Dlaczego tyle pali?

30.05.2012, 12:32 przez Bogusław Korzeniowski

Najbardziej zaawansowaną technologię w tym zakresie stosuje Audi. W roku 1993 we Frankfurcie zaprezentowano „kosmiczny pojazd” wykonany z wypolerowanego aluminium, a rok później okazało się że ten kosmiczny model (tylko wylakierowany) jest ofertą handlową nazwaną A8. W modelu inżynierowie Audi opracowali i wdrożyli do produkcji system ASF (Audi Space Frame) polegający na zbudowaniu ramy przestrzennej z zamkniętych profili wyciskanych w procesie obróbki plastycznej ze stopów aluminium. Poszczególne elementy tej klatki zostały połączone za pomocą specjalnych łączników odlewanych ciśnieniowo, także wykonanych ze stopu aluminium.

Dopiero na tak przygotowaną ramę mocowane są poszycia nadwozia. Technologia ta, oprócz niepodważalnej zalety obniżenia wagi pojazdu, zwiększa także bezpieczeństwo bierne. Przestrzenna kratownica tworzy bowiem klatkę bezpieczeństwa (wzmocnieniami są słupki przedni, tylny i środkowy, obrys dachu oraz szyb przedniej i tylnej, jak również liczne poprzeczki na płaszczyźnie podłogi), która jest sztywniejsza niż analogiczna wykonana z materiałów tradycyjnych. Odpowiednie zaprojektowanie profili z aluminium spowodowało bowiem, że w razie wypadku, uderzenie jest całkowicie absorbowane przez elementy wzmacniające, które zostają spęczane podczas pochłaniania energii zderzenia. Kilka sezonów później w Audi zaprezentowano kolejną nowość - prototyp „Al2”. Konstrukcją nośną samochodu jest rama przestrzenna podobna do tej z pojazdów A8. Podobnie w tym modelu rama obejmuje kratownicę podwozia (z trzema poprzeczkami i tunelem wzmacniającym), słupki przedni i środkowy, konstrukcję wzmacniającą ścianę grodziową, oraz wzmocniony obrys szyby przedniej, a wszystkie elementy ramy są zamkniętymi profilami wyciskanymi w procesach obróbki plastycznej.

Technologia taka pozwalała na oszczędność kilkudziesięciu procent wagi. „Al2” ważył bowiem 750 kg, a identyczny model wykonany z blach stalowych byłby o ok. 250 kg cięższy. Kolejnym krokiem w firmie była produkcja – wyglądającego identycznie jak „Al2” - Audi A2. Jednakże później zaniechano wdrożenie systemów ASF w całej gamie produkcyjnej. Aktualnie produkowane w tej technologii są jedynie: Audi A8 (jego karoseria waży 220 kg, czyli mniej niż samochodów klasy średniej), Audi R8 (waga karoserii 210 kg), TT i TT Roadster (firma podaje, że karoseria Coupe ważąca 206 kg wykonana ze stali byłaby 100 kg cięższa). Tak więc zużycie paliwa nie zależy tylko od silnika, ale też od nadwozia w jakim ten silnik jest zamontowany. O tym jak ważne są m.in. modernizacje opon i aerodynamiki pokazali konstruktorzy Opla prezentując Insignię EcoFlex, która w porównaniu z modelem bazowym z identycznym silnikiem zużywa o 15% paliwa mniej.

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.