Sauber doskonałą okazję do dalszego rozwoju projektów technologicznych i inżynieryjnych. Wierzymy, że wspólnie możemy doprowadzić do wielkiego sukcesu zespołu Alfa Romeo Sauber F1 Team, i cieszymy się na długą i owocną współpracę partnerską.

Powrót marki Alfa Romeo, jednego z najważniejszych bohaterów historii Formuły 1, ma w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności i przyszłego rozwoju tego sportu. Alfa Romeo wnosi swoją wiedzę technologiczną oraz obszerną grupę pełnych pasji fanów, zaś sam udział w mistrzostwach daje marce korzyści również w takich obszarach jak transfer technologii czy bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Wyścigowe dziedzictwo i technologiczna doskonałość marki Alfa Romeo są znane na całym świecie. Alfa Romeo - niezaprzeczalny mistrz przedwojennych zmagań o Grand Prix (w 1925 r. pierwsze mistrzostwa świata zdominował laureat GP, model Alfa Romeo P2) - uczestniczyła w Formule 1 od 1950 r. do 1988 r. zarówno jako konstruktor, jak i dostawca silników. Tuż po debiucie Alfa Romeo wygrała pierwsze dwa Mistrzostwa Świata Kierowców w 1950 r. i 1951 r., a kierowcami byli Nino Farina i Juan Manuel Fangio. W latach 1961-1979 Alfa Romeo współpracowała z kilkoma zespołami wyścigowymi F1 jako dostawca silników. W roli konstruktora Alfa Romeo powróciła do wyścigów w 1979 r., a swój najlepszy wynik osiągnęła w 1983 r., zajmując szóste miejsce w klasyfikacji mistrzów świata konstruktorów. Ponad 30 lat po wycofaniu się z wyścigów Formuły 1 (w 1985 r.) marka powraca z wyraźnym zamiarem zaznaczenia swojej pozycji.

Informacje o Alfa Romeo i FCA
Alfa Romeo to historyczna marka Grupy FCA, która została założona w 1910 r. we włoskim Mediolanie. Od tego czasu firma projektowała i produkowała jedne z najbardziej stylowych i ekskluzywnych samochodów w historii motoryzacji. Ta tradycja żyje do dziś - Alfa Romeo nadal stosuje unikalne oraz innowacyjne podejście do projektowania samochodów. W każdym modelu Alfa Romeo technologia i pasja łączą się, aby stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Jednym z priorytetów FCA jest pełne ożywienie ducha Alfa Romeo i maksymalizacja globalnej atrakcyjności marki. Kierując się przejrzystą i dobrze zdefiniowaną strategią, Alfa Romeo pisze nowy rozdział w swojej historii, stanowiący niezwykłą okazję do pełnego wykorzystania potencjału marki. Obecnie Alfa Romeo to prawdziwy obraz najlepszych zasobów, talentów i fachowej wiedzy technologicznej Grupy. Alfa Romeo podbija serca kolejnego pokolenia i zdobywa należną jej pozycję jednej z najbardziej pożądanych marek premium na świecie. To jeden ze sztandarowych symboli włoskiej techniki i stylu, ikona włoskiej doskonałości technologicznej i włoskiej kreatywności.
FCA projektuje, konstruuje, wytwarza i sprzedaje samochody oraz powiązane części i usługi, podzespoły, a także systemy produkcji na całym świecie, korzystając ze 162 zakładów produkcyjnych, 87 ośrodków badawczo-rozwojowych, a także sieci dealerów i dystrybutorów w ponad 150 krajach. „Stajnia" rasowych marek Grupy to nie tylko Alfa Romeo, ale też Abarth, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Ram, Maserati czy Mopar (marka oferująca części zamienne i serwis). Działalność Grupy to również Comau (systemy produkcyjne), Magneti Marelli (podzespoły) oraz Teksid (odlewnie żeliwa i żeliwa sferoidalnego). Grupa FCA jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych pod symbolem „FCAU" oraz na Mercato Telematico Azionario pod symbolem „FCA".

Informacje o  Sauber Motorsport
W 1970 r. Peter Sauber założył firmę i zaprojektował pierwszy samochód wyścigowy w piwnicy domu swoich rodziców. Zespół wyścigowy stale się powiększał i pod koniec lat 80-tych zaczął cieszyć się pierwszymi znaczącymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Sauber, jako zespół fabryczny marki Mercedes, w 1989 r. odniósł podwójne zwycięstwo w wyścigu 24h LeMans, zaś w 1989 r. i 1990 r. zdobył jednocześnie tytuły w klasyfikacji kierowców i konstruktorów Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych. W 1993 r. Sauber dołączył do Formuły 1. Z osiągnięć zespołu w F1 należy wymienić zdobycie czwartego miejsca w Mistrzostwach Świata Konstruktorów w 2001 r. jako zespół niezależny, a także we współpracy z BMW podwójne zwycięstwo w Grand Prix Kanady w 2008 r., ubiegając się o trzecie miejsce w rocznej klasyfikacji konstruktorów. W 2010 r. Sauber odzyskał niezależność i powrócił do występowania pod własnymi barwami. 2012 r. był bardzo dobrym rokiem w historii zespołu Sauber F1 Team: cztery finały na podium, 126 punktów Mistrzostw Świata, a także szóste miejsce w klasyfikacji konstruktorów. 11 października 2012 r. to kamień milowy w historii zespołu - w tym dniu Peter Sauber zakończył pracę jako dyrektor zespołu, a jego miejsce zajęła Monisha Kaltenborn. Od 1993 r. do końca 2016 r. zespół rywalizował o 424 nagrody Grand Prix Formuły 1. W 2017 r. zespół Sauber F1 Team świętuje kolejny kamień milowy: to 25 sezon Formuły 1 w historii zespołu. Czwarty wiekiem zespół Formuły 1 wkracza w nową epokę z nowym właścicielem - Longbow Finance SA. W 2017 r. Frédéric Vasseur został nowym dyrektorem zarządzającym i prezesem Sauber Motorsport AG oraz dyrektorem zespołu Sauber F1 Team. Siedziba zespołu Sauber mieści się w Hinwil, w szwajcarskim kantonie Zurych. W najnowocześniejszej fabryce zespołu znajdują się zakłady produkcyjne i biura o powierzchni 15 600 metrów kwadratowych oraz jeden z najbardziej zaawansowanych tuneli aerodynamicznych F1.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.