Oczy szeroko zamknięte

30.05.2012, 20:01 przez Bogusław Korzeniowski

Długotrwała jazda oraz jesień to czas, gdy następuje osłabienie koncentracji i szybciej nadchodzi zmęczenie.

Poprosiliśmy Zbigniewa Weseli dyrektora Szkoły Jazdy Renault o wytłumaczenie wynikających stąd zagrożeń na drodze. „Wypadki spowodowane zmęczeniem zwiększają ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci nawet trzykrotnie. Wszystko przez znikomą reakcję kierowców mającą na celu uniknięcie fatalnego zdarzenia”. Koncentracja zmęczonego kierowcy jest znacznie osłabiona, a w krytycznym przypadku zaśnięcia podczas jazdy samochodem w ogóle nie ma reakcji na zagrożenie, co może skutkować na przykład wjechaniem z pełnym impetem w inny pojazd, drzewo czy mur.

Do zasypiania za kierownicą podczas jazdy przyznaje się aż 1 na 10 kierowców! Niektórzy z nich mogą doświadczać tzw. mikrozaśnięcia, które jest chwilową utratą świadomości (kierowca ma przez cały czas otwarte oczy, ale zauważa, że nie jest w stanie odtworzyć swojej podróży kilkanaście sekund wstecz). Osoba podczas mikrosnu może mieć otwarte oczy, ale nie jest w stanie reagować na żadne komunikaty ze świata zewnętrznego. Kierowca w takiej sytuacji nie zobaczy np. czerwonego światła na sygnalizatorze lub zakrętu na drodze, wskutek czego nie będzie mógł odpowiednio zareagować na zagrożenie.

Ryzyko występowania mikrozaśnięć jest tym większe, im bardziej zmęczony jest kierowca. Zmęczenie jest jednak przez kierowców bardzo często ignorowane. Błędne są opinie, że w jego przezwyciężeniu pomoże kawa, włączenie radia czy otwarcie okien – mówią trenerzy Szkoly Jazdy Renault. – Takie działania przynoszą krótkotrwałe efekty.

Najlepszym sposobem na bezpieczną podróż bez oznak zmęczenia jest robienie regularnych przerw w podróży, a kiedy jest to niezbędne, wskazana jest krótka, kilkunastominutowa drzemka w samochodzie. Warto też pamiętać, że droga którą w lecie pokonywaliśmy bez najmniejszych problemów, przy gorszej widoczności, złej nawierzchni i złym samopoczuciu jadącego, może być „drogą przez mękę”. Dlatego zatrzymaj samochód i odpocznij, gdy:

czytaj dalej »

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.