Citroen C2

C2
Lata produkcji: - teraz
Napęd:
Nadwozie:
Silniki: PB: 0, ON: 0
Moc silnika: None-None KM
Zużycie paliwa: PB None - None ON None - None

Citroen C2 razem z modelem C3 zastąpiły produkowanego od 1996 roku Citroena Saxo. Samochód ten był tak naprawdę trzydrzwiową wersją Citroena C3 – inna nazwa została wprowadzona aby zdobyć innych klientów – Citroen C2 miał być kierowany głównie do młodszych kierowców jako auto „lifestylowe” podczas gdy C3 ze względu na wyłącznie pięciodrzwiowe nadwozie miał być pojazdem praktycznym i rodzinnym.

Inne przeznaczenie pojazdu widać w projekcie jego nadwozia. Citroen C2 wygląda całkowicie inaczej niż jego pięciodrzwiowy brat – linie samochodu są ostre, tylne okno biegnie w charakterystyczny sposób a cała bryła jest znacznie bardziej kanciasta. Samochód został narysowany przez włoskiego projektanta Donato Coco.

Citroen C2 zapisał się na kartach historii motoryzacji z powodu wprowadzenia do segmentu samochodów miejskich awangardowych jak na ówczesne czasy rozwiązań – systemu Start & Stop oraz półautomatycznej skrzyni biegów SensoDrive. Pierwsza technologia polegała na sprzężeniu silnika benzynowego z małym motorem elektrycznym. Podczas każdego postoju, np. na światłach, silnik benzynowy jest wyłączany i pozostaje w takim stanie do czasu zwolnienia pedału hamulca. Gdy to się stanie silniczek elektryczny w krótkim czasie uruchamia silnik benzynowy. Rozwiązanie to zostało opracowane dla tego modelu przez firmę Valeo.

Półautomatyczna skrzynia biegów SensoDrive składa się z tradycyjnej skrzyni i sprzęgła, jednak pracą tych mechanizmów sterują dwa siłowniki. Skrzynia taka mogła pracować w trybie całkowicie automatycznym lub sekwencyjnym.

Citroen C2 był dostępny z jednym z 4 silników – 3 benzynowych oraz dieslem 1.4 HDi. Dla szukających mocniejszych wrażeń przygotowano wersję VTS napędzaną silnikiem 1.6 o mocy 122 koni.

Citroen C2 przeszedł dwie modernizacje – pierwszą w 2006, a drugą – większą – w 2008 roku. Samochód zmienił się głównie z zewnątrz – powiększono zderzak oraz zmieniono grill dodając do niego chromowaną obwódkę. Produkcję samochodu zakończono w 2009 roku, za jego następcę uważa się Citroena DS3 który również występuje tylko w wersji trzydrzwiowej i jest kierowany do młodszych, szukających stylu kierowców.

Citroen C2 przed wszystkie lata produkcji sprzedał się w ok. 500 tys. egzemplarzy. W 2003 zdobył tytuł „Best European Hatchback”.

Ogłoszenia motoryzacyjne

Marka:
Model:
ogłoszeń

Facebook

Premiery

Aktualności

Copyright © 2019 CR PLUS Sp. z o.o.