Cyklon o rekordowej sile Freddy wypiera setki osób podczas drugiego wyjścia na ląd w Mozambiku

JOHANNESBURG (Reuters) – Cyclone Freddy wysiedlił setki ludzi po uderzeniu w środkowy Mozambik w niedzielę po tym, jak dotarł na ląd po raz drugi w ciągu miesiąca, bijąc rekordy czasu trwania i siły burz tropikalnych na półkuli południowej.

W rejonie burzy odcięto łączność i elektryczność, a rozmiar zniszczeń i liczba ofiar nie była znana. Co najmniej jedna osoba zginęła w Kilimani w sobotę, kiedy jej dom zawalił się podczas szalejącej burzy.

Ponad 171 000 osób zostało dotkniętych cyklonem, który przeszedł przez południowy Mozambik w zeszłym miesiącu, zabijając 27 osób w Mozambiku i na Madagaskarze. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) tym razem w Mozambiku zagrożonych jest ponad pół miliona ludzi.

Telewizja państwowa podała, że ​​setki osób zostało przemieszczonych w poprzek ścieżki burzy. Dodano, że ponad 650 domów zostało zniszczonych w dzielnicy Maromeo, a ponad 3000 osób w dzielnicy Sofala zostało dotkniętych powodziami.

Dane satelitarne pokazały, że po minięciu miasta portowego Quelimani burza kontynuowała się w głąb lądu w kierunku południowego krańca sąsiedniego Malawi.

Jednak krajowe przedsiębiorstwo energetyczne Electricidade de Moçambique poinformowało, że do południa elektryczność została przywrócona w większości regionów, z wyjątkiem Milange, Lugela, Maganja da Costa, Namanjavira i części Mocuba City.

„Wiatr był bardzo silny w nocy… było wiele zniszczeń, powalone drzewa, zerwane dachy” – powiedział Guy Taylor, szef rzecznictwa, komunikacji i partnerstwa w Mozambiku, powiedział Reuterowi przez telefon satelitarny z Quelimani. Nie miał jeszcze żadnych informacji o stratach ani o liczbie wysiedlonych.

dodatkowe wsparcie

„Prawdopodobnie będzie to poważna katastrofa i potrzebne będzie dodatkowe wsparcie” – powiedział Taylor, dodając, że ulewne deszcze trwają nadal.

Władze w Malawi przygotowują się do przejścia cyklonu w pobliżu południowego krańca kraju bez dostępu do morza, który przyniesie ulewne deszcze i powodzie, poinformował w oświadczeniu Departament Meteorologii i Zasobów Zmian Klimatu.

READ  Brytyjska Mennica Królewska ujawnia zdjęcie monety króla Karola III

Mapa satelitarna Zoom Earth przedstawiająca prawdopodobną ścieżkę cyklonu pokazuje, że zniknie on w pobliżu granicy z Malawi, gdy porusza się w głąb lądu około 2:00 (0000GMT) we wtorek.

Dwa tygodnie temu 27 osób zginęło, gdy burza po raz pierwszy dotarła na ląd, po tym, jak po raz pierwszy zaobserwowano ją w pobliżu Indonezji 6 lutego.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej, po krążeniu przez 35 dni, Freddy prawdopodobnie pobił rekord najdłużej trwającego cyklonu tropikalnego, z poprzednim rekordem ustanowionym przez huragan trwający 31 dni w 1994 roku.

Ustanowił również rekord największej skumulowanej energii huraganu, miary siły burzy w czasie, spośród wszystkich burz na półkuli południowej w historii, według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

Naukowcy twierdzą, że zmiany klimatu powodują, że huragany stają się silniejsze. Oceany pochłaniają dużo ciepła z emisji gazów cieplarnianych, a kiedy ciepła woda morska odparowuje, jej energia cieplna jest przekazywana do atmosfery, tworząc bardziej niszczycielskie burze.

Dodatkowe raporty Tima Coxa z Johannesburga. Dodatkowe raporty Manuela Mucari w Maputo i Franka Ferry’ego w Blantyre. Montaż przez Raisę Kasulowski i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *