x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Opel Astra GTC - piękno to dopiero początek

21.10.2012, 22:22 przez Bogusław Korzeniowski

Wprawdzie wszystkie generacje Astry miały w swej ofercie modelowej wersję trzydrzwiową, ale za każdym razem była to propozycja skierowana do klienta preferującego styl kompaktu, ale nie potrzebującego łatwego dostępu do tylnej kanapy. Takie podejście konstruktorów sprawiło, że pojazd wyglądał prawie identycznie jak wersja pięciodrzwiowa. W przypadku Astry czwartej generacji konstruktorzy poszli inną drogą.

Obecnie coupé GTC nie ma z innymi członkami rodziny Astry żadnego wspólnego elementu zewnętrznego, z wyjątkiem obudowy zewnętrznego lusterka wstecznego i anteny prętowej. W porównaniu z pięciodrzwiową Astrą, wysokość jazdy GTC została obniżona o 15 mm, podczas gdy podstawowe wymiary podwozia nieznacznie się zwiększyły. Z powodu rozszerzonych wahaczy, rozstaw osi zwiększył się o 10 mm, z 2 685 do 2 695 mm, a oba rozstawy kół są szersze i wynoszą: 1 584 mm (+ 40 mm) z przodu i 1 588 mm (+ 30 mm) z tyłu. To umożliwiło pomieszczenie sportowych kół o zwiększonej średnicy opon, co poprawia zarówno stabilność, trzymanie się drogi, jak i efekt wizualny.

Styliści maksymalnie zwiększyli także dynamikę profilu, ograniczając ilość linii, przez co w modelu tylko trzy linie stwarzają napięcie i rzeźbią kształt Astry GTC. Pierwsza to subtelne wytłoczenie sunące w dół od drzwi przednich do końca tylnego zderzaka, dodające energii bocznej stronie karoserii. Druga linia zamyka w sobie uchwyt drzwiowy i rozciąga się w tył, podkreślając sportową sylwetkę GTC i rozpościerając powierzchnie w precyzyjne wcięcie i wyraziste „ramię”. Trzecia linia - biegnąca wzdłuż sportowej sylwetki dachu - jest wykończona w chromie i akcentuje grafikę okna, która prowadzi wzrok ku wyraźnie zintegrowanemu spoilerowi.

Także przednia partia jest bardzo charakterystyczna. Typowe dla Opla jest przetłoczenie linii środkowej, ale dodatkowo przód jest zaakcentowany przez smukłe reflektory wykonane w kształcie „orlego oka”. Pełnią one funkcję łącznika stylistycznego pomiędzy dystyngowanym chromowanym paskiem z logo (czyli elementem tak charakterystycznym i rozpoznawalnym dla marki), a trapezoidalną osłonę chłodnicy o mocnym charakterze, która została umieszczona niżej nadając jeszcze bardziej sportowego charakteru (charakterystyczna „czarna paszcza” w samochodach wyścigowych).

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Opel Mokka – tydzień intensywnej eksploatacji
brak komentarzy
Testy samochodów
Test: Opel Insignia Bi-Turbo 4x4 - Krok w segment premium
3 komentarze

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.