Eksperci badają tajemniczy krater o głębokości 200 stóp w pobliżu kopalni miedzi w Chile

Eksperci z Chile badają we wtorek ogromny dół, większy niż kort tenisowy, który powstał w pobliżu kopalni miedzi na pustyni Atakama.

Eksperci zostali wysłani w celu zbadania krateru o średnicy około 32 metrów (104 stóp) i dwukrotnie głębszej, który pojawił się w weekend na obszarze około 500 mil na północ od Santiago, National Geology and Mining Service (Sernagomen) Powiedział w oświadczeniu.

lejek-chile-górnictwo-sinjole
Zdjęcie lotnicze zrobione 1 sierpnia 2022 roku pokazuje duży krater, który pojawił się w weekend w pobliżu górniczego miasta Tierra Amarilla w prowincji Copiapo na chilijskiej pustyni Atacama.

Johan Godoy/AFP przez Getty Images


Wokół otworu w gminie Tierra Amarilla, w pobliżu kopalni Alcaparosa zarządzanej przez Canadian Lundin Mining, wzniesiono 100-metrowy obwód bezpieczeństwa.

„Nie było żadnego wpływu na personel, sprzęt ani infrastrukturę” – podała firma w oświadczeniu, a dziura pozostała stabilna od czasu jej odkrycia.

Jako środek ostrożności, firma podała: „Prace rozwojowe na obszarze podziemnej kopalni Alcaparrosa zostały tymczasowo zawieszone”.

David Montenegro, dyrektor Sernagomen, powiedział, że eksperci będą starali się ustalić przyczynę zawalenia i „zapewnią podjęcie wszelkich środków bezpieczeństwa w celu ochrony życia pracowników i społeczności znajdujących się w pobliżu miejsca”.

Cristian Zuniga, burmistrz Tierra Amarilla, która liczy 13 000 mieszkańców, powiedział dziennikarzom, że zapadlisko było bezprecedensowe.

„Prosimy o wyjaśnienie przyczyny … zawalenia spowodowanego działalnością górniczą lub czymś innym” – powiedział.

Chile jest największym światowym producentem miedzi, odpowiedzialnym za jedną czwartą światowych dostaw.

READ  Sri Lanka stoi w obliczu kryzysu gospodarczego. Tak to wygląda dla ludzi na Ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.