x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Test: Audi A3 8V - zamieszania ciąg dlaszy

21.11.2012, 12:51 przez Bogusław Korzeniowski

W 1996 roku Audi A3 zapoczątkowało segment Premium samochodów kompaktowych, robiąc na rynku spore zamieszanie. Obecnie na drogi wyjechała trzecia generacja tego modelu.

Kiedy wiosną 2012 podczas Salonu Samochodowego w Genewie przygotowano premierą nowego modelu, skupiono się na zaakcentowaniu nowoczesności (m.in. premierowy pokaz stworzono z wykorzystaniem hologramów), a równocześnie na podkreśleniu innowacyjnych rozwiązań jak lekkość konstrukcji i precyzyjnie dopracowane zawieszenie. Nic więc dziwnego, że wsiadając do nowego samochodu mieliśmy wyznaczone kierunki, na które należało zwrócić uwagę. Jednakże Audi zaskoczyło nas po raz kolejny

1.  Aud A3 8V Nadwozie

Oglądając pobieżnie samochód nie dostrzeżemy żadnych stylistycznych smaczków. Ot tradycyjny trzydrzwiowy pojazd o długości 4,24 m, czyli długości takiej samej jak jego poprzednik i nieco zwiększonym rozstawie osi.

Jednakże bliższe poznanie uwidacznia całą pasję, z jaką Audi projektuje swoje samochody. Dominującym elementem przodu jest plastycznie ukształtowana osłona chłodnicy „singleframe” z sześcioma narożnikami i - będąca jej przedłużeniem - maska silnika. Ponadto duże wloty powietrza z przodu podkreślają moc silnika, a płaskie reflektory są stylistycznym akcentem uwidaczniającym, że model nie jest jedynie spokojnym „toczydełkiem”.

Także bok Audi A3 to klasyka sylwetki, ale zarazem innowacyjna forma. Ostro poprowadzona z boku pojazdu linia „tornado” dzieląca powierzchnię poniżej okien, to klasyczny element stylistyki Audi. Równocześnie dzięki wypukłym powierzchniom oraz dużym nadkolom nowe A3 wyraża swoją  moc. Płaskie, wąskie słupki C oraz dach, który w subtelny sposób przechodzi w spojler nadają pojazdowi sportowy wygląd.

Także z tyłu stylistyka - z krawędzią nad dyfuzorem i pokrywą bagażnika wymodelowaną trójwymiarowo - podkreśla szerokość nowego kompaktowego Audi.

2.  Technologia Audi ultra

Zasada konstruowania pojazdów z lekkich materiałów jest fundamentem marki Audi. Jej motto brzmiące: „Odpowiedni materiał w odpowiednim miejscu, w celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania”, w Audi A3 przybrało nową formę. Wierni tej maksymie inżynierowie, skonstruowali dla nowego A3 karoserię złożoną z wielu materiałów: konstrukcja podłogi, słupków A i B oraz łuków dachu z utwardzanej oraz obrabianej na gorąco stali, wiele innych elementów ze stali o dużej oraz największej wytrzymałości, a maska silnika i błotniki wykonane są z aluminium. W efekcie karoseria jest lżejsza, co przekłada się na większą dynamikę i mniejszą paliwożerność modelu.

czytaj dalej »

Podobne artykuły

Premiery
Atak na podium, czyli Mercedes A
1 komentarz
Innowacje
Test Lexus CT200H - bezszelestnie wjeżdża przyszłość
brak komentarzy

Dodaj komentarz

Komentarze

assasyn

Ten odgrzewany kotlet nie ma najmniejszych szans w starciu BMW 1 czy nową A klasą. Jest nudny, taki sam.

26 listopada 2012 13:13:34 | ocena: 1 | oceń: |Odpowiedz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2021 CR PLUS Sp. z o.o.