x

Polecamy przeczytać

Polecany artykuł

Klasyczny, chromowany Merc - Seria 116 (1972-1980)

27.12.2012, 19:35 przez Bogusław Korzeniowski

Imię typoszeregu 116, debiutującego w 1972 roku, pozostawiło trwały ślad w gamie Mercedes-Benz - od tej pory wszystkie topowe limuzyny są oficjalnie znane jako Klasa S. 

Nowe nazewnictwo szło w parze z licznymi innowacjami, ustanawiającymi standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i komfortu. Kompleksowa koncepcja bezpieczeństwa obejmowała odporny na zderzenia zbiornik paliwa, bezpieczne, czteroramienne koło kierownicy, chroniące przed brudem boczne okna, większe przednie lampy, a także żebrowane tylne światła. Rok 1977 to debiut pierwszej w klasie limuzyny z silnikiem Diesla. Model 300 SD, początkowo dostępny wyłącznie na rynku północnoamerykańskim, był również pierwszym w historii seryjnym samochodem napędzanym turbodieslem. Rok później Klasa S - również jako pierwsza w historii - otrzymała układ ABS, pozwalający na zachowanie sterowności nawet w sytuacji awaryjnego hamowania. Ta przełomowa innowacja jest dzisiaj standardem wśród aut wszystkich klas. Transfer technologii z Klasy S do pozostałych modeli Mercedes-Benz i pojazdów konkurencji uczynił z niej prawdziwego trendsettera. Poduszka powietrzna, teraz kluczowy element samochodowego bezpieczeństwa, zadebiutowała w 1981 roku w serii 126, wprowadzonej na rynek dwa lata wcześniej. Inne znaki szczególne modelu to m.in. aerodynamicznie ukształtowane nadwozie i lekka konstrukcja. "126" miała swoje zasługi również w dziedzinie designu - po raz pierwszy w historii aut Mercedes-Benz chromowane zderzaki ustąpiły miejsca wykonanym z tworzywa, odpornym na "szkody parkingowe". Początkowo uznane przez niektórych za niezbyt wyszukane, linie serii 126 wkrótce zyskały miano ponadczasowych i eleganckich w każdym calu.

Model ten był preludium do wprowadzenia do sprzedaży W 126. Dla wielu osób jest to ostatni prawdziwy Mercedes. Ten Ostatni Mohikanin kanciastego stylu prezentujemy w tekście  

Ostatni prawdziwy Mercedes? - Seria 126 (1979-1991) 

Podobne artykuły

Do kawy
Mercedes S, który nie był przełomem - Seria 140 (1991-1998)
brak komentarzy
Poradnik kupującego
Mercedes S W126 – typowe usterki, poradnik kupującego
1 komentarz

Dodaj komentarz

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Najciekawsze oferty

Artykuły polecane

Premiery

Aktualności

Copyright © 2020 CR PLUS Sp. z o.o.