x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test Subaru Forester: leśnik elegant

30.05.2012, 13:01 przez Bogusław Korzeniowski
Mimo nazwy sugerującej o przeznaczeniu terenowym (Forester to po angielsku leśnik) model ten to klasyczny pojazd SUV - idealnie sprawdzający się w mieście i na drogach o gorszej jakości - nie mający nic wspólnego z wersjami jeżdżącymi przez pola orne i bagna.

Pierwsze, co zauważymy w modelu to rozplanowanie tylnych siedzeń. Między dwoma wyprofilowanymi miejscami, ukryto bowiem podłokietnik schowany w oparciu ławki i uchwyt na napoje, który jest schowany w siedzisku. Ponadto przycisk obok oparcia pozwala pasażerom siedzącym z tyłu nachylić oparcie, celem zajęcia pozycji półleżącej jak na fotelach samolotu. Także siedzący z przodu nie czują się, jakby jechali w typowej terenówce, gdyż wygodnie wyprofilowany fotel kierowcy został wyposażony w materiały uretanowe, które skutecznie tłumią wibracje. Kolejnym atutem jest komfort jazdy.


W przeciwieństwie do większości wersji SUV wszystkie drążki zawieszenia i tylnego dyferencjału są bowiem zamocowane do nadwozia z użyciem tulei elastycznych, co eliminuje drgania i hałas docierający z drogi.

Subaru Forester: SUV czy terenówka?

Po jazdach różnymi osobowymi Subaru i wieloma modelami SUV konkurencyjnych firm, można zaryzykować stwierdzenie, że… Forester jedzie jak osobówka. Odpowiednio dopracowane kąty pochylenia kół, nisko usytuowany środek ciężkości i napęd symetryczny (Symmetrical AWD) sprawiły, że jazda na zakrętach była bardziej odczuwalna jak podróż osobowymi Subaru niż klasycznym modelem SUV. Jednakże walory jezdne na trasie dużo lepsze niż wieloma wersjami osobowymi nie powinny nikogo zwieść. Prześwit Forestera wynosi aż 21,5 cm, czyli wartość, jakiej nie powstydzi się wiele typowych terenówek. Ponadto krótkie zwisy i masywna forma zderzaków z przodu i z tyłu sugerują, iż ten SUV ma duże szanse przejechać nie tylko przez gorsze jakościowo podłoża, ale także przez terenowy wertepy.


Silnik - ideał, opracowany przez Subaru silnik wysokoprężny typu boxer (jedyny na świecie) jest szczytem myśli inżynierskiej. Jego konstrukcja sprawia, że środek ciężkości jest znacznie niżej niż w innych jednostkach, a tłoki pracujące w przeciwległych cylindrach i przeciwwagi wału korbowego sprawiają, że silnik pracuje bez żadnych drgań. Najważniejsze zaś, że silnik pozwala on na normalną jazdę z prędkościami powyżej 180 km/h (przypominam, że piszemy o Foresterze mającym powierzchnię czołową 170 cmx170 cm) i zapewniającym temu ważącemu 1570 kg SUV-owi przyspieszenia rzędu 10,4 sek. Najdziwniejsze jednak, że pojazd podczas normalnej eksploatacji w mieście spalił tylko 7,2 l/100 km (w identycznych warunkach miejskich konkurencyjne modele spalały od 8 do 12,5 l/100 km). Tak więc z pełną odpowiedzialnością mogę polecić ten model jako jeden z najlepszy SUVów. Nie dość, że spala najmniej paliwa, to jeszcze zapewnia najlepszą trajektorię ruchu na zakrętach.

Bogusław Korzeniowski

Podobne artykuły

Testy samochodów
Test: Subaru Impreza diesel – łamacz stereotypów
brak komentarzy
Testy samochodów
Test Subaru Outback - zawodnik sumo
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2018 CR PLUS Sp. z o.o.